Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cariló Cali_&_el_Dandee CSI_CSIF Captura_de_la_flota_holandesa_en_el_Helder Calle_La_Estación_(Miranda_de_Ebro) Cantón_de_Laon-Nord Caverna_de_Benavides Cavafy Casa_Tarth Banco_Nacional_de_Algas Carpe_diem_(desambiguacion) Brooke’s_Point,_Palawan Barça_Intersport Boomerang_(álbum_de_Daara_J) Bridges_(banda) Béisbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Barbarea_praecox_var._vicina Bandera_nacionalista_andaluza Barrio_de_begoña Buch_-Ham Calvin_Murphy Carpinus_vulgaris Byōdō_in Cantón_de_Mormant Champinón_común Bastardo:_The_Mixtape Bernat_ii_de_vilamarí Canteleux Brocken_Jr Catedral_de_Aalborg Caserote_pardo Batrachoseps_kawia Brodiaea_santarosae Bob_Bennett Censo_de_Canadá_de_2011 B_58_Hustler Bajo_electrico_fretless Casa_de_Arizón_(Sanlucar_de_Barrameda) Censo_paraguayo_de_2002 Catedral_Basilica_Inmaculada_Concepción_del_Buen_Viaje Caviramus Capilla_de_Santa_Ana_de_la_Catedral_de_Burgos Birmingham_City_Football_Club Baba_Ahmed_Ould_Sidi_Mohamed Baniva Carlos_Alberto_Dumas Caapiranga Beatriz_de_borbon_y_battenberg Castillo_de_cumbres_mayores Campynemataceae Canales_de_distribución Brote_de_colera_en_Republica_Dominicana Bruselas_Hal-Vilvorde Batalla_de_Tolvajärvi Basílica_de_Nuestra_Señora_de_las_Victorias_(Camberwell)

html map