Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Rufino_Echenique Interfaz_de_documento_unico Leon_Aldama_y_Respaldiza Isla_Ascensión_(Guaitecas) Latele La_isla,_el_reality Junta_(álbum) Lamium_mesogaeon José_Gutiérrez_Portilla Laguna_Boysarazo José_Maria_Mata_Reyes J._K._Simmons Isla_Culebra_(Malvinas) Libonia Lengua_malayo-polinesia Liobagrus_styani Libros_de_secretos Jair_Alcantar Izquierda_Socialista_(Argentina) Japones_(etnia) Jerseyes Italiano_meridional_extremo Kyle_Lowry Leonkastron Juan_de_marquina Isabel_Alfonsa_de_Borbón Las_estaciones_de_la_vida Julian_Steyermark Latino_Valentino Leon_Real Legend_Land Jeroglifos_olmecas Leslie_speaker La_Trinidad_(Comayagua) John_S._McCain_Jr. La_Quinte José_Zurita Landévennec Juan_Ramon_Mestre Larodde Kalinovka_(óblast_de_Kursk) Lemnaceae Ley_de_desgraciados Kodiak_Airport Lago_Ládoga Lachen Keith La_Gaceta_de_México Lest_We_Forget:_The_Best_Of La_Guadalupe_Castillo_de_Teayo_Veracruz Le_Parcq Itagaki_Taisuke Lajoux_(desambiguación) Juan_Manuel_Pinelo Linea_de_descuento

html map