Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Capitulos_de_Cosas_de_casa Backeb. Cesc_Fabregas_i_Soler Bull._Soc._Nat._Mosc. Bolero_(genero_musical) Benito_Daza_de_Vadés Biberón Cacería_del_zorro Biscoitos_(praia_da_vitoria) Batalla_de_cartagena_(461) Cephalotaxus_harringtonia Castillo_de_roxburgo Benedikt_Gröndal Carlos_Fabián_Leeb Challenger_de_Kaohsiung_2013 Campeonato_mundial_B_de_hockey_patines_masculino_de_1984 Blauwgrond Calcutta_Journal_of_Natural_History_and_Miscellany_of_the_Arts_and_Sciences_in_India CV-370 Capens Banco_Nacional_de_Ucrania Cacica_Gaitana Bokermannohyla_caramaschii Biblioteca_Pública_de_San_Francisco Castillo_de_Benisano Beccarimnia Bandera_de_Estados_Unidos_de_America Bosque_Nacional_de_Carson Bhágavata_Purana Balax CEVESA Año_1868 Bank_of_London_and_South_America Buses_Mini_Verde_41-C_/_R Burnham_(Maine) Bufali_(Valencia) Carcelería Carlos_da_Graca Años_840_a_C Bakenbox Cereus_aurvillus Cervus_canadensis Celulas_cancerosas Baumg Caracol_(desambiguacion) Cañizar_de_los_Ajos Castillo_de_Peñafiel Balsareny Buenaventura_Rafael_Cortés_Doménech Bonanza_Hills_(Texas) Carmen_Martinez-Bordiu_Franco Cacostomus_squamosus Centralizar Basilornis_celebensis Castillo_San_Pedro_de_Halicarnaso

html map