Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cacara_bulbosa Calle_Aníbal_Pinto_(Concepcion) Chaetocnema_mannerheimii Bernat_Boyl Candido_Ramirez Casares_(Quiros) Beaulieu_sur-mer Catedral_de_Xujiahui Cabarrus_(desambiguacion) Bebo Bo_Christer_Mikael_Hedrén Bright_Lights Bún_bo_huế Cardiff_Metropolitan_University_FC Carlos_Gimenez_(político_venezolano) Beaumont_en-Véron Campeonato_Descentralizado_1972 Big_Sandy_(Montana) Britt_Robertson Batalla_de_tolon Campeonato_Sudamericano_Sub-20_de_1991 Cesar_Andres_Carignano CSA:_The_Confederate_States_of_America_(película) Calocheiridius_rhodesiacus_rhodesiacus Beaumont_sur-Vingeanne Casa_Fernández-Andres Casa_de_Carta Castillo_de_Abajo_(Valladolid) Catedral_Basílica_de_Leon Bréxent-Enocq Azucares_dobles Bradyrhizobiaceae Bagé_le_Châtel Chaguani Canis_himalayensis Capítulos_de_Cuéntame_cómo_pasó Carta_Abierta_(Argentina) Cayo_Valerio_Potito_(tribuno_370_a_C_) Camellia_japonica Blast_from_the_Past Barbosella_varicosa Ceroctis_subflava Carlos_V_en_Mülbergh Campanula_decurrens Cantores_que_reflexionan_sintiendo_a_Violeta Cabo_de_Aguer Casimiro_II_el_Justo Birzebbuġa Castillo_de_Malpica_de_Tajo Berrias_et_Casteljau Bóveda_de_cuarto_de_esfera Burzaco Benatae_(Jaen) Babcockia Bandarra

html map