Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Memorial_canadiense_de_Vimy Martin_"Tucán"_Bosa Provincia_de_Guarayos Meir_Arak Masacre_del_Día_de_San_Bartolome Martín_pescador_ventriblanco Millennium_(serie_de_TV) Pucará_de_Tilcara Lámparas_de_xenón Primera_Division_de_España_1953/54 Maiacáceas Millanes Puente_amont Real_World_Road_Rules_Challenge:_Batalla_de_los_Sexos_2 Matatá Protogermanico Matraca Maxilópodos Ranunculus_sceleratus Primaría_democrata_de_Nueva_Jersey,_2008 Puente_de_Ōmishima Memorias_de_Idhun,_el_cómic:_La_Resistencia_-_Busqueda_(2_Parte) Ramón_María_López_Acevedo Liverij_Osipovich_Darkshevich Lowrdez Línea_Pittsburg/Bay_Point-SFO/Millbrae Louis_de_freycinet MOCVD Punto_de_Arago Megaerops_niphanae Michael_Madden Pro_cónsul Realismo_cubista Primera_División_de_España_1944_45 Man_or_Astro-man? Psiquiatria_biologica Luisa_de_Mecklemburgo-Gustrow Man_(Virginia_Occidental) Mienteme Primero_de_Mayo_(desambiguacion) Regimiento_N°_71_de_Infantería_Ligera MacMill Primera_legion Luis_Zeballos Mercedes_del_Carmen_Guillen_Vicente M._D._Crawford_Williamson_Long Rapondigo Maria_Teresa_Rafaela_de_Espana Lloyd_Aéreo_Boliviano Maejakgwa Los_despojos Radlkoferella Luchada Marichi_(mitología_hindú) Real_Madrid_Club_de_Fútbol_Juvenil_"A"

html map