Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shingen_Yashida Sora_no_woto Sonia_Delaunay-Terk The_party's_over Tlahuicole Salimosaurio Sedna_(90377) Sixaola_(rio) Telepatía_Sintética Software_de_nómina Sintetizador_Moog_modular Terminal_Rodoviario_Governador_Carvalho_Pinto Sonata_en_Si_menor_(Liszt) Teresianas_(desambiguación) Tackleo_de_perdida Svyaschénnaya_Voyná Tonteria Salton_acollarado Tithymalus_briquetii Taifa_de_murcia T_Leporis Teleton_1979 Sistema_Armonizado_para_la_Descripcion_y_Codificacion_de_Mercancias Tanya_Stephens Transporte_en_Buenos_Aires Teatro_Urquiza_(Sodre) Stereoderma Symphyandra Toponimia_de_gilena Saleeita Sant_Adrià_de_Besòs_San_Adrian_de_Besós Semen_Padang_F._C. Stug_III Síndrome_de_Martin_Bell Sandra_Rioboo Solandra_lobata Teherani Silphidae Tony_Plana Sladki_Liman Tiago_Belmonte Sheffield_(Vermont) Se_quién_me_mato Shin_chan:en_la_isla_del_tesoro San_Wilibaldo Tmutarakañ Tratado_Salazar_Vasquez Sainte_Gemmes Trata_de_mujeres Tinguiririca_(volcan) Tempestad_(álbum) T.A.S. Suspensión_farmaceutica Santiago_de_Peñalba Sexto_Julio_Africano

html map