Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhodeoides_vaillanti U.S._Route_1_(Florida) Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Días_en_Samoa Ushtria_Çlirimtare_Kombetare Renèe_Pélagie_de_Sade Geotrygon_chiriquensis Gardiner_(Maine) Triplophysa_tenuicauda Municipio_de_Harrison_(condado_de_Darke,_Ohio) Gloria_Galeano_Garces Fulöp_Lenard Glaciar_Llaca Municipio_de_Cass_(condado_de_Huntingdon,_Pensilvania) Repeat_The_Best_of_Jethro_Tull Richard_Neville_Conde_de_Warwick Rómulo_Augústulo Roberto_Muñoz_(beisbolista_puertorriqueño) Municipio_de_Normanna_(Dakota_del_Norte) Rutanya_Alda Municipio_de_Rich_Valley_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Maryville_(condado_de_Rolette,_Dakota_del_Norte) Universidad_de_Notre_Dame_–_Louaize Trichostetha_fascicularis Tribunal_de_Justicia_de_Primera_Instancia_de_la_UE Municipio_de_Iosco Giardino_Botanico_Tropicale_dell'Istituto_Agronomico_per_l'Oltremare Union_Cívica_(Uruguay) Municipio_de_Braceville Un_dolar_marcado Rio_Arillo Municipio_de_Robb_(condado_de_Posey,_Indiana) Françoise_Mézières Franz_von_lenbach Garabogazkol Municipio_de_Creve_Coeur Front_end Rio_Sabarmati Union_Piemonteisa Iglesia_Notre-Dame_la_Grande_de_Poitiers Río_Colorado_La_Adela Sabanilla_(Chiapas) Rio_Vienne Georges_Walter Municipio_de_Canton_(condado_de_Lewis,_Misuri) Roble_persa Iglesia_de_Santa_María_de_Sariegomuerto Inocephalus Umayyad Garzolla Ignacio_Jorda_González Rodrigo_Antonio_Pérez Upham_(Dakota_del_Norte) Rey_de_Raheld V557_Cassiopeiae Gerardo_Vera

html map