Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Salvajes_(libro) Raj_Pracha_Thailand_FC Provincia_de_Atalaya Los_Simpson_ya_lo_han_hecho Microsciurus Marca_blanca Ramón_Pelejero_Sanchis Mariquita_Sánchez Prezi Memnoch,_el_Diablo Margarethe_von_trotta Manchester_British-Americans Rebelión_de_los_cipayos Micrómetro_astronómico Puente_Rey_Alejandro Matador_(juego) Queudes Malabarismo_de_contacto Lumachelle Malos_usos_senoriales MJPEG Productora_musical Lo_pasado_pasado Louie_(serie_de_televisión) Premio_Théophraste_Renaudot Primera_División_egipcia Methanomicrobia Los_Pozones Marcus_D_Camby Marshall_McLuhan Maurice_Denis Maximum_Ride Prima_Donna_(Grupo_de_música) Maltypus_circularis Miguel_Delibes Pre-Partenon Godofredo Raión_de_Podil Los_Arboles_de_Valinor Primer_Ministro_de_Inglaterra Pueblos_de_Tineo Maurus_Servius_Honoratus Refundacion_Comunista Lucio_Papirio_Craso_(tribuno_368_a_C_) Masacre_de_capilla_del_rosario Luis_Pineda_Martinez Mijaíl_Bulgákov Premios_Arpa Préstamo_hipotecario Luis_Ortiz_Monasterio Real_(Castelo_de_Paiva) Regla_de_sucesión Rama_terminal_interna_de_la_arteria_subescapular Maria_José_Urzua Mauro_Bergamasco

html map