Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

NWHK Muñeco_de_cuerda Ophelia_(album) Perro_Cimarrón_Uruguayo Pantera_de_las_nieves Phalantha_exsanguis Paseo_de_Bolivar Pilar_Pedraza Noel_de_Medeiros_Rosa PR:FARM Playa_boca_de_apiza Philly_Joe_Jones Pala_Pesaro Paranapiacaba_metastigma Palacio_de_la_cultura_y_la_ciencia Partido_de_Cañuelas Nimatullah_Al-Hardini Polícrates_obispo_de_Efeso Panamomops_transbaikalicus Potabilizacion_del_agua Partido_Popular_Movimiento_por_una_Eslovaquia_Democrática Paolo_Bertolucci Opera_Alemana_de_Berlín Muñecas_Repollo Palacio_de_Cienfuegos_de_Peñalba Mühlheim Nikita_Wilson Podogymnura_truei Palaua_(planta) Partícula_Upsilon Oliver_Nelson Parque_Nacional_Guanacaste Patrimonio_de_la_Humanidad_en_la_República_Democrática_del_Congo Pedro_I_Karađorđević Opcio_k-95 Nor Palacio_de_Abrantes_(Granada) Museo_del_Puerto_Fluvial_de_Caesaraugusta NET_Framework Pedro_de_margarit Pablo_Manzano Polyphragmon Palomar_(Valencia) Portage Panaque_nocturnus Máximo_local Partido_Comunista_(Uruguay) Peliculas_de_Spider_Man Museo_de_arquitectura_leopoldo_rother New_South_China_Mall Peio_Arreitunandia Partido_judicial_de_Porriño Pedro_Izquierdo Nannobisium_beieri Patricia_Emonet

html map