Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_gobernadores_generales_canadienses Jeon_Ji_yoon Libros_más_vendidos Int._Dendrol._Soc._Year_Book Kumbia_Kings Jorge_Popovsky Juan_Núñez_de_Lara_el_Gordo Listado_de_plantas_de_acuarios La_Neuville_Garnier La_decena_tragica KV_192 Jōdo-ji_(Onomichi) Laguna_de_Arapa Ivan_Martynov Johann_Karl_Rodbertus John_Francis_Daley Jerome_Irving_Rodale La_Jungla_Humana Lisa_Wilhoit Le_Plessis-Lastelle Lev_Ivanov Lieja-Bastoña-Lieja_sub-23 Isku Lairén Konstantin_Viktorovich_Eremenko Le_Chateau_d'Oleron La_(nota_musical) Jano Legend_of_Zelda:_A_Link_to_the_Past Juegos_Olimpicos_de_Helsinki_1940 Juigné-des-Moutiers Le_Classique La_Pobla_Llarga_(Valencia) José_María_Stampa_Braun Leeuwarden_(municipio) Jose_Apolonio_Burgos La_Rábida Jorge_Bartual Jorge_Resurrección José_Celestino_Mutis Literatura_de_Nicaragua Lay-Saint-Remy Lethrinops Lago_Manyara Liceo_N_8_Arturo_Alessandri_Palma Jamaica_Van_Wyck_(linea_de_la_Avenida_Archer) Intendencia_de_Cuyo Jackson_(Tenesí) Laville_aux_Bois Lista_de_municipios_de_Guadalajara Lindsey_Coulson La_buena_vida Liam_Jacob Instituto_Valenciano_de_oncologia Juan_de_la_Cruz_(banda)

html map