Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Operacion_Vampiro Porto_(Salvatierra_de_Miño) Pattersonia_caroliniensis Ocnosispa_condyla Poder_ejecutivo_en_la_Union_Europea Pointer_inglés Nilo Opéra_féerie Phoenix_(genero) Piabucina_pleurotaenia Operación_de_Curvado Orthogastropoda Pale_blue_dot Panta_rei Música_cinematográfica Otto_y_fritz Pl._Icon._Ined. Peter_Cetera_(album) Peter_Schmidhuber Ophrys_pulchella Pedro_echevarria_bravo Orquesta_Filarmonica_de_Los_Ángeles Polygonatum_officinale_var._papillosum Polémica_sobre_los_hallazgos_epigraficos_de_Iruña_Veleia_en_2006 Museo_del_Hombre Opera_de_Frankfurt Narración_gráfica Pierre_Charles_Jean_Baptiste_Silvestre_de_Villeneuve Ofensiva_talibán_en_Kabul Operación_"Y"_y_otras_aventuras_de_Shurik Novoivánovka_(desambiguación) Paul_von_Lettow_Vorbeck Onobrychis_pyrenaica Pleurothallis_muscosa Portavoz_(de_una_organizacion) Obispo_de_Oca Piperitona Nicolás_de_Tolentino Patrick_Mcenroe Patrulleros_clase_Alusafe_1500_Mk.II Museo_Ludwig Más_de_un_Camino Narrativa_esclavista Paleoirlandés Parodia_leninghausii Neutrosofía Política_exterior_estadounidense PDA_(ordenador) Podgora_(Kumrovec) Perdices_(Soria) Pierre_de_Nogaret Passiflora_baraquiniana Nicolae_Paulescu Phellosperma_guelzowiana Partido_Catalán_de_Europa

html map