Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Andrés_Cornide_de_Folgueira_y_Saavedra Iván_Sergeyev Linea_92_(Buenos_Aires) Kingdon-Wardia Koompassia Juan_Jose_Pardo JFK_(película_de_1991) Jesús_Martin-Barbero Kalaharia_uncinata Isla_Adams_(Massachusetts) L'Honor-de-Cos José_de_Nápoles La_ricahembra Jett_James José_Allende Jean-Baptiste_Maunier Islas_San_Benito Isla_de_Cedros Juan_Garcés Joel_Varela Komi_Permianos José_Iglesias_Fernández Kyushū_Hikoki_K_K Jane_Alexander Lenguado_a_la_Meuniere Jose_Aguilar_Maya Lasiochila_excavata Kimberly_Corman Juan_Ramón_Bernhardt Las_Árdenas Linum_reuteri Lago_Martín Lianoide Licey-sur-Vingeanne Jose_Olascoaga Just_Like_You_(álbum) Josue_Quijano Juan_Navarro_Reverter_y_Gomis La_torre_de_los_siete_jorobados_(película) Leucophyllum_frutescens Justo_Gonzalez José_Batlle_Ordonez Jose_Angel_Berraondo Joan_Sardá Klogg La_Chaussee_(Sena_Maritimo) Juan_Cruz_Varela La_Londe_les_Maures La_revolucion_sexual_(canción) Leopold_Nowak Liga_de_Baloncesto_de_Turquía Jose_María_Fernandez_Buelta Joan_Tharrats Kawanishi_K8K Juicio-farsa_de_la_Curia_de_Cracovia

html map