Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Meteosat_(banda) Maroš_sefcovič Mario_Cervantes Mers_les-Bains Gran_Comora Llum_Barrera Milagro_de_los_Andes Maud_Tindal_Atkinson Rana_arborea_jarocha Mike_Kennedy Mancomunidad_del_Rio_Monachil Marjal_dels_Moros Rattle_and_Hum Martin_Rosen Marquesado_de_las_Palmas Red_óptica_sincrona Metadistribucion María_Eva_Avilés Rafael_Pertus Medievalistas Maria_de_Zayas Marcial_(desambiguacion) Rabano_salvaje Grabación_elecromecánica_analógica Quintana_(Soba) Registeel Lloro Randy_Krummenacher London_Polytechnic_Water_Polo_Club Maresia Prado_del_Rey_(Cádiz) Goulash Puercoespin_de_Java Lopholaena Michael_(canción_de_Franz_Ferdinand) Quema_del_muñeco Luis_iii_de_alemania Mezquita_de_chinguetti Primavera_de_Praga_(banda) Masacre_de_Jotín Metodos_numéricos Regal_FC_Barcelona_B Radiofónico RTP Pseudosmelia_moluccana Premio_Nacional_de_Ciencias_Aplicadas_y_Tecnologicas_de_Chile Machine_Head_(album) Primera_invasión_inglesa_al_Río_de_la_Plata Ludopatia Mattias_Bjärsmyr Maisons_(Aude) Merindad_de_Liébana-Pernía Qué_Pasa Max_Steel Micah_P_Hinson

html map