Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mammillaria_winkleri Luiz_Roberto_de_Barros_Mott Lynne_Kresge Maria_Isabel_Mejía Produccion_mas_limpia RCTV_Internacional_Televisión Prunay-le-Temple Marina_Nacional_Francesa Puffinus_tenuirostris Los_ultimos_dias_de_Pompeya_(pelicula) Melonpan Lège-Cap-Ferret Puerto_Real_Club_de_Fútbol Mesosuchidae Prelatura_Territorial Real_Liga_Naval_Española_(RLNE) María_Martínez_Franco Mccune_reischauer Real_Academia_de_la_Historia_de_España Mauricio_Villeda_Bermúdez Matthew_Restall Lora_amazónica Real_Chance_of_Love_(Temporada_Dos) Manuscrito_de_londres Mesa_Selimovic Grenada_(Misisipi) Pravdomil_Svoboda Mespilus_elegans Lupin_(desambiguación) Maranon_japonés Raul_Julia Pueblos_latinos Mercado_Comun_Árabe Max-Planck_Institute MCA_Airlines Manuel_Melitón_Carvajal_Ambulodegui Prnjavor Registro_vocal Lluís_Sintes Metairies_Saint_Quirin Matriz_cuadrada Miguel_Arias_Cañete Los_vikingos_en_la_península_ibérica Power_Soccer Mendocita Pueblo_wayuu Gobiopsis_quinquecincta Rehabilitación_de_barrios Premeaux-Prissey Real_Gone Quincinetto Luna_de_miel_(House) Mark_Burgess Lytta_benguellana Pérez_Millán

html map