Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lytta_pururascens Magoni Manuel_Lamela Meridian_(Misisipi) Luis_Cadamosto Lu_an Manetho Green_Lantern:_Mosaic Memorial_a_Martin_Luther_King Matías_Alustiza Michel_Balint Menelaus_de_Alejandria Michael_Zager Mesa_de_campaña Mijail_Popov Primer_ministro_de_dominica Los_vampiros_los_prefieren_gorditos Problema_de_la_asignacion_cuadrática Regiopolis Primaria_demócratica_de_Alabama_2008 Pseudapoderus_unguicularis Machu-Picchu Melipona Luerssenia_cyminum Raymond_Chiao Powiat_golubsko-dobrzyński Lorantáceas Maria_Crescencia_Perez Martín_de_la_Haya Live! Pémex Gogles Powellsville_(Carolina_del_Norte) Mazda_626 Meseta_Ski Punos_continuos Golfo_de_Ambracia Línea_Barcelona-Martorell-Vilafranca-Tarragona Radio_Television_del_Principado_de_Asturias Mercado_Nikolsky Greatest_Hits_(album_de_ABBA) Pâté María_Eugenia_de_Jesús_Milleret_Brou Golpe_militar_de_1960_(Vietnam_del_Sur) Provincia_de_Coronel_Portillo Martín_Carrera_(estacion) Primera_insurreccion_serbia Rafael_Antonio_Ponzo_Garcia Lythrypnus_crocodilus Lonely_No_More Miedo_a_la_noche Redifusión Precio_del_petróleo Maṇi_Madhava_Chakyar Max_Berru

html map