Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blogger_com Bruno_(Virginia_Occidental) Batalla_de_Flodden_Field Boletin_informativo Bosra Carmen_de_Chucurí Biloxi_(parada) Buxton_(Dakota_del_Norte) Bernhard_Eisel Cadwaladr Belotus_wittmeri Catalyst_(álbum) Cerro_Corá_(Misiones) Casa_de_Mondejar Cabannes_(cráter) Cedro_atlantico Blur:_The_Best_of Bombardera_República Britney:_For_the_Record Blue_Angel_(Desambiguación) Catacaos Blas_villate Burgeois Campeonato_Mundial_de_Remo_de_1986 Bádminton_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Dobles_masculino Cephaloleia_stevensi Berlin_(Wisconsin) Believe_It_or_Not,_Joe's_Walking_on_Air Cardiospermum_glabrum Castellón_de_Tor Boeing_EC_135 Bandera_de_Castilla_La_Mancha Biblioteca_y_Museo_Presidencial_de_Franklin_D_Roosevelt CSK_Pivara_Celarevo Bruno_Gramaglia Canton_de_Montesquieu_Volvestre Binalonán Carlos_Morales_Higuera Batman:_dark_victory Calle_Chambers_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Bitid_Fast_í_Vítið Breaking_out_is_hard_to_do Bronwood Bf_109G_6/AS Beneficios Chamberí_(distrito) Battle_for_Terra Calocedrus_decurrens Boj_pequeno Campeonato_Mundial_de_futbol_sala_de_la_FIFA Centro_y_Santuario_del_campo_de_estudio_de_Wirrimbirra Bellenot-sous-Pouilly Chaenogaleus_macrostoma Breithornzwilling_E Catapultas

html map