Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arqueología_y_el_Libro_de_Mormón Anthicus_ellenbergeri Ataques_a_la_base_militar_de_Teteyé Atomos_en_moleculas Arias_(obispo) Andy_Moor Ano_1475 Hablemos_de... Helen_Cristina_Santos_Luz Grubbiaceae Modulo_de_Elasticidad Mocha_Dick Antoine_Deneriaz Hakuna_matata Highlanders Moorefield_(Virginia_Occidental) Hailé_Gebreselassie Hugo_Alcantara Guillaume_Coustou_(hijo) Haworthia_cooperi_var._venusta Antalyaspor_Kulübü Mire_Chatman Horst_Blankenburg Mina_explosiva Armée_de_l'Air Monier_Williams,_sir_Monier Historias_de_Taberna_Galáctica Guidonia_alba Andrew_Graham_(astronomo) Arbovirus Guerra_dels_Segadors Guillén_de_Holanda Guðrúnarkviða_I Aurelia_Tizon_de_Perón Avenida_Euclid_(linea_de_la_Calle_Fulton) Ascensión_y_caida_de_la_ciudad_de_Mahagonny Hesdigneul_lès_Boulogne Hoagy_Carmichael Australia_and_new_zealand_banking_group I-Kuan_Tao Holding_on_to_You Arsfenamina Himilcón Autopista_Regional_del_Centro Atriplex_besseriana Angel_Rodriguez_(desambiguacion) Astronomía_en_la_Antigua_Grecia Miranda_(luna) Australobolbus_obtusus Aureli_Maria_Escarré Mr._Freeze Historia_de_michelena Arima_Harunobu Homecoming_(canción_de_Green_Day) H._floresiensis

html map