Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ensanche_Sur El_marques_de_Bradomin Flamenco_pa_tos Estación_Miramar_(Roca) Estación_de_Boadilla_Centro Francisco_Javier_de_Landáburu_y_Fernández_de_Betoño FK_Pardubice Evanescense Esti_Ginsborg Fernando_Visier Eyal_Berkovic El_amante_de_Madame_Bouvier Florit_(apellido) Elecciones_locales_y_autonomicas_extremeñas_de_2007 Entrenadores_del_Sevilla_FC Flexiguridad Esther_huneeus Euphorbia_dussii Estación_Mukaibara Esquay-sur-Seulles El_Clasico_de_la_Historia El_desafio_de_Darkrai Escarabajo_hercules Folleville_(Somme) Eduardo_Fernández_(abogado_venezolano) Formacion_Shangshaximiao Ferrandia_ferrandii Francisco_de_Avila,_presbitero Fiebre_del_Caucho FC_Kaluga Engyprosopon_hureaui El_secreto_de_la_calabaza_mágica Fernando_Torgues Elduayen_(Guipuzcoa) Eurovision_2005:_Elige_nuestra_cancion Epidemia_de_SIDA_en_Costa_de_Marfil El_mar_no_cesa Epopeya_burlesca Francesca_Romana_Rivelli FH_Hafnarfjordur El_principe_Felipe_Próspero Eure_et_Loir Feliz_(Rio_Grande_do_Sul) Egeo_meridional Fernando_Clavijo El_Sol_(Madrid) Foraminiferos_bentónicos Erycina_glossomystax Fabry Escuela_de_Cambridge Fernando_Sabido_Sánchez Federación_Haitiana_de_Futbol Estación_de_Olivar_de_Quintos Elección_legislativa_de_Francia_de_1932 Exposé_(banda)

html map