Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ignacio_Sevilla Municipio_Michelena_(Tachira_Venezuela) Geres Río_Caroní_(Trinidad_y_Tobago) Ruta_Provincial_47_(Catamarca) Uragiri_wa_Boku_no_Namae_o_Shitteiru Municipio_de_German_(condado_de_Montgomery,_Ohio) Río_Reno Gibson_(Tennessee) Reyezuelo_de_moño_dorado Frederic_Michalak Relaciones_anglo-alemanas Römerswil Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Noble,_Indiana) Uroobovella_flagelligerformis Municipio_de_Colfax_(condado_de_DeKalb,_Misuri) Municipio_de_Mudgett_(condado_de_Mille_Lacs,_Minnesota) Ginnifer_Goodwin Robèrt_Lafont Fútbol_en_los_Juegos_Panamericanos_de_Indianápolis_1987 Triángulos_Purpuras Romanico Municipio_Simón_Bolivar_(Miranda) Infanta_Juana_de_Aragon Unión_Republicana_Democratica_(Venezuela) Rey_Wen_de_Zhou Imre_Schlosser_Lakatos Gobernador_General_de_la_Unión_de_Sudáfrica Gandhi Gimnasia_LP Ignacio_Maria_Alcorta_Hermoso Troll_(Mundodisco) François_Vatel Ulaid Romilly_sur_Andelle Unitariedad Iglesia_de_Santiago_(Tudela) Rele Ubezhenskaya Ultimate_Muscle:_The_Kinnikuman_Legacy Rib_Mountain_(condado_de_Marathon,_Wisconsin) Impatiens_cornigera Una_de_cabra Revenga_(desambiguacion) Gavril_Priftuli Ikapa Municipio_de_Vienna_(condado_de_Grundy,_Illinois) V._Harikrishna Unit_101 Republica_Democratica_de_Timor_Leste Museo_Arqueológico_Nacional_Bruning George_Alexander_Gibb_Samson Tridermia Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Rosario_de_Chiquinquira_(El_Santuario) Union_Popular_Bulgara

html map