Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

International_Table_Soccer_Federation La_reina_de_la_costa_negra Lisle-en-Rigault José_Luis_Díez_y_Pérez_Muñoz Isótopos_de_Actinio José_Luis_Salgado La_Ajarquia Kimiaru Lethrinops_christyi Juan_Alonso_Villabrille_y_Ron Las_Vegas_Plaza Invernadero_de_Lincoln_Park Isolda_Hurtado Jeanne_d'Arc_Dijon_Bourgogne Latre Kirby's_Dream_Land_3 Lessac Jardín_Botánico_Lal_Bagh La_Ville_aux_Bois_les_Dizy Lista_de_Reyes_de_Espana Jose_Mouso Joan_Barbarà Kyary_Pamyu_Pamyu Lan_party Lily_Evans_Potter Jatropha_manihot Libro_de_los_doce_sabios Jose_Juan_Luque_Jimenez Kinshasa_palace Liu_Yunshan La_Marcha_de_los_Voluntarios Kožuharov La_rebelion_de_los_hombres_rana L_L._Cool_J Lista_de_personas_de_Toronto Le_Lợi Internet_memes L.Graves José_Ortega_y_Gasset Libido_(Perú) Isabel_Margarita_Lagos Jean-Richard_Geurts Limpiabotas Jakub_Sobieski José_María_Lopez_Pinero Lago_Catahoula La_parejita,_S_A. Join_the_Dots:_B-Sides_and_Rarities,_1978-2001 Life_is_Ruff Juan_Antonio_Zamora_Zambudio Joaquín_Blake_y_Joyes Joe_Arroyo La_Cuesta_(San_Cristobal_de_La_Laguna) Leptodactylus International_Pop_Underground_Convention

html map