Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frewsburg_(Nueva_York) Rudolf_Wegscheider Galeria_(habitacion) Gavilan Resolución_1917_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Give_Me_Your_Soul...Please Globalmente_hiperbolico Franz_Weidenreich Gifton_Noel-Williams Ri_Jun-il Iglesia_San_Juan_de_la_Cruz_(Valencia) Indo_irania Iglesia_de_Santa_María_(Moreda_de_Álava) Río_Mino Rusostigma_eugeniae Trycherus_ornatus Garcibarrigoa Municipio_de_Heath_Creek_(condado_de_Pettis,_Misuri) Municipio_de_Monroe_(condado_de_Middlesex,_Nueva_Jersey) Ruta_de_Rhode_Island_402 Giedrius_Gustas Municipio_de_Butler_(condado_de_Harrison,_Misuri) Generación Funcionalismo_(lenguaje) Rubén_Isaac_Albarran_Ortega Renée_Rienne Iglesia_de_San_Juan_de_Letrán_(desambiguación) Reálity Municipio_de_Franklin_(condado_de_Laclede,_Misuri) Glass_Houses_(album_de_Billy_Joel) Rio_Luena_(Cantabria) Tronco_de_las_pulmonares Geert_Hofstede Giuseppe_pellizza_da_volpedo Municipio_de_Choctaw_(condado_de_Lincoln,_Arkansas) Gheen_(Minnesota) Tyrone_Ferm Fuerzas_Aeromóviles_del_Ejercito_de_Tierra Reno_Bighorns Rovni_(Krasnodar) Gaspar_Miguel_de_Berrío Iglesia_de_Santiago_(Castano_del_Robledo) Glos_sur_Risle Trofim_Denisovich_Lysenko Gnaphalium_candicans Geografía_de_Saint_Kitts_and_Nevis GHIH Rommel_Fernández_Gutiérrez V_Distrito_Electoral_Federal_de_Yucatan Unggoy Rio_Ucami René_Orozco Rio_dayman Iglesia_de_la_Asuncion_(Cati) G._P._de_la_Villa_de_Rennes

html map