Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Tilos Metropolis_(DC_Comics) Mantella_viridis Presa_y_embalse_de_Piedras Luis_Coloma_Roldan Mecanismo_europeo_de_tipos_de_cambio Luis_Mackenna_Shiell Martes_después_de_navidad Gran_Premio_de_Cataluña_de_Motociclismo_de_2012 Llena_de_dulzura Manitou_Springs_(Colorado) Goyaałé Livin'_for_the_Weekend:_Anthology Manuel_Collado_Álvarez Mesoplodon_bowdoini Protocolo_de_túnel_de_GPRS Primer_Ministro_del_Reino_Unido Goodman_&_Gilman_Las_bases_Farmacológicas_de_la_Terapeútica Microscelida_viridipennis Ramon_Alberto_Villaverde Reaccion_de_Angeli_Rimini Lucas_Alberdi Gremli Localidad_de_Bosa Manuel_Martinez_Fernández Lomo_a_la_orza Marcelo_Diaz_Díaz Gordon_Matthew_Thomas_Sumner R.E.D.D. Psicodiagnóstico Marti_de_Riquer Regimiento_4°_de_Línea Pro_Wrestling_El_Dorado Lomaresis Greatest_Hits_(album_de_Lighthouse_Family) Rafael_Lopez_Gutiérrez Microrregión_de_Caraguatatuba Mabank_(Texas) Presa_y_pantano_de_Los_Rábanos Golfo_de_Aqaba Manuel_Martín_Ferrán Redwater_(Misisipi) Gran_Duquesa_Tatiana Primera_masacre_de_San_Fernando Gobierno_y_politica_de_Ucrania Microrregion_de_Formiga Mauricio_Cravotto Primera_Batalla_de_Maturín Miguel_Serveto María_de_Portugal_(1342_1367) Gobrias_(hijo_de_Dario) Rasmus_Bartholin Microrreserva Live_at_Cabaret_Metro_10_5-88 Marco_Urena

html map