Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leicester_(villa) Judias_a_lo_tío_Lucas Kiarostami La_Boissière_Ecole Instituto_Tecnológico_de_Ocotlan Jeitinho_brasileiro_(idiosincrasia) Isla_serranilla Juan_Fernandez_(comuna) Lapuebla_de_Labarca Instituto_de_Filosofía_y_Ciencias_de_la_Complejidad Instituto_de_Ciencia_y_Tecnologia_de_la_Universidad_de_Manchester José_Gutiérrez_Guerra Judaísmo_reformado Libertia_ixioides José_Tallaví Juego_de_simulación_de_vida Josep_Gómez_Sarrià Las_100_Grandiosas_Canciones_de_los_80's_en_Espanol La_serpiente_de_cobre Ligustrina_amurensis_var._pekinensis Judá_(patriarca) Isidro_Gutierrez Little_Deuce_Coupe_(canción) Laccoptera_depressa Lactato_sodico Juan_Antonio_Vélez Kurenai_Sanshirō Lampara_halogena José_Castillo_Farreras Janet_Van_Dyne James_F._Clements Jelena_Kostanic_Tosic Kyoto La_luna_del_desierto Lenguas_ítalo_dalmatas L._A._Woman Liga_Estadounidense_Canadiense_de_Hockey Liga_de_qatar Isla_Mocha La_catedral_de_Salisbury,_vista_desde_el_jardín_del_palacio_arzobispal Limnodynastes_interioris Isla_del_Japon Isla_del_Telégrafo Journal_of_Geophysical_Research Lista_de_municipios_de_Madrid Julia_de_cartago Leucoplasia Jose_Nicolas_Jorge John_Pizzarelli Kulinia John_R._R._Tolkien Lachamp_Raphaël La_Nave_de_los_locos John_Lloyd_(tenista) Julia_o_la_nueva_Eloisa

html map