Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calothorax_pulcher Cantón_de_Saint_Simon Basiluzzo Buan Carta_al_rey Castillo_de_Cerveny_Kameň Calle_149_Grand_Concourse_(línea_de_la_Avenida_Jerome) Breñar Basílica_de_Santa_Rita_de_Casia_(Cascia) CF_Mollet Boulogne_sur-Helpe Bob_rule Banesco_Banco_Múltiple Bañados_de_Izozog_y_el_río_Parapetí Beni_Hasan_(Egipto) Bring_Me_the_Horizon Brighton_Sharbino Bignonia_chinensis Banara_pyramidata Brigham_(Wisconsin) Caserio_Ibarrola_Haundi Batocera Centro_de_Estudios_Científicos_y_Tecnológicos_No._4_"Lázaro_Cárdenas" Castiglion_Fibocchi BWV_938 Cat_2 Canonera_Yguatemi Basilica_de_la_Daurade Boom_Boom_Kid Catalina_de_Guisa Biscutella_sempervirens Chalchihuites Calendario_Cósmico Bulbocapnos_cavus Brody Bolivianos_El_Hado_Propicio Biscutella_lyrata_subsp._laxiflora BC_Azovmash Caryn_Davies Bundesverband_Musikindustri Cabrio Beauty_Killer Castell_domenech Campeonato_de_Asturias_de_Rallyes Brachypteracias_squamiger Banco_de_cordon_umbilical Bandar-e_sāh Castillo_de_Weissenstein Borbonista Batalla_de_Achupallas Biblia_satánica Beauvernois Bob_McIntyre_(baloncestista) Belle_Isle_en_Terre Baile_del_caño

html map