Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardín_Botánico_Alpinia La_República_(periodico) James_Watson_Cronin La_Elvira(Cali) La_creacion_de_Adán Jornada_Mundial_de_la_Juventud_1997 Lancia_Dilambda Juan_de_Mallara Ju-52/3mg7e José_Abelardo_Núñez José_Luis_Martínez_(baloncestista) Jurupa_Valley_(California) León_Guzman Jose_Manuel_Abal_Lores Jesús_Hermida_Pineda La_boda_de_tuya Julio_Argentino_Roca Leonid_Ivanovich_Malyschev Iris_pallida Kaneen_Spano Lathrapion_convexus Ketill_hængr J_H_Adam Invasion_del_Valle_de_Arán Jaime_Suances-Torres Instituto_Nacional_de_Sismología_Vulcanología,_Metereología_e_Hidrología La_Mona_Jiménez Lacto_ovo_vegetarianismo L'Armée_Secrète Lista_de_comunidades_autonómas_por_superficie Iva_artrítica Las_tribulaciones_del_estudiante_Torless La_Fresneda_(Teruel) Joaquín_(desambiguación) Juan_de_Dios_Arias José_Garcia_Mansilla Karina_Jordán Jimmy_Page Leeds_(Maine) Linguística_estructural Kleftes Jesse_García Juani_en_sociedad Julio_María_Sosa Kalínovka_(Óblast_Kurks) La_Tardiere Jean_Baptiste_van_Mour Interferometría_de_Muy_Larga_Base Kawki Joao_Escobar Kelayres José_Alexandre_Gusmão Laureles_Fútbol_Club La_Neuville_sur_Oudeuil José_Martin_de_Aldehuela

html map