Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fieldy`s_Nightmare Fittonia_argyroneura El_embudo Estética_Cuántica Federación_Aeronautica_Internacional Estación_Canada_de_Gomez Eduardo_Vañó_Pastor El_espejo_africano El_tiempo_es_veloz Estación_Colonia_Alvear Expedicion_al_Norte El_Man_es_Germán_(Serie) Espada_y_brujería_(rol_de_mesa) Eleiodoxa_orthoschista Emece_Editores Emma_de_altdorf Empleado_publico_de_Espana Fernando_Sanchez_(desambiguacion) Fosforano Elizabeth_Ellet Fabrica_siderúrgica_de_Volklingen Endomychus_humeralis Escarabajos Fourcroy Espacio-tiempo_asintoticamente_plano Ficus_fadyeni Ellipsolagenidae Entandrophragma_choriandrum Enrique_Cornejo Feroculus Eszék El_niño_del_arbol FIBA_Diamond_Ball_femenino_2008 FNLA Facultad_de_Ingeniería_(UNLP) Estacion_Concordia_Norte Elecciones_generales_del_Reino_Unido_de_1886 Famatina_maulensis Estela_de_Magnetia Episodios_de_Serial_Experiments_Lain Elodes_davidsoni Emballonura_monticola Escudo_de_San_Vicente_y_las_Granadinas Eusebio_Sacristan Escuela_peripatética Euphorbia_multiformis_var_kaalana Fiscal_General_de_Estados_Unidos Expansion_de_fondos_oceanicos España_aparta_de_mi_este_cáliz Fernando_Miele Filosofía_de_la_historia El_palomo_cojo El_Lavatorio_(Tintoretto) Emilio_Sagi_Barba_(baritono) El_Maderal_(Zamora)

html map