Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Comite_de_Coordinacion_de_los_Partidos_y_Organizaciones_Maoístas_del_Sur_de_Asia Chaux-Champagny Abeja_melifera_de_borneo Vela_Latina_Canaria Aeropuerto_de_Florencia-Peretola Comision_de_la_Verdad_y_Reconciliacion_del_Peru Conmutador_DIP Contact_(película) Claudio_Marcelo_Enría Aceleracion_centrífuga Aiphanes_orinocensis Ciclismo_en_ruta_femenino_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Chevron_U.S.A._Inc._v._Natural_Resources_Defense_Council_Inc. Configuracion_electronica Academia_del_Alcazar Agah_Hun Al-Minaa Circourt_sur-Mouzon Condado_de_Blue_Earth_(Minnesota) Abril_de_1932 Contaminación_del_agua Albo_Germán Colaspoides_tridentata Cheese_puff Choque_cultural_en_las_misiones_españolas_en_California Zhu_Qizhen Villa_Don_Bosco_(Est._Angaco_Sud) Afurcagobius_tamarensis Westville_(Nueva_York) Yulin_(Shaanxi) Westwego_(Luisiana) Villanova_Mondovì Constitucion_rusa_de_1906 Charles_Dieupart Vogue Aeropuerto_Bastia_-_Poretta Aeropuerto_Internacional_de_Ezeiza_Ministro_Pistarini Villomo Adverbializacion Yacimientos_arqueológicos_de_Alcolea_de_Tajo Agustín_de_Jauregui_y_Aldecoa Videncia Valle_Waimea Will_Rodríguez Velocidad_de_reacción Acer_itoanum Close_air_support Charles_Theophile_Angrand Vísperas_asiaticas Cicera Vetiver Válvula_bicúspide Zacco_pachycephalus Concentracion_de_la_poblacion Cohomologia

html map