Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jon_Arnór_Stefansson Linea_19_(EMT_Madrid) Jennifer_Capriati Jabárovsk-1 Las_chiapanecas Jardín_Botánico_Atocha-La_Liria Lista_de_obras_de_Franz_Liszt_(S.1-S.350) Juan_Cobián Laguna_Suches Jill_Schoelen Lista_de_episodios_de_Futurama Jambosa_palembanica Kakarotto Jose_Dominguez_Suarez Kulturhistorisk_museum Lista_de_episodios_de_Manual_de_Supervivencia_Escolar_de_Ned Jorge_Guillermo_de_Hannover_(1915_2006) La_Bella_y_la_Bestia_(desambiguación) Jose_Joaquín_Pérez L1011 Kay_Panabaker Joan_Sureda Iris_Marga Juana_Álvarez-Prida_y_Vega Instituto_Nacional_de_Astrofisica_de_Italia J.R.Johnst. Lignières_la-Carelle Las_secretas_intenciones Latter_Days:_The_Best_of_Led_Zeppelin,_Vol_2 Ley_de_la_gravitación Javier_Castelo_Parada Islas_de_Torres Lenguas_Tuu José_Maria_Otaolaurruchi_Tobía Jeholodens L_B.Moore Keigo Jean-Francois_Ducis Isla_de_Hațeg Jose_Luis_Pereira_Arguibel Juan_Antonio_Pezet Isabel_Muñoz-Caravaca Juan_de_Aragon_I Linea_3_(ALESA) José_Antonio_Bermudez Isla_volcánica Liga_italiana_de_baloncesto La_Barde La_potra_Zaina Joaquin_Rubio_y_Muñoz Jordi_Ferrón_Forné Joram_Mariga Julian_Osgood_Field Jose_María_Isaac_Bejar Lagenophorinae

html map