Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amavisión Alfredo_de_Oro Algoritmo_del_vecino_mas_próximo Cordyline_dennisonii Dumb_and_dumber Coronel_Suárez_(partido) Domingo_de_Pasión Debats_Rivière-d'Orpra Dactylispa_clavicornis Distribucion_mundial_de_los_wikipedistas_(español) Allothunnus_fallai Cristián_Bogado Derbi_barceloni Cueva_de_Son_Doong Distrito_electoral_10_(condado_de_Cedar,_Nebraska) Dácil Detroit_Oregon Daphne_pillo-pillo Cyanerpes_caeruleus Echium_humile_subsp._humile Alfaroa Almost_Here_(cancion) Dimitrija_Cupovski Díez_Capon Cuchuco Denunciante Defanovka Dũa Cruz_Angel_Gallastegui_Unamuno Dialeurodes_drypetesi Distrito_de_Ziar_nad_Hronom Daihatsu Dinastia_awan Dominacion_mundial Dinastia_flavia Derribo_del_vuelo_902_de_Korean_Airlines Aloe_papillosa Defecto_Perfecto Amílcar_Magón Deginani Cristales_líquidos Corporacion_Eléctrica_del_Ecuador Dracaena_guianensis Déjà_Vu_(cancion_de_Inna) Desfilar Diego_Alberto_Olsina Dommartin-lès-Vallois Cosroes_III_de_Armenia Copa_BancoEstado_2009 Corynomalus_erotyloides Cornetas Corbata_de_lazo Crystal_LED ERG Amoxil

html map