Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cedro_de_Salomón Cecropis_semirufa Cayuco_(pelicula) Batia Año_1359 Capreolucanus_sicardi_sicardi Campeonato_del_Mundo_de_Natación_en_Piscina_Corta_de_2000 Badian Cantón_de_Tuzla Bahía_de_Bizkaia_Gas Burbuja_inmobiliaria_global Bermuda_Grass Campeonato_Mundial_Femenino_de_Balonmano_de_1971 Bogomilita_Bogomil Canalizacion Boeing_AH-6 Castillo_de_loarre Challenger_de_Salinas_2014_(individual_masculino) Captain_Flamingo Chao_(río) Barbara_Alcindor Bromus_briziformis Bayaguana_FC B2N2C Beautiful_Dirty,_Rich Brett_Climo Catarina_Efigénia_Sabino_Eufémia Castillo_de_Piedra Challenger_de_Melbourne Baby_Fútbol Años_1560 Cayetano_Ré_Ramírez Centro_de_esquí Celgatillo Bandera_Errentería Cephaloleia_rosenbergi Campeonato_Mundial_de_Tiro_al_Blanco_Móvil_de_1973 Carbón_activo Champagne_(Charente_Maritimo) Bloc_català Carnaval_de_Ayamonte Bujalance_FS_Calderería_Manzano Cambrian_Park_(California) Brachythoraci Castello_Castellón Beterava Carlos_VI_del_Sacro_Imperio_Romano Canton_de_Eguzon_Chantome Bernardino_Luis_Machado_Guimaraes Bích_Phượng Cantharis_pallidithorax Boletin_Oficial_de_la_Junta_de_Gobierno Cercanías_(Madrid) Cauverville_en_Roumois Borreliosis_de_Lyme

html map