Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paleosepharia_truncatipennis Polymeria Pedro_Longhi Pico_chato_de_casquete Nacho_Jorda Oscar_Calics Policisne_de_Boecia Pena_capital_en_el_reino_unido Parque_Rodó_(Montevideo) Naranja_amarga_(fruto) Nunam_Iqua_(Alaska) Pokémon:_Mewtwo_Strikes_Back Pleurothallis_unilateralis Nuevo_Santander Pampa_de_Agnia Oesterr._Bot._Z. Nicias_(desambiguacion) Ninh_Binh Pato_a_la_sangre Orchestral_Favorites Músculo_transverso_del_mentón Neófito Parabrahman País_de_Cucana Network_Stumbler Oatfield_(Oregón) Orquestas_sinfónicas Novarum_Stirpium_Decades Pimienta_de_las_hormigas Platyhelminthes Pedrazales Operaísmo Piopio_de_isla_Norte Orist Nintendo_R&D2 Poecilolagus Pieter_van_der_Does Nestor_Rapanelli Patrick_Kabeya Oswald_Kabasta Noturus_elegans Podvornica Orchis_tephrosanthos Newton_Hamilton Niquen_(estación) Plectrohyla_pachyderma Pablo_Adrían_Gigena Operación_Gibraltar Naval_1_Maio Nesmith PerTho Nicanor_Molinare_Rencoret Odenwalder_Frühstückskäse Odenwalder_Fruhstückskase Pinus_ponderosa

html map