Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Fusilli

Fusilli (także: eliche, tortiglioni, spirali) - rodzaj południowowłoskiego makaronu w formie spirali wykonanej z płaskiego kawałka ciasta (semoliny). Wywodzi się z Kampanii. Wyglądem przypomina świderek i stąd bywa też w Polsce nazywany świderkami.

Nazwa pochodzi od wnętrza gwintowanej lufy karabinowej, które spiralka przypomina (włoski archaizm fusile). Fusilli podaje się jako składnik sałatek makaronowych, zapiekanek, a także samodzielnie z zawiesistymi, ciężkimi sosami. Jest to jeden z najpopularniejszych kształtów włoskiego makaronu.
Produkowany jest masowo na całym świecie, również w wersjach barwnych, kolorowanych np. szpinakiem na zielono lub pomidorami na czerwono.
Podobnym gatunkiem jest gemelli.

Nikolái_Guennádiyevich_Básov Paola_Barbara Once_Ninos Omar_Caetano Notoxus_hageni Nacida_ayer_(película_de_1993) Nikolai_Pechalov Olivier_de_Termes Ponto_dos_Volantes Pedro_Luis_Reverte_Carrion Pito_del_bambú_norteño Oreiostachys NA Museo_de_historia_y_arquitectura_del_Palacio_de_Dadiani Parque_Natural_de_la_Cumbre,_Circo_y_Lagunas_de_Penalara Partícula_japonesa Novena_Avenida_Suroeste Partido_Socialista_de_Estados_Unidos Pierre-Joseph_de_Clorivière Paquirrín Pierre_Victor_de_Besenval_de_Brünstatt Parque_nacional_del_Lago_Mburo Organizacion_político_administrativa_de_madrid Móði_y_Magni Ooshima_ishi Mutualismo_(biología) Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Piedras_Albas_(desambiguacion) Omet Más_Barato_por_Docena Oldřich_Potůček Pandan Parque_Nacional_Bandingilo Paul_Heinrich_Gerhard_Möhring Placas_vehiculares_de_los_estados_de_México Picus_puniceus Pere_Mateu_i_Cusidó NScripter Nicasio_Gallego Pemberton_(Minnesota) Pete_Rock_&_CL_Smooth Médicos_generales Neila_de_San_Miguel_(Ávila) Pilar_Aymerich_i_Puig Músculo_pterigoídeo_interno Peipus Pacific_Fleet_(Tranvía_de_San_Diego) Observatorio_astronomico_del_Garraf Opalka Oier_Mendizabal Pintor_gotico Nisa_(desambiguacion) Poe Nueva_Villa_de_Padilla Nude

html map