Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hush…_Hush_Sweet_Charlotte Hecatombeón Mokoena Héctor_Infanzón Hola,_che Monasterio_de_Santa_Fe_(Navarra) Monasterio_de_Santa_María_de_Meira Monasterio_Cisterciense_de_la_Encarnacion_(Cordoba) Grupos_de_musica_antigua Hampton,_Virginia Henri_Coandă_International_Airport Arcachon Arthur_Darvill Modos_de_audición_de_Smalley Arthur_Blake Asociación_de_Fútbol_de_Serbia Avenida_de_Circunvalacion_Americo_Vespucio Arles_de_Tec Hylaia_dryadella Austin_&_Jessie_&_Ally:_Estrellas_del_Año_Nuevo Hermandad_del_Cristo_de_Burgos_(Sevilla) Guerra_Numantina Mozilla_Firefox_14 Momo_Sampler Historiografía_helenística Montonovo Mind Monster_Mile Henri_Jacques-Félix Asociación_de_Directores_Cinematográficos_Españoles Monedas_conmemorativas_de_12_euros Antoni_Marti_Monterde Miraflores_(Cadiz) Autovia_17_de_Octubre Mitologia_de_Irlanda Handb._N._Zeal. Asco_Parpola Auguste_Villiers_de_L'Isle_Adam Griselda_Janeth_Restrepo Asociacion_de_Futbol_No_Amateur_de_Manabi Mladen_Mladenović Henry_Appleton Hito_historico_nacional_(Estados_Unidos) Antonio_María_Rouco_Varela Guillermo_González_Zuleta Monte_Chiriguano Hierba_de_pollo Mirsad_Hibic Antropofagia_en_Mesoamérica Appellation_d'origine_contrôlée Armacao_de_Pêra Astérix_el_Galo_-_La_vuelta_a_la_Galia Arcos_fajones Arechavaleta Ariel_Sorin

html map