Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Berenguer_Ramón_I_(Conde_de_Provenza) Braulio_Baeza Castillo_(geología) Challenger_de_santiago Carlos_Torrallardona Blavozy Canela_morena Batalla_de_Adrianopolis_(1205) Carex_fraterna Bonita Banjo_(banjo-kazooie) Carl_Christian_Rafn Campeonato_del_Mundo_de_Motociclismo_de_2012 Bandera_Ciudad_de_Castro_Urdiales Boliqueime Blue_Jays Carlos_de_Beranguer Celeus_s_spectabilis Cantón_de_Neuilly_en_Thelle Bonnevaux_(Gard) Bahia_Onelli Camargo_(Río_Grande_del_Sur) CN_LA Barbus_progenys Canal_Cádiz_Televisión Bacharach_(Alemania) Blind_HoЯses Camilo_Henríquez_González B._coagulans Basílica_de_la_Santa_Cruz_de_Jerusalén Carlos_IV_de_Parma Bestia_de_transporte Calle_Chambers–World_Trade_Center/Park_Place_(estacion) Camino_de_Caicumeo Bernard_M._Descoings Bodö Ceratiaceae Cepa_fissilis CIPIACI Canton_de_Neuvy_Saint_Sepulchre Björn_Phau Campeonato_Europeo_de_Balonmano_Masculino_de_1996 Brommat Chaillé_les_Marais Cantón_del_Valais Casacion Black_Ice_World_Tour Burnatastrum Carambium_insignis Baccharis_pilularis_var._angustissima Catedral_de_Autun Carlos_de_Orleáns_(1394_1465) Campeonato_Nacional_de_Rodeo_de_1974 Bosque_de_Protección_Alto_Mayo Caxinas

html map