Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inhibidor_de_recaptación_de_Serotonina-Noradrenalina Río_Valdediós Twilight_Dementia_(Live) Frotey_les-Vesoul Municipio_2_(condado_de_Rooks,_Kansas) Rudolf_L_Mössbauer Geografía_de_Mauritania V_League Robert_H._Schuller Rompesayos Road_to_germany Municipio_de_Barringer_(condado_de_Iredell,_Carolina_del_Norte) Tribunal_de_Garantias_Constitucionales_de_Espana Inclusión_digital Glucogenosis_tipo_II V-Cube_6 Municipio_de_Wells_(condado_de_Tuscola,_Míchigan) Fundacion_Solomon_R._Guggenheim Iglesia_del_Salvador_(Requena) Uniforme_de_la_seleccion_de_futbol_de_Italia Gastronomía_del_Libano Inigo_López_de_Mendoza_y_Quinones Municipio_de_Union_(condado_de_Laclede,_Misuri) Municipio_de_Utica_(condado_de_LaSalle,_Illinois) Sa_Pa Tricuspis_dependens Trofeo_Jaumandreu Réunion Rovni Tutanjamon Rene_Francois_Armand_Sully_Prudhomme Iglesia_Catolica_en_la_República_Democratica_del_Congo Tromboxano UPV Rif_(cordillera) Rene_Robert_Cavelier_de_La_Salle Trial_(número_gramatical) Iglesia_de_Sant_Mateu_de_Vall_llobrega Friedrich_Karl_von_Savigny Universidad_nacional_de_australia Musculus_extensor_hallucis_longus Gentleman_(canción_de_PSY) Roberval Rignosot Umberto_D Municipio_de_Grand_Blanc Galarhoeus_villosus Romulo_Betancourt Têche Triblásticos García_ferre Municipio_de_Meriden_(condado_de_LaSalle,_Illinois) SOUND_EVOLUTION_presents_Ultimix_&_Clueless:_The_ClueMixess VII_Programa_Marco_de_Investigación_y_Desarrollo Iglesia_greco-catolica_de_la_Eparquia_de_Krizevci

html map