Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hexokinasa Aumerval Attac Aragallus_acutirostris Hartia Hidrocronometro Areca_laxa Harry_Potter_y_la_Cámara_de_los_Secretos Hinojosa_del_duque Henri_Bellery_Desfontaines Antagnac Mrs_Henderson_presenta Hull_(Québec) Gynoplistia Guerra_polaco-soviética_en_1920 Arquitectura_del_aire_en_la_calle Hans-Peter_Stenzl Areopagítica Antoni_Badia_i_Margarit Hamersville_(Ohio) Ataque_al_aeropuerto_internacional_de_glasgow Atletico_Sanluqueno_CF H._E._Bates Hariota_alata Aveize Aubrieta_deltoidea Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Hodr INDEC HD_25833 Hidroeléctrico Arbol_de_tung Mirjana_Lucic Mortadelo_y_Filemon_-_Las_vacas_chaladas Haya_americana Movimiento_Nacionalsocialista_Chileno Hemipeplus_gounellei Atletico_Madrid Halotano Idioma_yuruna Monophyllorchis Arena_Olimpica_de_Río IceWM Hipermercados_SuperMaxy's Asa_(Kentucky) Andrei_Nekrásov Mitologia_mochica Autovía_GR-30 Guamá IP_Control_Protocol Monasterio_de_San_Miguel_de_las_cupulas_doradas Atsushi_Tamura Halfdan_Eysteinsson Mount_Pocono Modelo_ciclico

html map