Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blind_(cancion) Batalla_de_Antietam Berklee_college_of_music Blue_blob Bodas_de_Cana Cepa_victorialis Caso_de_espionaje_de_Chile_en_el_Perú_2009 Cantante_de_fondo Brucken-Hackpfüffel Canton_de_Le_Havre-6 Charco_de_marea Años_310_a_C Bandera_de_herm Cerro_Cañal Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Benito_(santo) Bourguignon_les-Conflans Brax_(Lot_y_Garona) Central_Newell's Cabujón Baloncesto_en_España Año_1257 Año_1175 Broken/A._C. Bull._Jard._Bot._État_Brux. Batalla_de_yerbal Calipo Campanas_de_la_catedral_de_San_Esteban_de_Viena Caucanthus Cases-de-Pène Capital_social_(sociología) Bellini_(cóctel) Chamalieres-sur-Loire Ceñiglos Calle_79_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Bloqueantes_cálcicos Censos_Nacionales_2007 Bpdu Backus_Naur_form Bomba_(hidráulica) Barbazul_(ópera) Backup Bosc_Renoult_en_Roumois Baz Charco_El_Gruñidor Caída_del_Hombre_pecado_original_y_expulsion_del_Paraíso Broken/III_milenio_a._C. Bourgtheroulde-Infreville Bissy_la_Mâconnaise Boletus_subtomentosus_calopus Cerco_de_Ladysmith Borís_Shtiúrmer Bombacha_(ropa_interior_femenina) Ceroctis_bistlutea Castelnovo_ne'_Monti

html map