Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manning_Rangers Quillan_(cantón,_Francia) Pretuziano_delle_Colline_Teramane Lorenzo_gomez Lysimachia_dittrichii Meadowood_(Pensilvania) Marticoras Margny_les-Compiègne Puente_Bhumibol Mi_querida_senorita Radiotransmisor Los_Tudor_(serie_de_televisión) Los_Cinco_tras_el_pasadizo_secreto Raul_Bragança_Neto Maravichromis_ericotaenia Protesta_Rosenstraße Marco_Leonardi Mame_N'Diaye Gorilas Provincia_de_san_ignacio Pougne-Herisson Louis_Antoine_Henri_de_Bourbon-Conde Mariano_Alberto_Altuna Mikoyan-Gurevich_MiG-19 Puntos_extremos_de_España Medagli Rebelion_de_los_viticultores_de_1907 Maxwell_Smart_(personaje) Golfo_de_Panay Mañana_maldita Razès Manuel_D'Ornellas Prioral_de_san_pedro Gotico_hispano-flamenco Propagación_Multicamino Ramón_Gómez-Valdés Melón Línea_33_(EMT_Malaga) Preferente_Tenerife Primer_Ministro_de_Nepal Lucio_Genucio_Aventinense_(consul_303_a_C_) Mezen_(ciudad) Punk_Goes... Makeda_Silvera Radical_44 Lófidos Marcelo_Wong Mando_y_control Puroresu Maria_Victoria_Atencia_García Mario_Benedetti Meadowcroft_Rockshelter Melicourt Puerto_de_Navalmoral Mazarrulleque

html map