Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Associated_British_Foods Aplacóforos INIPUC Herpestinae Avioncito_(desambiguacion) Hospital_Universitario_Reina_Sofía Arroyo_de_Los_Patos How_It_Feels_to_Be_Run_Over IA_Akranes Mordella_lateplagiata ISO_3297 Antonio_de_Gálvez_y_Gallardo Hypnum_dilatatum_subsp._alpinum Apatelae Antilope_sable Hannah_Montana_Temporada_1 Hans_von_Hentig Ministerio_de_Industria_y_Energía_de_Espana Guatevision Muduex Hegoa Apeadero_de_Atalaia Hewlett-Packard Arnoldsville Aspalathus Icosaedro_regular Herencia_epigenética Hierba_de_locos Muchacha_con_volante Ministerio_de_Tierras_y_Colonización_de_Chile Haruka_Tanizawa Asociación_11-M_de_Afectados_del_Terrorismo Ibn_Firnás Antigua_provincia_de_Concepcion_(Chile) Monarquía_irlandesa Hermandad_de_La_Exaltación_(Sevilla) Aventin Antonio_de_Guezala Anthriscus_trachysperma Helice_(oido) Ano_1282 Miyeegombyn_Enkhbold Asociacion_de_Futbol_de_Lesoto Millon_Winston Ananiv_(pueblo) Hermann_Bonnín_i_Llinàs Monts Antonio_Román_Jasanada Guanaja Mortadelo_y_Filemon_Mision_de_perros Antonio_Bonet Henri_Desire_Landru Antihorario Astyanax_myersi Avenida_Laguna_Sur

html map