Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torneo_de_Oeiras_2013 Swida_candidissima Sideróforo Southold_(Nueva_York) Transmetro_de_Barranquilla Salto_en_esquí_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Teoria_General_del_Empleo,_Interés_y_Dinero Tiquiliopsis Titan_II The_Bridge_on_the_River_Kwai Sandra_Itzel Sakai Territory_band Solpugassa_dentatidens_dentatidens Sebastián_Olivares Sellos_de_España_de_1999 Tecate San_Isidro_(Veracruz) Tietê Shugo_Chara! Tetraglossa Silvia_Nott_Saemundsdottir Team_Penske Sakolá Trastorno_de_Conducta_Alimentaria Take_Me_Home_Tour Torrey_Hills_(San_Diego) T-7 Torvisquera Sandro_Viletta Scooby_Doo_y_la_Persecucion_Cibernetica Toa_Baja_(Puerto_Rico) Tercera_Division_de_España_1982/83_(Grupo_XII) Supakorn_Kitsuwon Sinfonia_n_º_21_(Haydn) Teología_Moral Tapetum_lucidum Santo_de_Athena Sólidos_totales_disueltos Sudebnik_de_Iván_IV Trastorno_afectivo Tetraleurodes_mirabilis TNT_Harbourlink Teribe_(río) Selección_de_futbol_de_Tuva Tito_Ortiz Salamandra_menuda_de_China Trece_maravillas_de_México Saint-Clément-à-Arnes Torre_de_Centenera_de_Suso Shu_(mitologia) The_Cheetah_Girls_Tours Señor_oscuro_(Tolkien) Salon_Manga_Jerez Tiguan

html map