Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Discurso_del_Rey Editorial_Sins_Entido Fagara_monophylla Federación_Colombiana_de_Voleibol Esparceta_común Estación_de_Gabriel_Péri-Asnières-Gennevilliers Endel_Puusepp Estadio_Spartak_(Nalchik) Eduardo_Martinez_Vazquez Elecciones_a_la_Junta_de_Andalucia_(2000) Fabla_salvaje El_mandarin_(novela) Fort_Duquesne Eduardo_Filgueira_Lima Escobaria_vivipara Estacion_de_Chatellerault Francisco_José_Pereira_Pinto_Balsemão Error_tipografico Ejército_Libertador_en_Cuba El_Reino_del_Sur El_Himno_de_la_perla Empetrum_hookeranum Explosión_de_AZF_en_Toulouse Flavio_Gikovate Eruviel_Avila Encomienda_de_Piedrabuena Filosofia_de_la_física Estacion_Estadio_(MIO) Enrique_Urien Favonigobius_melanobranchus FCO Ermita_de_San_Quirce_de_Durro Fe_y_Constitucion Escueillens_et-Saint-Just-de-Bélengard El_escándalo_de_Larry_Flint Elecciones_legislativas_portuguesas_de_2009 Folie_a_deux_(álbum) Escalerosia_yebonensis Fahs_Beni_Makada Ford_Transit Estadio_Lokomotiv_(Simferópol) Esopo_(desambiguación) Ejército_Francés Estacion_de_Cegama-Otzaurte Español_de_Mexico Espacios_naturales_de_Aragón Formula_Rossa Escuela_Sabiniana Feliz_Colón_(1864) Francisco_Javier_Cueva Estación_Hereford Fiji_Hindi Elsa_la_Leona El_ángel_exterminador_(álbum) Farenheit

html map