Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inmigración_haitiana_en_México Gastronomia_de_Canarias Fuero_de_los_Españoles Triton(mitologia) Rhyssonotus_laticeps Tríos_,_Op._1_(Beethoven) Garland_O'Shields Rio_Oka_(Vizcaya) Iglesia_Apostólica_de_la_Fe_en_Cristo_Jesús,_A.R. Ruberth_Moran Unter_den_Linden Inga_foetida Unidad_evolutivamente_significativa Municipio_de_Smoky_Butte_(Dakota_del_Norte) Gideon_(Misuri) Gemma_Romanya Reinita_de_manglar Gaïtcha_Football_Club_Noumea Reptiles_mamíferos Relacion_biológica Río_Derwent_(Tasmania) Roberto_Pettinato_(hijo) Rondó_en_do_mayor_op_1 Universidad_Nacional_de_Río_Cuarto Río_Damas Union_de_Asociaciones_de_fútbol_arabes Municipio_de_Jesus_Maria_(Aguascalientes) Riom_ès_Montagnes Gibret Municipio_de_Atlas Roopkund Urtain_el_rey_de_la_selva_._o_así Unio_Esportiva_Figueres Glipa_watanabei Ginzo_de_Limia_(Orense) Fricativa_dorso-palatal_velar_sorda Roya Rock_en_espanol_Lo_mejor_de_Cuca Gavilanes_(serie_de_TV) Genista_saharae Rhagonycha_antennata Ruta_de_Rhode_Island_2 Uniao_Democrática_Nacional Frederick_Vanmell Municipio_de_Buffalo_(condado_de_Kossuth,_Iowa) Río_Jerota SKVG Municipio_de_Center_(condado_de_Russell,_Kansas) Galerías_de_arte Remo_en_los_Juegos_Mediterraneos_de_2009 Municipio_de_Eden_(condado_de_Marshall,_Iowa) Fundación_Salvador_Allende Rodrigo_Lemos_Posende Relación_n-aria Municipio_de_Jackson_(condado_de_Webster,_Misuri)

html map