Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

L'Abergement_Clémenciat La_Farola_(Castellón) Kalvø_(Genner_Bugt) Jonas_Lie Izborsk_(Rusia) John_Biller Isla_de_San_Gabriel Instituto_Damaso_Centeno_"Dr_Damaso_Centeno" Ligue_1_1978/79 Iron_Man_(pelicula) Islas_orientales_de_al-Ándalus Le_Muá Juegos_Olímpicos_de_invierno_1928 Lista_de_nombres_de_huracanes_retirados_en_el_Atlantico La_variacion_de_animales_y_plantas_domesticados José_Israel_Martinez_Salas Juke_Box_Hero Landas_(desambiguación) Juncà Jabier_Muguruza Islandia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_2004 José_Olaguer_Feliú Jerónimo_de_la_Escosura_y_López_de_Porto Ligue_1_1955/56 Instituto_Arqueológico_Alemán Krommagg Letras_minúsculas Kirov,_Kirov_Oblast Joseph_Caille Labeobarbus_macrophtalmus Lista_de_capítulos_de_D.Gray-man Lista_de_episodios_de_El_chavo_(serie_animada) José_Posse Justin_A._Amash Johann_Ludwig_Gottfried Justin_Ahomedegbe-Tomein Lancia_Delta_Integrale_16V Jose_Niceforo_Niepce Juzestán La_det_swinge José_Lupiánez_Barrionuevo Kohen Kala_namak Leon_gieco Kinki John_E._Pepper,_Jr. Jirô_Taniguchi Isla_Kapuziner Inyección_de_Mitrozón_por_la_vena_cacaria La_viuda_negra_(telenovela) Javier_Yacuzzi JMJ_Río_de_Janeiro Jaime_Lopez_Sanchez José_Paredes Isaac_israeli_ben_joseph

html map