Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oda_Nobuhiro Poillé_sur-Vegre Portadores_de_la_bandera_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Móvil_Dual_SIM Origné Oncifelis_geoffroyi Noche_de_brujas Papeles_Beltrán_Alcantarilla Netarts_(Oregón) Occipital_(musculo) Paso_Pircas_Negras Partido_Autentico_de_la_Revolucion_Mexicana Paisaje_agricola_del_sur_de_Öland Pablo_de_barros Playa_de_port_saplaya_sur Pedro_Tocci Papel_carbon Patrick_C_Power Pesher New_Central_Bank_Tower One_Canada_Square PSR Naw_Rúz Pont-l'Eveque_(Calvados) Obús_de_155_mm_M114 Orquesta_filarmonica_de_berlin Pablo_Carrera North_Central_Cass_(Minnesota) Nacionalismo_Hindú Polo_Sur_Geográfico Pedreira_(Felgueiras) Orden_Nacional_al_Merito Playa_de_Las_Gaviotas Pavelló_Olimpic_de_Badalona Osvaldo_de_León Odontochodaeus_delphinensis Mánayer Pasaporte_electrónico Pira_pita Nikki_Blonsky Policétido_sintasa Paleopropitécidos Phoxinus_issykkulensis Oviedo_Hockey_Club Museo_de_Coquimatlán Pedro_Sernagiotto Nick_Hanauer Paracuru Orden_de_San_Martín Polentone Pedro_de_Alcantara_Tellez-Giron Pentascyphus Orthaltica_kirejtshuki Pierre_Borel Pedro_Periañez

html map