Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CC_(NYCS) Año_392 Campeonato_mundial_de_gimnasia_de_1994_(II) Boberella_angulata Bengkalis Año_905 Castillo-Palacio_de_los_Marqueses_de_Villafranca Bernard_Noël_McKenna Candidatura_de_Moscú_a_los_Juegos_Olimpicos_de_2012 Balloon_frame Bosque_de_conifera Biancotto_Trophy Ceratogymna_cylindricus Aœde_(luna) Año_364 Celda_de_artesa Bakh. Cementerio_de_Père_Lachaise Catherine_Grey Año_946 Caserío_Landetxo_Goikoa C/2011_W3_(Lovejoy) Causa_Radical Bohr CD_Arquitectura Canal_9_TVN_Señal_2 Brad_Johnson_(actor) Catedral_de_san_patricio_de_melbourne Bandera_de_Micronesia Batalla_de_Ayohúma Challenger_de_Ostrava_2013 Cambrai_(desambiguacion) Batalla_de_Tormillán Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1963 Cerro_Mbatoví Bradley_Beach_(Nueva_Jersey) Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1970 Cartucho Candedo_(Vinhais) Blaincourt-sur-Aube Catedral_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Aberdeen) Banares Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1967 Caserio_Etxebarri Bandera_del_oso Campeonato_Mundial_de_Patinaje_de_Velocidad_Individual_sobre_Hielo_de_2007 Carcar_(Cebu) Basílica_de_Covadonga Caesalpinia_monosperma Campeche_(estado) Batalla_de_Pozoblanco Bombona_de_butano Barrios_de_Almeria Bakásura Carex_glaucocarpa

html map