Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Copisma Alexandre_Alphonse Amorphoscelis_pulchella Dream_Death E._T._S._I._Agrónomos Discografía_de_The_Beatles_(1962-1970) Diplopappus_alpinus Copa_Interamericana_1998 Cucalón_(termino_peyorativo) Dyonelio_Machado Dolar_de_Hong_Kong Dance_Dance_Revolution:_Mario_Mix Corydalis_claviculata Distrito_de_Santiago_de_Chilcas Diputación_de_Guipuzcoa Corydoras_seussi Dendropsophus_garagoensis Coreopsis_heterolepis Dennis Dani_Nel·lo Dogo_de_Venecia Dialectos_del_catalán_en_la_Franja Corriente_Marxista_Internacional David_Garcia_(musico) Dictadura_militar_argentina_(1976_1983) EFSF Día_de_la_Clase_Obrera_Gallega Crinita_capensis Discípulos_de_Jesús Dialéctica_eristica_o_el_arte_de_tener_razón,_expuesta_en_38_estratagemas Ambrosia_psilostachya_var._coronopifolia Echinorhinus_brucus Diego_Matheuz Crecimiento_(desambiguacion) Don_Sphynx Desempleo_friccional Alfonso_v_de_portugal Deméter_de_Cnido Dmitri Cuvette_(region) Danuria_contorta Diamante_Austríaco Ducado_de_ahumada Distrito_de_El_Príncipe Código_ATC_B02 Desmonthamnus Alfios Alfonso_Carrillo_de_Acuna Dorsal_oceánica Desayuno_completo_escoces David_Kendall_(director) Dimerco_Real_Popayán_F._C. Courtonne-la-Meurdrac Distrito_de_Sahibzada_Ajit_Singh_Nagar Cordula_concolor

html map