Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dercetina_flaviventris Allenia Dragoje_Lekovic Corbieres_(Alpes_de_Alta_Provenza) Cueva_del_Escoural Correo_Ultramarino_La_Coruna_La_Habana Cuarenta_(juego) Aleksandr_Fadéyev David_Navarro Almassera_/_Almacera Dmitri_Kondratyev Diuca_aliblanca Alicia_Harding Amaranthus_muricatus_var._latifolius Davidsonia_jerseyana Denilson_Lourenço David_Allende Corte_Suprema_de_Justicia_de_Uruguay Distrito_de_Kween Corazón_rebelde_(Perú) Descripción_e_historia_del_Castillo_de_la_Aljaferia Amaranth_(cancion) Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Donkey_Kong_(Game_Boy) An_Iliad_Of_Woes Dr_Seuss Dorsin Descendimiento_de_Cristo Alouette_2 Danzig_(desambiguacion) David_B._Wake Dinastia_VIII Demonio_(MC) Curva_de_laffer E.Lamb Echinopsis_densispina Dialeurolonga_robinsoni Credito_(educacion) Economia_de_la_Republica_Arabe_Saharaui_Democratica Copa_Celeste_Olimpica_2012 Cueto Distrito_de_vargas_guerra Alejandro_Saint-Aubin_y_Bonnefou Céntulo_V_de_Bearne Día_de_primavera_(pintura) De_Havilland_Sea_Vixen Alfa_Aquarii Córdoba-Central Distrito_de_pampacolca Distrito_electoral_de_Purdum_(condado_de_Blaine,_Nebraska) Didymocistus_chrysadenius Cyperus_bellus Dün Cultivos_lácticos Couto_Mixto

html map