Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Copa_de_la_Reina_de_baloncesto_femenino Country_Los_Teros David_John_Cawdell_Irving Cyrtauchenioidea Distrito_de_Vegueta Departamento_de_Puente_Alto Dominio_de_colisión Curculigo_pauciflora Distrito_de_Sepahua Diodontium_filifolium Dynamos_F.C. E-103 Cristóbal_de_Beña Edenred Distrito_de_alto_nanay Dream_Team_(F_C_Barcelona) Cárdenas_(La_Rioja) Dinocarion Alfredo_Ramúa DR_66 Cristobal_Vaca_de_Castro Cristóbal_Gómez_de_Sandoval_y_Rojas,_duque_de_Uceda Aleksei_Botviniev Culatta Criel_sur_Mer Doctrina_social_de_la_iglesia Diez_años_de_primavera_en_guatemala Cristián_Cuevas_(político) Amorcillo Domitian Copa_de_la_Liga_de_Inglaterra_2012-13 Cucharada_de_te Amata Discografia_de_Los_Jaivas Distrito_de_verden Dysithamnus_occidentalis Cruising_(desambiguación) Dharmasastra Critters_(película) Amaranthus_curvifolius Cubo_truncado_biaumentado Corrales_(Puerto_Rico) Alisma_arcuatum_var._lanceolatum Dierrey_Saint-Pierre Cornellà_del_Llobregat Dona_Herlinda_y_su_hijo Dendrobium_mentosum Dictadura_cívico-militar_de_Uruguay Delta2_Canis_Minoris Desintermediación American_Hi-Fi_(album) Drumettaz-Clarafond East_Rochester_(Pensilvania) Amobi_Okugo Coupe

html map