Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shut_your_mouth_and_open_your_eyes Strify Sierras_del_Aconquija San_Blas_(Cusco) Saint_Victor_la_Riviere Sardonilla Tercera_A_de_Chile_2012 Syphomeris Televiza Space_Empires_V South_Park:_Mas_Grande_Mas_Largo_y_Sin_Cortes Telecomunicaciones_en_la_República_del_Ecuador Skyfall Sinfonía_n_º_4_(Chaikovski) TV_Pública_de_Argentina Segunda_guerra_punica Suzy Terranovenselabradorianos San_Agustín_de_Etxebarria Scott_Hill San_Jeronimo_(Pietro_Torrigiano) Tepachuaches Sebastián_de_Arévalo_y_Torres Sojón Sho_Hai Seixezelo Salarzon_(Cantabria) The_Romantics_(película) Sinfonia_n._16_(Mozart) Sergio_Valdovinos_(estacion) Sierra_de_Luera Terremoto_de_Sendai_de_2011 Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Seúl_1988 Teoría_(método_científico) Tirinto Torres_Gemelas_de_Parque_Central Torta_de_Azada Tablita_de_Machinea Sufflamen_verres Tarascon_(Francia) Santísima_Trinidad_de_los_Porongos San_Andrés_de_Llevaneras Sinfonía_n_º_1_(Beethoven) Szabolcs_Sáfár Spoof_movie Salteador_parasítico Titanopsis_spathulata Santa_Barbara_(Durango) Thuès_Entre-Valls Sabrina_Spellman Siervos_Misioneros_de_la_Santisima_Trinidad Transportes_en_Bolivia Terapia_de_reflejo_(pseudociencia) Svangaskard Sobretensión_transitoria

html map