Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mecánica_analítica Luigi_Batzella Lucero_(barrio) Manuel_de_Zudánez Matriz_escalonada Mary_Luz_Perez Marques_de_la_Concordia_Española_del_Perú Mapa_Topografico_Nacional Pórtico_da_Gloria Micropodabrus_albovarius Rarezas_(álbum_de_Mägo_de_Oz) RS485 Gran_Premio_de_España_de_1971 Microcreagris_hespera Marie-Pierre_Thiébaut Lucio_Domicio_Aureliano Macizo_del_Paine Maria_Jesus_Sansegundo_Gómez_de_Cadinanos Preuilly_la-Ville Marcos_A._Morínigo Rana_arborea_gris Manuel_Rico_Abello MQ-9_Reaper Rancherío Premonición_(2004) Luminița_Cioabă Lytta_quadrimaculata Maccarone McMinnville_(Oregon) Metanogenas Mike_Dillard Marcus_Belby Loira_inferior Loustau Great_Stour_River Metro_de_Nankin Michael_Holbrook_Penniman_Ismaili Matrimonios_civiles Mahmoud_Goudarzi Psion_(DC_Comics) Martín_Tritschler_y_Córdova Mercado_de_Colón Gran_Trianón Matías_Bize McLaren_MP4-28 María_Estuardo_(1936) Gobierno_y_política_de_Sahara_Occidental Lorigne Quentin_Saxby_Blake Primaria_demócrata_del_Distrito_de_Columbia,_2008 Matthew_Czuchry Luigi_Filippo_Tibertelli Marcel_Prelot Llangefni_Town_F_C Martín_Manterola

html map