Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monumento_a_Manuel_Carrión_Pinzano Montagnard Avenida_ejército Arabia_Saudita_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1994 Movimiento_Socialista_(Uruguay) Aqueduct–Avenida_North_Conduit_(línea_Rockaway) Atipido Andre_Nascimento Autovía_Lorca-Aguilas Autovia_Valladolid_Segovia Argyrodes_bonadea Guerra_en_Kosovo Huna Historia_económica_de_la_Unión_Soviética Mosasauroideo Hansel_y_Gretel_(película_de_2007) Guillermina_de_Bayreuth Arv_Touv Hydrocyphon_finitimus Montañés_(navio) Ano_1198 Mortadelo_y_Filemón_-_100_anos_de_cómic Misiones_franciscanas_de_la_Sierra_Gorda Guillaucourt Asia_menor Aulacoderus_rustenburgensis Auguste_François-Marie_Colbert Hojarasquero_montañero Historia_del_Tibet Antonio_Mengs Hermandad_de_la_Soledad_de_Bollullos_de_la_Mitación Hernan_Grüber_Odreman André_Rigaud Much_Hadham Aulaga_merina Anatoli_Beriozovoi Apio_Claudio Anthicus_sepultulus Ministerio_de_Economia_Fomento_y_Reconstruccion_de_Chile Huntington_(Metro_de_Washington) Holly_Ridge André_Thouin IRT_Flushing_Line Argus_(banda) Asociación_Nacional_de_Profesionales_de_la_Ensenanza Huntsville_(Misuri) Asylum_of_the_Daleks Atomismo_lógico Multimedios Guru_Maharaj_Ji Artilleria_antiaérea Anna_Morandi_Manzolini Guadalupe_(Chihuahua) Antonino_Fernandez_Rodriguez Antonio_Bódalo_Santoyo

html map