Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gueto_de_Czestochowa HA-100_Triana Monasterio_cueva_de_la_Asuncion(Inkerman) Mostra_de_Cine_Latinoamericano_de_Cataluna Asociación_de_tarjetas_sd Monumento_a_George_Washington Arepa_dominó Arsenal_Naval_de_Kure Idioma_azeri Huauzontle_(desambiguacion) Homero_se_postula Antirrhinum_quinquelobum Arcangela_Felice_Assunta_Wertmuller Articulo_IV_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos_de_America Apium_leptophyllum Grove_City_(Pensilvania) Asociacion_de_colegios_británicos_de_chile Gynandromorphus Hurricane_Electric Halo:_Combat_Evolved_Anniversary MnO2 Hyphaene_wendlandii Habrosieae Hugh_Jackman Asfódelo_(mitologia) Haw_River_(Carolina_del_Norte) Hueso_grande Hayato_Gokudera Apicra_tortuosa Hermandad_de_la_Salutacion_(Malaga) Harem_anime Ardiente_secreto Hodeng-au-Bosc Grutas_de_Han Apoplejia Mosset Moreno_Villa Heimbuchenthal Arimidex Hylotelephium_telephium Annamalaiyar Momento_cinético Mirko_Lauer_Holoubek Guija Apeadero_de_Lagoa_da_Palha Idioma_galo_siculo Guillermo_Moreno Hiperbole_(desambiguación) Anna_Friel Icaza_Longoria Hydra_(álbum) Huracan_Catarina Atevala André_Villas_Boas Arteria_subcostalis

html map