Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asociacion_para_la_Defensa_de_la_Naturaleza Henry_Scott_Tuke Misión_jesuítica_de_Jesus_de_Tavarangué Anaprof_1996-97 Aníbal_Giscón IES_Ramiro_de_Maeztu Antiprotozoario Gungör Antonio_Pedreira Ashita_no_Kioku_Crazy_Moon:_Kimi_wa_Muteki Mundao Ano_809 Antigua_Insigne_y_Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_y_María_Santísima_de_los_Dolores_(Jaen) Anserina_foetida Momificacion ITunes_Live_from_Soho Antonio_Pujia Hernán_Núnez_Oyarce Hades Hami_Mandıralı Anthelephila_alfierii Hylaeochampsidae Iberico_Rodriguez,_Mariano Monticello_Conde_Otto Arnold_Newman Anjozorobe Hypsimys_affinis Avellano_arboreo Habla_tamil Archipiélago_Filipino Asunción_de_la_Santisima_Virgen_María Autrêches Aulnoy_sur-Aube Arbol_binario Hermes_(Revista_del_País_Vasco) Hospicios:_Los_ultimos_ciudadanos_de_la_septima_casa_de_la_obscuridad Monumento_a_la_Resistencia_Alemana Asociación_Sindical_de_Pilotos_de_Lineas_Aereas Héroes_(serie_de_TV_de_Chile) Anillo_de_compromiso I_Am... Héctor_C._Quesada Monumento_al_Lobo_Marino Modelo_general_de_circulacion Miná_de_Bali Mina_Agrupa_Vicenta Hispania_Racing_Team_F1_Team ICOMP Guanacache Hydrocyphon_bicolor Ano_11_adC Antonio_Betancourt_Pérez Asi_soy_yo_(album_de_David_Bustamante) Misiones_jesuiticas_guaraníes Anechites_asperuginis

html map