Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wikipedia_espanola Colegios_del_Mundo_Unido_Costa_Rica Victor_Vega Villavaler Al_Shorta_FC Ajomataero AVL Condensacion_de_Claisen Viviana_Ireland_Cortes Zeigler_(Illinois) Confederación_Espanola_de_Derechas_Autónomas_(CEDA) Vallée_de_la_Tarentaise Chris_Garver Villeneuve_Saint_Vistre-et-Villevotte Vufflens-le-Chateau Cine_en_1956 Academia_Romana_de_los_Árcades WP:PS Aeropuerto_sin_aviones_de_Castellón Condado_de_Stutsman_(Dakota_del_Norte) Châteauneuf_en_Thymerais Cisneros_(Palencia) Coluber_digitalis Conopophaga Van_Cortlandt_Park–Calle_242_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) WCW_PPV Víctor_García_Tur Aerodromo_de_El_Carrascalejo Comites_Olimpicos_Europeos Combretum_trinitense Vulpes_vulpes_palaestina Villimer Ciento_sesenta Woods_Landing-Jelm Wilhelm_Ritter_von_Leeb You_Are_What_You_Is Colon_(anatomia) Alcaldía_Mayor_de_San_Salvador Wyndham_Worldwide Valdornon_(Gijón/Xixón) Consorcio_de_Transportes_de_la_Bahía_de_Cádiz Wendy_Wiltz Vanosc Child_of_the_City Zapote_(fruta) Walter_Ribonetto Abadía_de_Padise Clay_Cook Abadía_de_Bellelay Condado_de_la_jacarilla Ciencia_biblica Villamaría_(Caldas) Cholchol Aiko Vicepresidente_de_la_Cámara_de_Diputados_de_Chile

html map