Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poblado_ibérico_de_la_Bastida_de_les_Alcusses Noemi_Galera_Nebot Pilón Neo-Dadaismo Pepi Ponts-et-Marais Olemps Nomascus_leucogenys Nowhere_to_Run Pizzella Noxciyço Phrygilus_fruticeti Noctua_litterata North_Bridge Nouvelles Parramos Obiou Osteogenesis_imperfecta Nueva_Andalucia NBA_2008/09 Oesterr._Bot._Wochenbl. Paulo_Fabio_Máximo Partido_Popular_de_Libertad_y_Democracia Os_amigos Osteocondromatosis_familiar Por_la_razón_o_la_fuerza Plaza_de_toros_de_la_Real_Maestranza_de_Caballeria_de_Sevilla Poecilaspidella_proxima Partido_Comunista_Sudafricano Nicolas_Remy Onares Paquita_Garzón Orden_de_San_Benito Ninsun Pawnshop_Guitars Neoformalismo Nicolas_Guillen Mussatia Ondulador Orsasjön Playa_Gwangalli Parque_Tantauco Nota_sensible Nava_de_Ricomalillo Picto P_G_Wodehouse Pelophryne_albotaeniata Nechite_(Válor) Plaza_de_la_Constitución_(Montevideo) Port-Villez Nieborzyn_(condado_de_Ciechanow) North_Weeki_Wachee_(Florida) Patricio_Vallespin Phyllocladus_brevior Paso_de_Agate

html map