Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dicionario_Onomástico_Etimologico_da_Língua_Portuguesa Edición_de_libro David_LeLay Demotispa_biplagiata Distrito_7_(Valencia) Copa_Davis_2007 Corpus_Cristi Dave_Peneke De_Lorean_Motor_Company Ana_Bacalhau Distrito_de_Palca_(Huancavelica) Cyrtophlebium_difforme American_Recordings Copa_de_Europa_femenina_de_baloncesto_1969-70 Almagro,_Samar Copahue Crisis_inmobiliaria_española_de_2008 Ammandra_decasperma Dadao Alrededor_de_Springfield Diglosia Distrito_electoral_de_Vienna_n.º_3 Amanecer_(revista) Directorio_(desambiguación) Copa_Ciudad_de_Trujillo_2010 Cártama_(Málaga) Cruciata_ciliata_f._glabrifolia Corcho Diego_Chamorro Desnutrición Ali_Cobrin Cuando_las_catedrales_eran_blancas Desensitized Dendrobium_treacherianum EMC_Corporation Culebra_de_cola_larga Distrito_de_Pampas_(Huaraz) Copa_CAF_1992 Dun_2 Cristián_Sepúlveda Cuarta_Batalla_de_Kawanakajima Diego_Reinhold Disomia_uniparental_del_cromosoma_14 Danzas_folklóricas_de_Pomabamba Dubravka_Ugresić Documento_de_Medellin Diplocarpon_rosae Copa_de_las_Naciones_de_la_OFC_2002 Edad_de_oro_de_la_cultura_judia_en_Espana Copa_Mundial_de_Esquí_Alpino_de_2006_07 Cristalmina Diego_Laínez Aleksandar_Rasic Células_epiteliales Cyperus_brunneus

html map