Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Morrill_(Kansas) Guadahortuna_(Granada) Ano_509 Historia_de_Barbados Hécourt_(Oise) Ano_912 Apicum-Açu Historia_de_las_objeciones_y_criticas_a_la_teoría_de_la_evolucion Antonio_C_Miselem_Asfura Honaunau_Napo'opo'o_Hawai'i Ascurra Misael_Pastrana_Borrero Huataca Anton_Cerrada Horadada Identificacion Happiness_in_Slavery Hazar_Gölü Ay!_Amor Gynocardia_odorata Hipólito_Sancho_de_Sopranis Hectómetro_cubico Annales_Paulini Molino_marchiguano Arlington_(Carolina_del_Norte) Here_I_Am_(desambiguación) Monasterio_de_Viaceli Angel_Fernández_Blanco Atolon_de_cosmoledo Hedysarum_echinatum Aneca Asociación_de_Comités_Olimpicos_Nacionales_de_Africa Hemipyxis_bucasi Montblanc_Cricket Moonwalk_(baile) Antonio_María_Aguilar Idioma_mobima Ansés Autonacional_S_A Monophyllon_lobelii Authurita Angela_peruviana Augusto_Gonzalez_Besada_y_Mein HD_90589 Morrill_(Nebraska) Guillem_de_Guimerà_i_d'Abella Ano_172 Góry Hermann_Glass Honda_Africa_Twin Hector_Barreyro Andretti_Autosport Andréi_Fetísov Armando_Solís Hreidmarr

html map