Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_de_Morobe Gottlieb_Daimler QuteCom Locos_años_veinte Mezcla_comercial Real_Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno,_las_Cruces_y_Santísima_Virgen_del_Rosario Gobierno_General Membrana_interna Los_Cuatro_Octavos Michael_Porter Magnúss_saga_lagabœtis Michelle_McLean Miguel_Culaciatti Premio_Nacional_de_Ensayo Granero_de_norteamerica Maria_Sambo Línea_Barcelona-Valles Region_Centro-Oeste_(Brasil) Maroussi_Atenas Metodo_crítico-historico Regimen_autoritario Longeves_(Charente_Marítimo) Gran_cuñado_VIP_2009 Greenbrier_(Tennessee) Manzanares_(río_Espana) Mensa_internacional Medel Pronosticos_para_la_Asistencia_Publica Magnus_Blikstad Mica_(Cluj) Línea_Kyoto_(JR) Marcha_de_la_Constitución_y_la_Libertad Miguel_Alvarez_García Martes_americana_sierrae María_de_los_Ángeles_Valdés Merluza_hubsi Protocolo_nº_5_a_la_Convención_Europea_de_Derechos_Humanos María_del_Barrio María_José_Peláez_Barceló Quiz_Show_El_dilema Mario_Lacruz Livraria_Chardron Pulcifer_(Wisconsin) Maria_Guadalupe_Mondragon_Gonzalez Protegé_(software) R_A.F._Faccion_del_Ejército_Rojo Psychrolutes_marcidus Real_Monasterio_de_San_Jose Magdalena_Tocco Mad_Mix_2 Rafael_Platón_Sánchez Micrispa_cubicularis Premio_Elías_Sourasky Ravi_Roy Gonzalo_Suárez_Rendon

html map