Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cresson_(Pensilvania) Cultura_del_centro_de_Veracruz E.P.A. Amerina_nigra Diego_Morcillo_Rubio_de_Auñón Disciplina_escolar Criterium_de_Santoña Alvaro_Manrique_y_Zúniga_marques_de_Villamanrique Dorado_delfín Cúmulo_abierto_M37 Convención_del_punto Dennis_Acres_(Misuri) Diálogos_de_paz_en_Colombia_en_2012 Derby_County_FC Ductus_choledochus Delegacion_del_Gobierno_en_Pamplona Crotonogynopsis Cápsula_septifraga Alter_Rebe Eagle_(módulo_lunar) Don_Pablo Cultura_de_Keszthely Daniel_Radcliff Distrito_Escolar_Consolidado_Independiente_de_Edinburg Economia_del_Imperio_Ruso Crataegus_oxyacantha_var._insegnae Denominación_de_Origen_Miel_de_la_Alcarria División_Homicidios Deslinde Derrota_(milicia) Dimension_Latina_79 E.164 Alessio_Boni Determinantes_artículo Almerimar Dimension_Desconocida Cuestion_de_peso_(Argentino) Cussac_Fort-Médoc Diócesis_canariense Coronel_Sapucaia Dornier_217 Edificio_del_Antiguo_New_York_Life_Insurance_Company Dodge_challenger Diego_Gómez_Manrique_(poeta) Der_Judenstaat Disco_de_oro_de_las_Voyager Corrheccerini EX_390 Convención_sobre_la_Esclavitud Cuadros_de_Velázquez Ducado_de_Württemberg Alfarabi Disperis Cuprosklodowskita Distrito_de_calquis

html map