Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casimir_Arvet-Touvet Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_de_2009 Campeonato_de_los_Cuatro_Continentes_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_2008 Banados_del_río_dulce_y_laguna_de_mar_chiquita Cercanías_Malaga Año_1940 Barre Banu_Di_l_Nun Calle_18_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Basílica_de_Saint_Remi_de_Reims Carl_Hagen Campeonato_Provincial_de_Segunda_Categoria_de_Loja Ceroctis_aurantiaca Bagre_tigre Blind_Willie_Johnson Año_597 Bilvámangala Batallon_británico Cavidad_termoreceptora Caltha_alpina Barrio_Simon_Bolivar_(Municipio_Lagunillas) Big_Ones_(album_de_Aerosmith) Castroquilame Cantalupo_in_Sabina Carlo_Rizzi_(desambiguación) Calco Campylorhynchus_yucatanicus Brassica_rapa_ssp._olifera Challenger_de_Manta Cazador_cargando_su_escopeta Caballo_de_Troya_9:_Caná Casa_consistorial_de_Matet C_A_Penado_14 Batallon_Thaelman Caudalimetro Burglen Baume_les-Dames Año_408_adC Callender Carlos_Tancredo_de_Borbon_Dos_Sicilias Batalla_de_Megido_(siglo_XV_a_C_) Blaze_bayley Brahea_schippii Barrio_Titan Boot_to_Gecko Carlos_Cigarran_Rodil Barésia_sur-l'Ain Cantón_Antonio_Ante Ceramica_Saramenha Bab_al_Mardun Biblioteca_pública_de_san_francisco Banco_CEISS Blangy_le_Chateau Basílica_de_Santo_Domingo_(Perugia) Carlos_I_Luis_del_Palatinado

html map