Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Henry_(Dakota_del_Sur) Auguste_François_Cesar_Prouvençal_de_Saint-Hilaire Antonia_Pantoja Andres_Perez_Araya Hedysarum_onobrychis Aphelandra_nitens_var._sinitzini Arm_allende Movimiento_tecnocrático Ano_1809 Auzat_la_combelle Arkansas_RimRockers Antena_de_Eltanin Mohammed_Abed_al-Jabri Ministro_de_Economia_de_Chile Hermandad_Penitencial_del_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Helianthemum_rothmaleri Mozzarella_(queso) Molinillo_de_café Automáticos Gümlingen Anton_Fivebr Antropologia_de_la_religion Ascomicete HE_1523-0901 Andre_Boulloche Héctor_Ramírez_(futbolista_peruano) Minquartia_guianensis ISP Henry_Prendergast_Vereker Ano_718 Hotel_Riu_Guadalajara_Plaza_(Torre_López_Mateos) Héctor_Estrada_Choque Hipericosaedro Ayy_Vida Autoridad_interina_afgana Ica_(Peru) I._S._Révah Idioma_Pocomchi III_Kerületi_TVE Ministerio_del_Poder_Popular_para_Relaciones_Exteriores Henry_Santos Movilización_social Huh_Jung-Moo Guitar_Hero:_María_Isabel Ayahuasca Antonia_María_Verna Hieracompolis Avenida_Belgrano Idioma_bulgaro Mugicha Modelo_de_Zimm_Bragg Mondement_Montgivroux Antonio_María_Ponce_de_León_Dávila_y_Carrillo_de_Albornoz Apeliotes Mr._Roboto

html map