Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mentha_pantotricha Los_pasos_perdidos Miguel_Lerma_Candelaria Quimiorepelentes Quintana_de_Fuseros Prevlaka_(Rugvica) Rebelión_cantonal Praecipuam_Curam Mesa_del_Entreacto Marianna_(Florida) Primera_División_de_Venezuela_1999/00 M_L.C. Milford_(Illinois) Rafael_González_C. Mihai_Fotino Purple Profecia_de_Neferti Mariano_Moles Primera_División_de_Ecuador Real_Academia_Gallega Marcelo_Leonardo_Ojeda Reacción_de_Hinsberg Martín_Seefeld Rachel_Armstrong Menorosia_mutilatus Mary_Hays Martin_Anguiano Ptychadena_harenna Maginus Manchester_(Inglaterra) Macrófitas Luichy_Guzman Propágulo MED1 Marco_Antonio_Banos_Martínez Mijaíl_Kirponós Ramón_Alberto_Aguirre_Suárez Primer_asedio_de_Drogheda Mané_Bernardo Pórtico Los_viajes_de_Kino Maria_(nombre) Marquesado_de_valderrey Los_pitufos Manuel_Guiraldes Mariya_(bomba) Real_Expedicion_Botanica_a_Nueva_Espana Marian_Farías_Gómez Punta_Slope Granadilla_de_Abona Primera_división_venezolana_1997_98 MER-B Regula_falsi Luperodes_angustofasciatus María_Teresa_de_Borbón-Condé

html map