Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tour_de_Singkarak Stop-motion Sauce_Viejo Solo_para_ti Socara San_Juan_del_Puerto_(Huelva)) Teul_de_Gonzalez_Ortega_(municipio) Saint-Ferréol-des-Cotes Tarjeta_Multivia Seleccion_nacional_de_futbol_de_Angola Torre_Boston Shirleyopanax Safety_Fun_and_Learning_(in_that_Order) Segunda_division_B_española_2008/09 Teatro_Lope_de_Vega Torre_del_Merino Selección_de_fútbol_de_Granada_(país) Torviscón Torce_Viviers-en-Charnie Sonata_para_piano_n_1_en_Do_mayor,_K_279_(Mozart) Secuestro_express Systellantha Television_en_1961 Tourves Thringis_laxa The_Neptunes_Present..._Clones Schiavi_di_Abruzos Sistema_integrado_de_vigilancia_exterior Suecia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Turín_2006 The_X-Files_I_Want_to_Believe_Original_Motion_Picture_Score Saint_Christophe-d'Allier Stenothemus_melleus Sindrome_del_ovario_poliquístico Secretaria_General_de_la_Comision Saint_Céneri_le-Gérei Tierra_del_Fuego_islas_del_Atlantico_Sur_y_Antártica_Argentina_(Argentina) Shirō_Emiya The_Uski's Titanes_(programa_de_televisión) Sainte-Pience San_Ignacio_de_Loyola The_little_wizard._O_mago_Dubidoso. Sir_Anthony_Caro San_Luis_(provincia_Argentina) San_Antonio_(Salto) Sandra_Pierantozzi Sallent_(Barcelona) Signo_monetario_genérico San_Antolin_de_Bedón Sainpuits Tilde_de_la_n Shane_O'Connor Síndrome_del_colon_irritable Supremacía_racial Sergo_Ordzhonikidze

html map