Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liborio_Mejia Khusita Juana_Gabriela_Moro Kulinia_eludens Ley_de_Boyle_Mariotte Jesus_Moreno_Rodríguez Liga_Venezolana_de_Beisbol_Profesional_2003_04 La_Gonterie_Boulouneix Jorge_Donato_de_Hesse-Darmstadt Lista_de_capitulos_de_The_X-Files José_Joaquín_Inclán King_Priam Jaime_V Jouy-Mauvoisin Larus_maculipennis Lagunas_(desambiguación) Juan_Bautista_Calvi Lenguas_indoarias_occidentales Kipá L_A_V_Venta_de_Banos_Leon-Gijón Járkov_en_los_sellos_postales Liga_Deportiva_Mixta_de_Basketball_de_Lima Instituto_de_Investigación_Senckenberg Jaganaan Juego_de_rol_del_capitan_Alatriste Liga_Premier_de_Iraq José_Velásquez_Borquez Linea_33_(autobuses_urbanos_de_Granada) L'Isle-de-Noé Kaweskar Joffrey_Baratheon Karbovanets_ucraniano Jacob_Rubenstein La_mujer_dorada Jardin_Botanico_Aburi Interfaz_(Star_Trek:_La_nueva_generación) Limache Isoconazol La_Salvetat_Peyralès Jeu_de_paume Isla_Cabra_(Filipinas) Isla_Jackson Lauren_Bush Jeanm. Juegos_olimpicos_de_pekín_2008 Kobus_leche Linhas_Aereas_de_Angola León_Viejo Juan_Manuel_Gozalo_Gomez Karl_Stürgkh Karoline_Krüger Lingüistica_antropológica Juana_la_virgen Keiji_Fukuda_(militar) It's_the_Falling_In_Love_(canción_de_Michael_Jackson)

html map