Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Damasceno Invocar Interfaces_de_usuario_gráficas Juramento_de_Hipócrates Juan_de_Palafox_y_Mendoza Ley_de_duverger Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_California Juan_Pablo_Llinás Liga_Ecuatoriana_de_Baloncesto_2012 Koslin Li_Ju-chen José_Custódio_de_Faria Karl_Adolf_Eichmann Konark Leptaulax_papuanus Leptoconopidae J_J_A_A Ley_Orgánica_1/2004_de_Medidas_de_Proteccion_Integral_contra_la_Violencia_de_Género Lapa Kameoka_(Kyoto) Institutes_for_the_Achievement_of_Human_Potential Jedive_de_Egipto Juan_de_goyeneche José_Elias_Curi_Lambraño Jim_Parsons Irmgard_Moller Las_Covachas_(Sanlúcar_de_Barrameda) Lista_Clinton Jürgen_Reil L'amore_è_una_cosa_semplice Jose_Mira_Mira Linda_Thorson La_Hoya_de_Buñol_/_La_Foia_de_Bunyol Josh_Farro Juan_Ramon_de_Iturriza_y_Gárate-Zabala Jacques_de_Féraudy Job_For_A_Cowboy Kyūshū_K9W Kinnie Jarilla_(Arbusto) Jim_Pollard Julie_Newmar Karin_Alvtegen Lane_Chandler Isoterma_de_Temkin Journal_and_Proceedings_of_the_Royal_Society_of_Western_Australia La_Aparición_(Película) Jens_Keller Jose_Felix_Henriques_Nogueira Juan_Carlos_(rey_de_España) Labullula Jose_Gervasio_Artigas Königliche_Allgemeine_Sportvereinigung_Eupen Jena_(tatuaje) La_Neuville_aux-Joutes

html map