Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dourges Cyclocotyla_congolensis Ecuacion_en_diferencias Deep_Cuts:_Volumen_I Corregidora_(estacion_de_Metrobús) Alta_fidelidad_(álbum) David_Korenfeld_Federman Cristianismo_anarquista Copa_de_la_Reina_de_baloncesto_femenino Detección_de_materia_orgánica Alphonse_Laveran Diagnósticos_de_Enfermeria Derostichus Cristian_Munoz Diabrotica_decempunctata Distrito_de_El_Ingenio Distrito_electoral_de_Gurley_(condado_de_Cheyenne,_Nebraska) Amador_City Cydista_potosina Alma_Rubens Cortes_de_Lérida_(1460) Cray_Inc. Ambiciosa_(pelicula_1947) Cálculo_proposicional_de_Frege Dalibarda Dmitri_Galiamin DAK Dirty_Love_(película) Alfredo_Alcalá_(historietista) Dilma_Rouseff Deportivo_Táchira_B Dušan_Vemic Alzado_del_suelo Denominacion_de_Origen_Berenjenas_de_Almagro Daguestán Cucumber_sándwich Diego_de_silva_y_velázquez Alejandría_de_Aracosia Diego_Otoya Dugger_(Indiana) Devoto_Fresh_Market Distrito_de_Túpac_Amaru Delano_(Pensilvania) Corze Altermundista Coptis_chinensis Alfonso_Fernando_Fernández_Mañueco Duméril Cruz_del_Humilladero Cóvers Edgar_Morin Deporte_en_Barcelona Dispersion_(estadistica) Amanecer_zulu Alfonso_Quijada_Urias

html map