Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aleuronudus_melzeri Deporte_en_chile Cáscara_(ingrediente) Ecuatoguineano Detinets Daniel_Gómez_López Dongfeng_Qichē_Gongsī Eclectic Destructor_de_Almas Diego_García_(baloncestista) Devian Aloe_chinensis Cuarta_Calle_Oeste–Washington_Square_(línea_de_la_6ta_Avenida) Edificio_Compañía_Union_Telefónica Destello_PSI Courry Almacen_de_los_hermanos_Peris_Puig Cymophyllus Distrito_Centrosur Derechos_y_deberes_deontológicos_del_periodista E.J.Durand Declaración_de_Independencia_de_Indonesia Crítica_cinematografica Alvaro_Garcia_(Uruguay) Aleuropleurocelus_coachellensis Alstroemerideas DaunoXome De_Vermis_Mysteriis Corporación_MAPFRE Desmaria Cueva_del_Rey Corynomalus_saturatus Cornelis_de_Jode Diócesis_de_Springfield_en_Illinois Corrado_Grabbi Dr_Zombie Cristián_Veron Alto_renacimiento Dominique_Monami Ebuddy Distrito_de_mukono Daniel_Ewing_(desambiguación) Algarrobo_(comuna) Amortizar Dancing_(pelicula_de_1933) Diego_Gvirtz César_Cubilla Delta_Crateris Alto_Alegre_(Rio_Grande_do_Sul) Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1994 Coordinador/a_Pokémon Alfredo_Dugès Distribucion_Log_normal Dead_Frontier Amphicoma_amaliae

html map