Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Premio_Miguel_Indurain Mariano_Matías_Martínez M.B.A. Lycodes_cortezianus Manuel_Colmeiro_y_Penido Marcelo_Torcuato_de_Alvear Magnús_Thór_Jónsson Pycnosiphorus_calverti Miguel_Sánchez M_S_Merwin Provincia_de_sassari Reflexión_interna_total Memorial_de_Gestas_Aeronáuticas Premio_camisa_amarilla_de_Sportske_novosti Gretchen_Franklin Martin_D_Kruskal Manuel_Herrera Medianoche_en_el_Jardin_del_Bien_y_del_Mal_(pelicula) Maha_Maya Périers_sur_le_Dan Maytanchi Gran_slam Gobierno_provisional_en_Tailandia_en_2006 Maximo_anotador_de_la_NBA Provincia_de_bocas_del_toro Preach_My_Gospel Luperodes_procerulus Manuel_Marengo Miguel_Báez_Litri Regiones_de_Finlandia Grass_Valley Good_(album_de_Morphine) Provincia_de_Huancabamba Malva_trimestris Líneas Mark_Slaughter Golfo_de_arauco Puente_Nuevo_de_Zamora Mammillaria_crinita Mil_Mi_25 Maria_Luisa_Calle Mariano_Sanchez_Martinez Reddell_(Luisiana) Raton_(desambiguacion) Los_Berrones Mariano_Santamaria Professional_Disc Proteína_morfogenica_osea_(bmp) Ramón_Ramirez_(beisbolista) Region_de_Surjandarín Migracion_revertida Psi_Cancri Mariano_(nombre) Miguel_Angel_Gomez_Campuzano Manuel_Suárez_Fernández

html map