Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Muñoz Real_Academia_Sueca_de_Ciencias Miho_Fukuhara López_Zubero Red_(canción) Línea_141 Masters_de_París_2010_-_Dobles Manuel_Pinto_da_Costa Lunas_(Herault) Reebok_Stadium Manku_Qhapaq Macrolinus_andamanensis Potestades_(angeles) Puente_de_Espindo Golfo_(geografia) Marcial_Mora RB-66 Medidas_de_capacidad_romanas Mesorregión_del_Valle_Sao_Franciscano_da_Bahia Louletano_D._C. Preescolar_(Episodio_South_Park) Microposaurus Ramón_de_Valle_Inclán ROT_13 Programa_nuclear_de_la_Unión_Soviética_(1949-1959) M_D_F. Recitativo Melbeta_(Nebraska) Mariano_Chirumbolo Ljubo_Milicevic Rafael_Vásquez Margarete_Emmerich Margarita_de_Windsor Radio_Nacional_del_Peru Microrregiao_de_Três_Marias Principio_de_localidad Martínez_Villicana Martha_Laguette Maria_Guadalupe_Mondragón_Gonzalez Mikolás_Ales Príncipe_de_Asturias_(portaaviones) Gran_Premio_de_Portugal_de_Motociclismo_de_2011 Macarena_Garcia_de_la_camacha María_Menendez_Ponte Querubino_Alberti Madeleine_Renaud Pyrus_calleryana Lorey Los_cuatro_musicos_de_Bremen Provincia_de_Nonthaburi Madragana_Ben_Aloandro Pteridófitos Principio_maximal_de_hausdorff Mejor_árbitro_del_año_según_la_IFFHS Gran_revuelta_ilírica

html map