Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Katmandú,_un_espejo_en_el_cielo Joaquín_V_González_(ciudad) Liboria_Casas_Regueiro Jucaragua JJLL Joanie_Laurer Kde_domov_muj Lista_de_Departamentos_bolivianos_por_población King_James_Version Jaime_Lerner Institut_National_des_Langues_et_Civilisations_Orientales Jubileo_(desambiguación) Las_Margaritas_(Córdoba) La_ciudad_del_pecado Jose_Clemente_Ángel_Orozco_Flores Ley_de_Amnistía_de_1977_en_España Las_Chacritas_(San_Juan) José_Manuel_Menéndez_Fernández Lampung Kirguistán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Lavatera_phoenicea Leucóspidos Joe_Morello Lehmeyun Lesión_de_Hill_Sachs Juho_Kusti_Paasikivi La_Saga_de_los_Porretas J_C_Penney_Company,_Inc. KHON_TV Isabelle_Mir Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 Isla_barrera Jose_Francisco_Córdoba José_Manuel_Yanguas_Calleja Karel_de_Gucht Juan_Bautista_Topete_y_Viana Károly_Khuen-Héderváry Iunu José_María_Pons_Irazazábal Jeonyueo Jirafa_de_Carlos_X_de_Francia José_María_de_Salamanca_y_Mayol La_Mula_(pelicula) International_Lease_Finance_Corporation Ivano_Newbill Lista_de_episodios_de_Nabari_no_Ō Lieudieu Level_Up_(desambiguacion) José_Cea La_Sombra_de_Richelieu Juegos_Asiáticos_de_Invierno_de_1996 Jatropha_decipiens Kim_Donghwa La_religion_dentro_de_los_límites_de_la_mera_razón Inteligente

html map