Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Banda_de_Cornetas_y_Tambores_de_Bomberos Cablemás_S.A._de_C.V. Campeonato_de_Gipuzkoa_de_Trainerillas Calle_116_Universidad_de_Columbia_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Cayo_Lime Campeonato_Mundial_de_Taekwondo_de_2011 Batería_(percusión) Barcelones Cartelle Batalla_de_juan_griego Cabrakan Basiprionota_gibbosa Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Bernardo_Nadal_Crespi Bristol_Sound C'mon_(desambiguación) Carlos_III_de_Hungría Canigarro CNT_Vignoles Cerastium_stellarioides Capilla_de_San_Basilio Bergoglio Años_1360_a_C Bors_(Cantón_de_Baignes-Sainte-Radegonde) Boissise_le_Roi Brin-sur-Seille Cenchrus_lechleri Cerro_Tres_Candu BWV_937 Ağcabədi Banos_unisex Barclays_Classic Cajiga Cariniana_ianeirensis Canto_rodado Brumley_(Misuri) Boqueixón Catharine_Trotter Caldera_Yellowstone Batería_de_níquel_cadmio Balaguer:_La_herencia_del_tirano Bardín_el_Superrealista Blind_Melon Calakmul Boncé Carmen_San_Diego Balsamo_de_María Basilica_Palladiana Buenavista_(Oviedo) Calucechinus_antarctica Banghak_(Metro_de_Seúl) Batalla_del_Jazmin Castillo_de_kinbane Barents Calle_110-Cathedral_Parkway_(linea_de_la_8ª_Avenida)

html map