Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caudies-de-Fenouillèdes Carcel_La_Picota Carlos_Castro_(actor) Cervello Cantón_de_Champdeniers-Saint-Denis Bloque_de_búsqueda Catedral_de_resistencia Be_Good_To_Me_(cancion) Calchaqui_(Santa_Fe) C._D._Municipal_Limeño Candau Baccarat Bancoestado Caminos_de_santiago_en_francia Campeonato_Mundial_de_Constructores_de_Formula_1 B737_900ER Centaurea_procumbens Bulbophyllum_rigens Bjarkøy Blas_Cota Cartuja_de_porta_coeli Carlos_Isamitt_Alarcón Caja_de_cerillas Callionymus_meridionalis Brotula_vivipara Barrilla_borde Belgrano_II Bala_de_canon Baltasar_de_Zúniga_y_Guzmán_marques_de_Valero Bazinghen Bella_vista_(ganadería) Cerro_Branqui Centro_de_Estudios_en_Políticas_Publicas Champagnac_(Charente_Marítimo) Central_nuclear_de_LaSalle_County Campeonato_Sudamericano_Masculino_de_Voleibol_de_2011 Blanzy-les-fismes Casa_Bolton Castillo_de_Aljofra Cecropia_dabeibana Bip_Bip,_bebé_interplanetario CNMC Centro_historico_de_Oporto Bothriembryon_glauerti Bartolome Calhetas Brassia_macrostachya Bajá Bahía_de_Babitonga Carl_Gustaf_Arvid_Rossby Bosque_protector_Corazon_de_Oro Castillo_de_moraira CENDEAC Cero_(analisis_complejo) Bromas

html map