Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_de_Sobral_y_Bárcena Lógica_Clasica McCullom_Lake_(Illinois) Premiados_con_la_Orden_de_Jaume_I_el_Conqueridor Raspilla Luis_Iglesia Prinz_Eugen_(1940) Puente_Príncipes_de_Espana GoreTex Puerto_del_Musel Rambo_I Radio_Principat Med_sud_í_eyrum_vid_spilum_endalaust Maebashi_(Gunma) Michael_Buback Grb Lycoming_T53_L-1 Memorial_Carlos_del_Castillo Gorka_de_Carlos Real_Federación_Española_de_Vela Magnadigita_adspersa Luther_Wright Proyecto_de_Colonizacion_de_las_Islas_Fénix Mamiferologia Premio_Grammy_por_Mejor_Album_Latino_Tropical_Tradicional Refugio_de_Vida_Silvestre_Manglares_El_Morro Manchego Rapunculus_redivivus Progresismo_de_champan Mario_Núñez_(deportista) Priests Mario_Smash_Football Mikael_Bolyos MaGic_in_youR_Eyes Los_Gutiérrez Rancho_de_Los_Kiotes Program_Segment_Prefix Pájaro_moscón_de_El_Cabo Los_Planetas_(desambiguación) Provincia_de_Mondol_Kirí Gramófono Marguerite_Clark Goya_(Argentina) Mercancias Milan_Malatras Miguel_Bosé Micythus Luys_Santamarina Medicina_del_Aprendizaje Milagros_de_Jesús McDonald_(Oregón) Lost_Original_Television_Soundtracks Luna_negra_(película) Manuel_Gonzalez-Mesones Propithecus_verreauxi

html map