Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montaigut_le_Blanc_(Puy_de-Dome) Montenegro_(Granada) Artista_bélico Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Andrey_Kivilev Asnières-sur-Vègre Anita_Nüßner Horacio_Cardo Hipotesis_glucostatica Ascética_(literatura) Andar_de_Pato IZAN Anoura_fistulata Grinán Montegrande Henry_Charles_Litolff Henry_Grattan Modelo_de_cobertura_legal Hugo_i_de_chipre Huelga Augusto_Barrado_y_Carroggio Guadalmena Guerra_civil_de_costa_rica Moia_(Barcelona) Hispania_Citerior Asparagus_lucidus Halcón_de_bosque_blanco_y_gris Aristoloquia_comun Miragaia_(Lourinhã) Arboreto_de_Palmeras_y_Cicas Arcadio_Mas_y_Fondevila Augusto_Boal Antiguo_Palacio_de_Verano Hipopion HESC Montigny-les-Jongleurs Monte_Aventino Apis_mellifera_capensis High-Speed_Circuit-Switched_Data Heinrich_Mayr Hijo_de_un_jefe_(Star_Trek:_La_serie_original) Arrondissement_de_Torcy Antonio_Velasco_(escritor) Asterisk_(PBX) Arroyo_Parado Angelina_Peláez Molino_Koba_Errota Ayui_saiyu Hugo_Arrieta Hewlett_Bay_Park Harrison_Bergeron Gñana-ioga Hildegard_von_Bingen_Laudes_de_Sainte_Ursule Heliopolis_(Egipto) Morphosphaera_peregrina

html map