Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ribulosa Iker_Galartza USL_2 Iglesia_de_Escocia Río_Neisse Revista_(música) Giovini Gimnástica_Segoviana_Club_de_Futbol Ricardo_Rey_Polis Municipio_de_Elgin Municipio_de_Lancaster_(condado_de_Stephenson,_Illinois) Futbol_Argentino University_of_Washington Iga_Ryu Unidad_astronomica Un_dos_tres..._Responda_otra_vez Unity_(software) Museo_Afgano_de_Hamburgo Universidad_Internacional_de_Texas_A&M Municipio_de_Rayne_(condado_de_Indiana,_Pensilvania) Union_Nacional_(España,_1979) Tremoncillos Indo-iraníes Municipio_de_Canosia_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Robin_Thicke Royal_Palm_Estates Murina_aenea Reino_indogriego Tricomicina Fíli República_del_Rif Ulmaria_pentapetala_var._denudata Rosa_Diaz Union_de_las_Republicas_Americanas S_R_L. Rocca_Sinibalda Françoise_Clement_Théodore_Dubois Ginnastica_Torino Municipio_de_Benville_(condado_de_Beltrami,_Minnesota) Gajā_Āhvaya Frédéric_Moncassin Gillette_(cantante) SPARQL Municipio_de_Eugene_(condado_de_Carroll,_Misuri) UCSD Un_capitan_de_quince_anos Ristolas Glarentsa Tresserve GIOVE_A GT-6B Gazovik_Orenburg Iglesia_del_Cordón Trussell Universidad_de_Dar_es_Salaam

html map