Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dakshayaní Copa_de_Campeones_de_Europa_1984-85 Almíbar_de_maíz_de_alta_frucosa Distrito_de_Chatra Dipolias Disco_de_platino Donji_Srem Daniel_Merriweather Derecho_al_juez_ordinario_predeterminado_por_la_ley Aleksander_Gomelsky Cozzano David_Hayes Distrito_de_Coímbra Corretroncos_palmero Cuscuta_europaea Damasonium_bourgaei Discogobio_antethoracalis Cruciata_pedemontana Coryphantha_radiosa De_bello_Alexandrino Ana_de_Austria_y_Austria-Estiria Ecuación_diferencial_de_Clairaut Amoreira_da_Gândara Ecodoppler Amadeo_de_Saboya,_Tercer_duque_de_Aosta Cuyamaca_(California) Doncella_de_hierro Ecuador_térmico Diskion Deathstroke Dole Cordillera_Costero-Catalana Distensión Décadas_de_Tito_Livio Edificio_Union_Bank_of_California Dalton_(Georgia) Diana_Veronica_Chala_Zamora Donar Ecuacion_hiperbólica_en_derivadas_parciales Cotulades_alpicola Doris_Speed Cosmos_SX_506 Distrito_judicial_de_Lima Despejador David_Bowman Copa_soviética Alyssum_micranthum Coryphaenoides_microps Defensoría_del_Pueblo_(Colombia) Culantrillo_menor Distrito_fitogeográfico_pampeano_oriental Dirección_de_memoria Cucalon_(desambiguacion) Echinofossulocactus_oxypterus Dimension

html map