Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agave_rupicola_var_longifolia Conophytum_bilobum_subsp._bilobum Accrington_Stanley_Footbal_Club Christopher_Koch Victoria_Lopez Vandellia_sanguinea Consejo_Áulico Vuelta_a_Colombia_2010 Vperiod_(Tijoretsk,_Krasnodar) Concilio_de_Maguncia Aechmea_friedrichsthalii Chlamisus_variabilis Chiridopsis_nigropunctata Claudia_Pérez Agustín_I_de_Iturbide Constitución_de_Uruguay_de_1830 Cominges Veracruz,_Veracruz Abilio_del_Campo_y_de_la_Barcena Vive_cantando_(serie_de_televisión) Acidimicrobium Ah_1z Vilyash_Masally W_L_M Villa_Park_(California) Conflicto_israelo-libanes_del_2006 Citharexylum_germainii Yo_soy_132 Comparsa_de_gigantes_y_cabezudos_de_Pamplona Vila_Cha_de_São_Roque Constantes_fundamentales Accidente_de_avion_español_en_Turquia_de_2003 Verviers Abū_l_Walid_Hisan_ibn_Ahmad_al_Kinani_Al_Waqaši Vista_del_jardin_de_la_Villa_Médicis_en_Roma Vladimir_Natalukha Achras_zapotilla Villenauxe_la_Grande Yum_yum_orange Alchornea_passargei Vatted_malt Cojones Yeyi Ciencia_y_tecnologia_en_México Albert_Paris_von_Gütersloh Company_of_merchant_adventurers Churrín_de_Zimmer Admetellinae Conducta_social Vincent_Marie_Viénot_de_Vaublanc Charles_Kaboré Abdul_Aziz_al_Hakim Chthonius_litoralis Clasico_Interandino Alan_"Reni"_Wren

html map