Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bellator_Domini Campeonato_NORCECA_de_Voleibol Behetrías Campeonato_de_Cataluña_de_futbol Basilica_de_san_Saturnino_(Cagliari) Balon_de_oro_africano Beaulieu-en-argonne Begum_Om_Habibeh_Aga_Khan Buster_Bros Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_2007 Cannibal_(Canción) Chandravamsa Barco_(Covilha) Catedral_de_la_Asunción_(Bangkok) Camara_de_television_de_alta_definición Castino_(Italia) Bedriacum Baso Categoría_de_anillos Belmont_sur_rance Ceráin_(Guipuzcoa) Campanula_linifolia_var_glabra Bromus_pseudoinermis Celos_(película_de_1946) Cal_Orko Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Oslo_1952 Campeonato_Mundial_de_Triatlón_por_equipos_de_2011 Calacierva Bunyola Calabaza_rotena Campus_Juan_Gomez_Millas Cape_Flattery_(Washington) Bañados_de_tichela Catostomus_platyrhynchus Bobby_V Bo_Christer_Mikael_Hedren Cereus_adustus Calao_de_pico_torcido Calias_de_Calcis Bronce_de_Aritium_Vetus Bay_of_Fires Bermúdez_(telenovela) Brizochloa Billy_(Allier) Bartosz_Huzarski Bagá_(Barcelona) Batalla_de_Quiberón_(1795) Bobby_Kennedy Bayer_04_Leverkusen_Fuszball Baigts_de_Béarn Callicore_rutila Batalla_de_Kuriyagawa Canal_7_(Madrid) Bactris_ciliata Banco_privado

html map