Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Narcissus_redoutei Pie_de_Cristo Partaón_(hijo_de_Perifetes) Nikolay_Gumilyov Playa_de_Merón_(San_Vicente_de_la_Barquera) Pleurothallis_cryptantha Panicum_tetrastichum O_Hio O._F._K._Durmitor Pablo_Milanés_Arias Norman_Oklahoma Nicolas_Borrás Mycobacterium_lepraemurium Parque_de_la_Prehistoria Pellejas_(Orocovis,_Puerto_Rico) Palacio_del_Naranco New_York_Highlanders Pair_of_Kings Peligrosamente_juntos Obispo_de_Parma Museo_de_Arte_Contemporaneo_de_Rio_de_Janeiro Nicotiniaceae Pastora_Galván Ormenans Orfeon_Cántabro Peumo Niklas_Barkroth Nasturtium_perfoliatum Nahuel_Yeri Patrimonio_Cultural_de_la_Humanidad Parque_Natural_de_la_Serra_de_São_Mamede Nicolás_De_Bruno Paises_comunistas Norberto_Araujo Operación_Odisea_al_Amanecer Organización_municipal_de_Tucumán Nepeta_versicolor Plaza_Rio_de_Janeiro Pays_d'Aix_HB Orto Oregano_acuatico Plaza_del_Salvador_(Sevilla) Parque_Nacional_de_Jebel_Orbata Ortoplex Palaeomyrmidon Ojiva_de_barra_contínua Pogonia_affinis Paul_Emile_Lecoq_de_Boisbaudran Pico_Mediano Patricia_Montero Pondichery Piedras Pine_Plains_(aldea) Partido_Sindicalista Noviembre_de_1969

html map