Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asociacion_Mutual_del_Club_Tiro_Federal_y_Deportivo_de_Morteros Archidiocesis Hizb_ut-Tahrir Hijes Guarea_guara Andries_Maseko Miniopterus_manavi Artículo_Primero_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Antología_de_Ángel_Parra Iachimo Autovía_Juan_Pablo_II Aviación_ultraligera Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1900_-_400_metros_llanos Mortadelo_y_Filemon_-_El_S_O_E. Mundo_de_la_farándula Ano_225 Guerra_luso-holandesa Morcourt Antonio_Mercader Monarquia_irlandesa Ministerio_del_Poder_Popular_para_la_Economía_Popular Area_censal_de_Valdez_Cordova Ano_633 Aragua+de+Maturin Arturo_Matte Moquillo Anemone_nemorosa I_Cumbre_Iberoamericana Arboretum_de_Saint_Guillem Idioma_thai Horacio_Zeballos Historial_de_partidos_de_la_seleccion_nacional_de_futbol_de_Espana Movimiento_humanista_de_ecuador Aporocactus_leptophis Anos_290 Griñón_(Madrid) Mu_Hydrae Huai Arzobispo_metropolitano Anthelephila_philippinenis Asociacion_para_la_Organizacion_de_Ferias_y_Certamenes_Discográficos Angel_de_los_Rios_y_Ríos Hormiguero_barreteado Andres_Trapiello Analisis_de_primalidad_AKS Horconcitos Monjas_Comendadoras Anfiteatro_de_Tarraco Hipocrita Andrei_Kolkoutine Huracan_Rick_(2009) Gy_(Ginebra) Grus_vipio Ayacor Arroyo_Concepcion

html map