Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tomás_Romero_Pereira_(Itapúa) Teogonía_(Obra) Sanfrè The_Humane_Society_of_the_United_States Shiitake Te_de_roca Takahiro_Nishijima Senecillis Tirucallia_enterophora Secretaria_de_Energía_(México) Solignat Tenosinovitis Tiburones_rojos_de_veracruz Tetris_DS Spiranthes_gemmipara Sommieres Sauguis_Saint_Etienne Transporte_del_condado_de_San_Diego Seignosse Torneo_olimpico_juvenil_de_futbol_masculino_Singapur_2010 Terremotos_de_Costa_Rica_de_1910 Selección_de_fútbol_de_la_Guinea_Ecuatorial Sin_ti_sin_mi Toma_de_corriente Selected_Scenes_from_the_End_of_the_World Sancho_i_de_portugal Shishelweni Suspence_(desambiguación) Todos_somos_mala_gente The_Rain_(carta_Clow) Saxifraga_compacta The_Rokstarr_Collection Sudáfrica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Shapar TB_Tvøroyri Torre_de_los_Moreno Sainte_Croix_Grand_Tonne Serranía_de_Ybycuí Segunda_División_de_España_1948/49 Toshio_Watanabe Stuck_inside_of_mobile_with_the_memphis_blues_again Templo_de_Khayurajo Teatro_de_la_Gaîte Ska_Maria Stachys_geobombycis_var_alba Seccion_cónica Torneo_Sudamericano_de_Baloncesto_de_1941 Templo_de_Washington,_D.C. Scooby-Doo_y_el_Fantasma_de_la_Bruja Saumane_de_Vaucluse Tangara_rufigula Saint-Benoit-la-Foret Somebody_to_love_(canción_de_Nelly_Furtado) Salón_de_otoño_de_1905 Top_Black_Singles

html map