Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

SEAT_Málaga Geraldina_Garcia_Gordillo Murcielago_mastin_con_cresta Tupac_Shakur_(desambiguacion) Municipio_San_Rafael_de_Carvajal_(Trujillo_Venezuela) Gita_Gutawa Fuchsia_corymbiflora_var._alba UnB Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Días_en_Rusia Giran Gabinete_de_Manuel_del_Refugio_Gonzalez_Flores Robert_Mills_(físico) Rodesia_y_Nyasaland Remy,_la_niña_sin_hogar_(anime) Ingrid_Thulin Trilogy_(álbum_de_Enigma) Truncorotaloides Ignacio_de_Luzán_Claramunt_de_Suelves_y_Gurrea General_Antonio_Ricardos_y_Carrillo_de_Albornoz Museo_Experimental_El_Eco Rosa_Oyarce_Suazo Rodolphe Gender_Bender_(The_X_Files) Rýbinsk Gardena_Freeway Genoveva_Torres_Morales Fútbol_en_Colombia Retrato_de_hombre_joven Trumbull_(condado_de_Fairfield,_Connecticut) U_D.C. Rivalidad_de_hermanos Trinitat_Nova Roëllecourt Renedo_del_monte G_I_Joe_The_rise_of_Cobra Iglesia_de_Santa_Eulalia_de_Abamia Gobernación_de_At_Tafilah Ryōga_Hibiki Remolinera_costera_chilena Unificación_de_Títulos_(100%_Lucha) Genusaurio Galium_parisiense_var_australe GAU-2A_A Indofobia Garra_micropulvinus Tubo_criboso SEPRONA Municipio_de_Arlington_(condado_de_Sibley,_Minnesota) Rüştü_Reçber Gastronomía_de_Westfalia Iglesia_de_San_Esteban_(Tavernoles) Rodrigo_de_quiroga Iman,_Califato_Independiente Trypherus_fenderi Robert_Trautmann

html map