Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jaime_Francisco_Sarmiento_de_Silva Lewis_Caleb_Beck Lai Isla_de_Guanahaní Konstantin_Vyrupayev Juan_Pena_"el_Lebrijano" Jan_de_Witt Lagos_(Sudan) Levant Limani_(Adjuntas) Kosmos_221 Laterallus_levraudi J_L_Austin Ley_Electoral_de_la_Segunda_Republica_Española Lepaud It's_Alive Kin_Tsuchi La_Vida_Boheme Linea_superciliar Jorge_Massena Ley_religiosa José_Luis_Federici_Rojas José_Carlos_Cabrera Juan_Luis_Cano Isquemia Lipaleyrodes_hargreavesi Jon_Frum Jeannie_(serie_animada) KV_560 Juan_Mauricio_Rugendas Kongō_(acorazado) La_Cuadra_Bolivar Jose_Subirá José_Antonio_Villagran_Correas La_tortuga_(album) Limbo_de_los_Patriarcas Lawrencega_hamiltoni Letsok-aw_Kyun La_Voz_de_Houston La_casa_de_los_gritos Lean_manufacturing Jose_Carrillo_de_Albornoz Juris_Laizans Linares_(municipio) Jean_Gilles_Malliarakis José_Ignacio_Munilla Inés_de_Poitou_(esposa_de_Ramiro_II_de_Aragón) Lankanaltica_fulva Isla_Warbah LittleSecretFilm Isla_Nakura Lista_de_Kabupaten_y_Kota_en_Indonesia José_Juan_Cioffi Juan_Felipe_Rico Joyce_Llewellyn

html map