Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piruetas Pilotes_in_situ_(método_constructivo) Persa_Antiguo Parvatī Piramide_La_Danta Pabellón_Fernando_Martín Pedro_Francisco_de_Uriarte Osnova Posidonia_oceanica Nicolas_Casullo Pepa_Doncel Nandini_Srikar Partido_Democrata_de_Chile Políticas_economicas Padma_Purāṇa Obergerlafingen Postigo_del_aceite Pleasant_Valley_(Alaska) Nomme_Kalju_F.C. Pontedera Notoxus_carrorum Organizacion_Deportiva_Suramericana Pedro_Jose_de_Guzman-Dávalos Peliculas_historicas Platymerium Piqueros_VII OpenEmulator Parque_nacional_Santa_Rosa Pelagibacter Oncología_Medica Mylabris_entebbensis Parque_Nacional_de_las_Canadas_del_Teide Nirisimha Phil_Jagielka Novela_social_espanola NGC_32 OGLE-2003-BLG-235Lb Policia_Nacional_Civil_de_Guatemala Paisaje_granitico Núcleo_silabico Nefrología Now_You're_Gone_–_The_Album Opera_Soft Pequeña_edad_de_hielo Nolina_atopocarpa Pintura_holandesa_del_museo_del_prado Más_(álbum) Nodo_(teoría_de_grafos) Personas_dependientes Nuevo_Estadio_José_Zorrilla Nikita,_dura_de_matar Museo_del_Aire_y_del_Espacio Passaic:_Birthplace_of_Television_and_the_DuMont_Story Platycerus_caraboides Pentano

html map