Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_Petit_(Falcon_Venezuela) Uropoda_terrestrisa Rellanos Gallo-veleta_de_la_basilica_de_San_Isidoro_de_León Republica_Socialista_Federativa_Sovietica_de_Rusia Iglesia_de_San_Ignacio_(Buenos_Aires) Gabriel_Ramón_Garcia_Reyes Ghazna Iglesia_de_la_Virgen_Peregrina Título_universitario_superior Ruta_Nacional_5_Arica-La_Serena Rosario Truttemer_le_Grand Municipio_de_Flat_Creek Gavilancito_americano Ihsan_Ali_Al_Shehbaz Galax,_el_Cosmonauta Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Navarrés) Full_contact Uropoda_undulata Gasteracantha_flavomaculata Ultratruita Gambier Municipio_de_Sheridan_(condado_de_Holt,_Nebraska) Municipio_Briceno Richard_Crenna Imo Río_Borístenes Ginkaku_y_Kinkaku UCR_(Argentina) Ríos_de_Islandia Frazadas Iglesia_de_San_Esteban_de_Valencia SQL_(informatica) Ruth_M._Kirk Ilagán Iglesia_arciprestal_de_San_Pedro_y_San_Pablo_(Ademuz) Fuendetodos_(Zaragoza) Unicaribe Uno_dos_tres_infinito Imperio_Medio_Egipcio Turismo_de_El_Salvador Georg_Cantor SHINee Rhodogeron Rivulus_rossoi Iglesia_de_la_Asuncion_(Cuevas_de_Vinroma) Geranium_dissectum_var_palmatum Municipio_de_Horse_Creek_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Robin_Hood_(coleccion) SQUID Université_de_Sherbrooke Félix_Gonzalez_de_León Galeodes_zarudnyi Trinidad_(Colorado)

html map