Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julio_Verne_(nave) Laszlo_Csizsik_Csatary Kefir Leonel_Martiniano_de_Alencar,_baron_de_Alencar Linea_1_(Urbanos_San_Roque) Leopoldo_Enrique_García-Alas_Urena José_Ramón_Carabante José_López_Martinez Josef_Hügi Juan_Martín Jan_Vaclav_Hugo_Vořísek Joaquín_Díaz_(deportista) Iresine_polymorpha_var._alopecuroidea Jason_Marsalis Lake Jacopo_Robusti_Il_Tintoretto Juan_de_Sacobosco Jesus_Merchán Juan_Carlos_Garcia_Gonzalez Julio_Martínez-Zapata_Rodríguez Ligue_francaise_anti_maçonnique Las_locuras_de_mi_hermana Juan_del_corral Jeromin_(película) La_muerte_llama_al_arzobispo Jane_(desambiguación) Jacques_Amand_Eudes_Deslongchamps Jeff_Healey Ley_de_Newcomb_Benford La_Ronda_(Boal) K_V_S.K._United José_Martín_Barrigós Julio_Cesar_de_Mello_y_Souza Isle_of_Palms Joe_Besser Juan_Jose_de_la_Puente_e_Ibáñez_de_Segovia Linea_142_(Rosario) La_Chuchi Le_Rouret Jorge_de_montemayor Iván_Pastor Lista_de_capitulos_de_¡Oye_Arnold! Karl_Aulenbach Jamón_de_Trevelez Janet_Pineda Jose_Enrique_Cano_(Canito) Jonathan_Lopez_Rodriguez Kuh_i_Taftán K_Paz_de_la_sierra La_condesa_descalza Iça Juan_de_Lizarraga Junta_Asesora_de_Inteligencia_Exterior_del_Presidente Kielmeyeroideae La_Leyenda_de_los_Cinco_Anillos_(JCC)

html map