Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Buddy_Bar Binary_space_partitioning Base_Naval_de_la_Bahia_de_Guantánamo Castillo_de_San_Francisco_de_Asís Central_(Luisiana) CIAM Baill Castillo_de_las_Penas_Alkalathem Begur BAe_146-300 Catedral_de_Mar_del_Plata Caesalpinia_gilliesii Bicicletas_Rabasa Banque_et_Caisse_d'Epargne_de_l'Etat Baldwin_Martin_Kittel Belinda_(película) Brothers_&_Sisters_EP Bulle_(Doubs) Blue_Money Busko_Zdrój Begonia_reitzii Barrio_Los_Pioneros Casu_marzu Cabezon_degollado Ben_Arabi Cetácea Bahia_San_Quintín Cauverville-en-Roumois Baltasar_Jaime_Martinez_Companon Chapman_(condado_de_Northampton,_Pensilvania) B_A_P Cabezorro Billo_Frometa Batalla_de_acatzingo Borojoa Ben_Johnson Canton_de_Preuilly-sur-Claise Broma_(desambiguación) Bandera_de_la_asociacion_de_naciones_del_sudeste_asiatico Cementerio_de_Gonards Buenos_Aires_(Costa_Rica) Cervecería_Nacional Bufalo_de_rio Carlos_Maldonado_Pineiro Balme Caballito_del_diablo Chapeado CH_46 Años_1240_a.C. Bloque_Antiespecista_de_Euskadi Año_Santo_Jacobeo Belvédere-campomoro Buitre_bengalí Catedral_de_Santa_Maria_de_Gerona Carlos_Santos_(periodista)

html map