Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_de_Pereda_y_Sanchez_Porrúa Linea_182_(Interurbanos_Madrid) Katiusha Keisuke_Itō Küyen Kumārá La_Dama_Tapada Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Joensuu Lampriformes La_Mamora Israel_Shamir Limite_(Teoria_de_categorías) Lebo_Lebo José_Manuel_Valdés John_Wilson_McConnell Juncus_acuminatus_var._legitimus Limón_confitado Kevin_Muscat Jorge_de_Trebisonda KV_605 La_Villedieu-du-Clain La_última_pregunta Johnathan_Wendel Litoria_nudidigitus Karl_Otto_von_Seemen Kaiser_Daliwonga_Matanzima J.W.G.Lund Lidianópolis Itō_Keisuke Kristianstad Jonas_L.A. Julio_de_1952 Kennebec_(Dakota_del_Sur) Lechales Isabel_María_de_Austria Jean-Benoît_Dunckel Juan_Mauricio_Rugendas_Lachler La_heredera_(telenovela_mexicana) José_Ardines Jesus_Nuñez José_Maria_Merino Juan_Perez_de_Zorita Jardin_Botánico_Molino_de_Inca Jesus_Guzman_(beisbolista) Lehigh_(Kansas) Juan_Gil_Albert_Simón La_lengua_udí Laroya Instituto_Latinoamericano_de_Planificacion_Economica_y_Social Instituto_de_Segovia Jose_Fernández_Nonidez La_buena_Tierra Lago_Achinos King_Putreak La_adoracion_de_los_Reyes_Magos_(Velazquez)

html map