Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beltran_Alfonso_Osorio_y_Diez_de_Rivera Central_unitaria_de_trabajadores_de_colombia Banco_del_Estado_de_Ecuador Aún_Rap_Por_Placer Canaseraga Central_District Bergen_(Dakota_del_Norte) Centre_International_de_la_Mécanique_d'Art Castellanos_(Uruguay) Casuarina_stricta Ballrooms_and_biscotti Bree_(Narnia) Año_129_adC Carballeda_de_Avia Chamicero_punteado Batman:_The_Animated_Series_(videojuego) Años_290_a_C Campeonato_Alemán_de_Fútbol_1957 Bernat_Metge Capitulos_de_Padre_de_familia Brunete_mediatica Basilepta_quadrimaculatum Black_Roses_(album) Bob_Falkenburg Campo_de_sueños_(album) Carlos_Alvarez-Novoa Caminante_sobre_el_mar_de_niebla Bernardo_rolland_de_miota Caso_Gurtel Basilica_Catedral_de_Nuestra_Senora_del_Rosario Bromheadia_pulchra Balduino_II_(desambiguación) Banco_BBVA CS_Dinamo_Bucureşti_(baloncesto) Banda_sonora_de_La_casa_de_cera Carl_Weber Bruce_(Dakota_del_Sur) Bled_for_days Canek_Vazquez_Gongora Biblioteca_Lovejoy Be_Incorporated Carl_Gustaf_Rehnskiöld Capitán_Bado Beaulieu_(indre) Buried_Treasure Capafons Botvid Bías_de_Pirene Black_shadow Canal_Telefe Belen_de_escobar Carné_de_conducir Casa_natal_de_Miguel_de_Cervantes Caggiani Base_aérea_de_Afrikanda

html map