Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bárcena_(Espana) Chaon Campeonato_de_Espana_de_Ciclismo_en_Ruta_1997 Año_756 Bignone Caesalpinia_brevifolia Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_1984 Canal_de_navegacion Campeonato_Sudamericano_de_Fútbol_Sub-20 Campeonato_colombiano_1994 Carabus_apricaria Cardig_Air Blas_Bellver Calendarizacion Bomba_de_calor Bulevar Batalla_de_Guadalajara Bromus_asper Año_358 Baharuia Besse_(Dordona) Bona_Margarita_de_Saboya-Génova Catevala_rugosa Casearia_nitida Campaña_en_África_Occidental_(1ª_Guerra_Mundial) Bartenheim Batalla_de_Stallupönen Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1970 Bernardo_Marín Bornova Carrera_por_eliminación Carlos_IV_de_rojo Bordonaba Bristol_Aero_Engines Carlos_luciano_da_silva Canton_de_Forges-les-Eaux Channel Boubat Boka Campeonato_Mundial_de_Tiro_al_Blanco_Móvil_de_1983 Bahia_de_Nootka Bang_TV Bomba_Estéreo Bootlegs_de_ABBA Canal_Rural Carlina_curetum Catalanismo_político Castellana_Negra Baños_árabes_de_La_Zubia Catedral_de_Saint_Corentin_de_Quimper Cathy_Hopkins Bulla_Regia Berengario_I_de_Italia Carlos_Hugo Big_Bang_Love_Juvenile_A

html map