Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colonial_Heights_(Tennessee) Consejo_de_Ciento_de_Barcelona Columbus_crew Vakit Wilhelm_Heckmann Xabier_Lizardi WhatPulse Abbas_ii_de_persia Wurzburg Condado_de_Stevens_(Kansas) Yella_Pelicula Acrymia Colibrí_gargantilla Circuito_Urbano_de_Marrakech Van_Houten Yugoslavo World_Poker_Tour Christian_Lorenz Abelmoschus_praecox Władysławow_(Gmina_Garwolin) Cleveland_Ohio ARCO_Aerolineas_Colonia_S_A Vía_Colectora_Riobamba-T_de_Banos A_C_M Affinity_(Stargate_SG-1) AT_TE Charrancito_americano Alcalá_la_Real_FC Vargas_(Venezuela) Aguava XXVII_Batallón_de_Fortaleza_de_la_Fuerza_Aérea Companía_Española_de_Tráfico_Aereo Aeshna_cyanea Visitas_oficiales_de_Jefes_de_Estado_y_de_Gobierno_a_Espana_durante_la_VIII_Legislatura Compañía_de_coleccion Clepticus_parrae Abránquil Vincent_(Jura) WD_1132-325 Christian_Reynoso Verruguera Adrian_López_Rodriguez Vossiapoderus_crispipennis Concierto_para_piano_n._1_(Mozart) Wienerbrød WP:WC/10 Willem_Breuker Aductor_del_menique_(mano) Companía_de_Aviación_Faucett Cheiranthus_turritoides Claudio_Sánchez_Albornoz Chindōgu Vaudoncourt_(Vosgos) Congreso_de_la_Republica_de_Guatemala Versiones_de_Black_Sabbath

html map