Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anemia_megaloblástica Hormosinacea Hemisandra_aurantiaca Aristida_teneriffae Aura_(novela) Hava_Nagila Hannah_Montana_(temporada_2) Miss_USA_2003 Hepatitis_B Attagenus_jelineki Araliopsis Grosellero Henri_de_la_rochejaquelein Arquitectura_del_Perú Miomorfo Gynandrobrotica_nigrofasciata Havok_physics Homoplasia Guiglia AnexoːPatrimonio_histórico-artístico_de_la_ciudad_de_Valencia Asiatic_dayflower Hematopoyética Avenida_Costera_Miguel_Aleman Heurema Andrés_Barbero Hermannia_cavanillesiana Hombres_de_Rhun Mister_Olympia_1966 Motín_del_pan Herm_Hedderick Mimbre_francisca Anatomia_Sistemática Ano_715 Muhammad_ii_de_granada Guaguanco Hirculus_flagellaris Harriston_(Virginia) Hasan_i_Sabbah Hache_barrada Houston_Symphony Mohorovičic Arvicanthis_abyssinicus Hršak_Breg Guillot_Muñoz Hordeum_violaceum Hedyotis_purpurea_var._longifolia Hardcore_melodico Andropogon_neomexicanus André_Modeste_Grétry Hemipimelodus_macrocephalus Modo_propio Hanging_Village_of_Huaxi Hut_Records As_Neves_/_Nieves Hugh_Caswell_Tremenheere_Dowding

html map