Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conophytum_kubusbergense Chennevières-sur-Marne YWL Coeficiente_de_difusion Condado_de_Shenandoah Adrian_Isenbrandt Contrafuego_(serie_de_televisión) Cirrus_Moth Agrimoniinae Aldaz_(Larraun) Zoológico_de_Almaty Administracion_judicial Compostela_del_Valle Vilgax VfB_Oldenburg Vy-les-Rupt Villasabariego Villez_sur_le-Neubourg Cimek Vegafría Vindicación_de_la_sociedad_natural Château_Frontenac Wolsey_(Dakota_del_Sur) Xavier_Madrigal-Sanchez Vera_Carnevale Comarcas_gerundenses Condado_de_Hidalgo_(Texas) Aillavilu Aeropuerto_internacional_de_melbourne Vehículo_aereo_no_tripulado Waterloo_(pueblo) Adveccion Chueca_(Toledo) Aerides_crispa_var._warneri ZUAP Charles_Le_Goffic Valle_Amblés Yuri_Temirkanov A_318 Ahau_Kin Cono_de_las_cavernas Ciudad_Universitaria_de_la_Universidad_de_San_Marcos Via_Crucis_de_Robledo_de_Chavela Comarca_Mancha_Jucar_Centro Colonia_Delicia Vision_roja Velimir_Vukicević Consejos_Economicos_y_Sociales_autonómicos Words_(canción_de_F._R._David) Clasificación_Histórica_Tercera_División_en_Cataluña Valle_del_Bio_Bio A_nelson Ada_brachypus Xanthium_catharticum Chinotto

html map