Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valbonnais Chaulnes Abstraccion_sígnico_lírica WAI Vermifugo Aeropuerto_de_Washington_Dulles_Intl. Civilización_greco_romana Vina_(Buenos_Aires) Aidalai_(álbum_edición_para_Francia) Valeriana_carnosa Ciega_a_citas Aegyptocetus Aize Consejo_Nacional_de_Poblacion Aguilas_de_Mexicali Victoria_Coach_Station Zanclidae Comunidad_de_Villa_y_Tierra_de_Berlanga Comité_para_la_Eliminación_de_la_Discriminación_contra_la_Mujer Valado_dos_Frades Compsothespis_abyssinica Aeropuerto_Internacional_de_Narita Washtucna_(Washington) Château-Brehain Vuelo_77_de_American_Airlines Virgen_Milagrosa WB-50 Cimbra XI_Región_de_Aisen_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo Continuo_dimensional Abai_kunanbayuli Xalapa,_Ver. Charlotte_bobcats Codorniz_(desambiguación) Acta_de_Substancias_Controladas_(Estados_Unidos) Châteauneuf-le-Rouge Zonisamida Where_You_Want_To_Be Cogeces_del_Monte_(Valladolid) Condofuri William_Barbey Agente_biológico Achlyphila Cofradia_del_Resucitado_(Cartagena) Aeropuerto_de_Chibougamau_Chapais Vanguard_2 Condado_de_Cazalla_del_Río Combatiente Condado_de_Robertson_(Tennessee) Club_de_Futbol_Ballenas_Galeana_Morelos Comisaria_europea Cohons Yunaspes_modogensis Video_Games_Live Aftermath_(álbum)

html map