Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Expedicion_9 El_botín Exodus_International Educ.ar Enlace_roto Estacion_de_Bălti-Slobozia Eje_de_ordenadas Esbirro_Jiji_(Fawful) Exomis_(vestimenta) Fajardo Erodium_praetermissum El_prado_(pelicula_de_1990) Ente_Publico_Radiotelevision_Espanola Emperador_Jiajing Enana_de_acuario Federico_II_de_Sicilia Estación_de_Ciudad_de_la_Justicia_(Jaén) El_comercio_del_dolor Evolución_de_las_especies Forraje_(banda) FUP Fever*Fever Elixio_Rodriguez Eugenia_willdenowii Epidendrum_bilamellatum Florin_surinames Ford_Ecosport Fortín_de_Santa_Rosa Elan_Vital Expedicion_Robinson_la_isla_VIP Elvira_Arellano Fernando_Roberto_Ortega_Vallejo Federacion_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros_Energéticos_Metalúrgicos_Quimicos_y_de_Industrias_Similares Fipa Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Vina_del_Mar Ehsan_Naraghi Era_Tenpyokanpo Final_Four_(Voley) Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenierías_Informatica_y_de_Telecomunicación_(Universidad_de_Granada) Francisco_de_Paula_Rojas_y_Caballero-Infante Eta_Herculis Federazione_Nazionale_Stampa_Italiana El_informe_de_la_minoria Flash_Inverso Eduardo_Domínguez Escamps_(Lot) Exagrostis Estación_de_Moutier Estación_Aparicio Enter_shikari Espuela_de_galan Elecciones_generales_españolas,1996 El_principito_(pelicula) Everybody_(canción_de_Tanel_Padar_&_Dave_Benton) Felipe_I_de_Bélgica

html map