Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plaza_Los_Conquistadores O_du_eselhafter_Peierl_(Mozart) Neville_sur-Mer Pedro_de_Heredia_(escultor) Planet_(canción) Posición_depresiva Phymatopsinus_pustula Plainfaing Ngen_kürëf Persons_Unknown Namibia Normal,_Ohio Populus_villosa Partido_Peronista_Femenino No_beligerancia Par_I Particula_hipotética Piata_Universităţii PGC_784 Máxime_Laubeuf Parroquia_Cecilio_Acosta Panorama_(programa_de_TV_de_Peru) Pauline_Bush Pelícano_pardo_del_Atlántico Mystery_of_Marie_Roget Phaetontiformes Pardines_(Puy_de_Dôme) Option_Paralysis Pedro_Delgado_Robledo Partida_de_la_porra Peñolite Parque_nacional_del_monte_kenia Plaza_de_Galicia_(Villagarcía_de_Arosa) Poliedros_de_Johnson Oligoceno_Inferior Phaeostigma Pola_de_somiedo Neurociencia_cognitiva Paul_Neumann_(nadador) Navacerrada_(Madrid) Plumier Perlora Olimpíada_de_ajedrez_de_1950 Playgirl_(desambiguación) Organizacion_GUAM_por_la_democracia_y_el_desarrollo_económico Pannes PC_Actual Muss_Puschk. Opera_de_New_York_City Pobla_de_Massaluca,_la NF_Board Poraqueiba_sericea PTHC Pepperell_(Massachusetts) Pedro_Nicacio

html map