Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_la_Asunción_de_Nuestra_Senora_(Villafames) Give_Up G_P_Ayuntamiento_de_Bilbao Glysterus_guatemalensis Roble_de_Bermiego Iglesia_de_los_balleneros Universidad_de_la_sabana Roberto_Urbay Trébol_de_España Museo_Histórico_Gabriel_González_Videla Iglesia_de_la_Peregrina_(Pontevedra) Uwe_Timm SM-Liiga Ghajini Rhinella_scitula Rios_de_Mexico Reload_(álbum) U._D._I. Galarhoeus_palustris Rodrigo_Gomez_Gomez Influenza Giannina_Chiantoni Rio_Galindo Giustiniani Ruinas_de_Quilmes Sabado_(novela) Municipio_de_Prairie_Home_(condado_de_Cooper,_Misuri) Iglesia_de_la_Asuncion_de_Traiguera Rob_Kling Unidades_del_Ejercito_Argentino Inmigracion Municipio_de_Penn_(condado_de_Snyder,_Pensilvania) SD_Gama Turbión Gadoni Rivivol S.C.Darwin Municipio_de_Whitehouse_(condado_de_Robeson,_Carolina_del_Norte) USS_San_Marco_(LSD_25) Triggerfinger Inma_del_moral Relacion_antisimétrica Giménez_(cerro) Indígenas_americanos Gilberto_Owen_Estrada Ignacio_Elizondo Museo_Comunitario_de_Tecolotlán Giuseppe_Fortunino_Francesco_Verdi Reino_de_Majapahit VIP_(desambiguacion) Municipio_de_Golden_Valley_(Dakota_del_Norte) Ingeniería_óptica Rene_Rebetez Rutherfordina VMware_Fusion

html map