Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Olmeda_de_La_Cebolla Norte-Sierra Oscar_1972 Mylabris_raja Plaga_de_Justiniano Ninety-Nine_Nights Paul_Junge Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_Estilo_libre_50m_femenino Octotemnus_testaceus Okologisch-Demokratische_Partei Perenchies Poder_humectante Olimpiodoro_de_tebas Pangasius_krempfi Nature_(journal) Pfeil Oblanceolada Owensboro Phaedon_magnificus Palacio_de_Campo_de_las_Princesas Pillaje Plantas_verdes Nueva_Capital_Federal Pitecántropo Naciones_sin_estado Padre_Putas O.E._&_E.F.Warb. Pentimento Playskool Oficina_de_Armonización_del_Mercado_Interior Nestor_Groppa Novy-Chevrières Pantano_de_Robledo_de_Chavela Parc_del_Forum Nü-Metal Oscar_Altamirano Perro_de_busqueda Polluela_cabecirrufa Paludicola Nación_constitutiva O_S_D Oak_Grove_(Kentucky) Museo_del_Pimenton Participante_Olímpico_Independiente Picrodendron_juglans Negavatio Orquideología;_Revista_de_la_Sociedad_Colombiana_de_Orquideología Needless Pares_de_Francia Non_bis_in_idem Partido_Obrero_Unificado_Polaco Ortholobium_bubalinum Nauka Planet_Events Obscure_and_Deep

html map