Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Muñoz_(deportista) Gran_Apostasia Gran_Unión_Rumana Marie_Aglaë Region_de_Basilicata Manuel_Troncoso M2_Bradley Rasunda_fotbollsstadion Primavera_de_Praga_(banda) Malena_Sandor Premio_Deane_B_Judd Malva_comun Mauricio_Mejía Mar_Del_Plata Maxima_presión_dinámica Lumaco_(estacion) Mariano_Chiesa Manuel_Zuniga_Fernández Miguel_Angel_Blanco Grand_Prix_d'Isbergues Luis_F._Álvarez Provincia_de_daniel_campos María_Pavlovna_Romanova Grassendorf Gramedo_(Asturias) Golimumab Querimonia Prolegómenos_a_toda_metafisica_futura Mes_de_historia_LGBT Rana_andina_(desambiguacion) Línea_185 M_S_Christ Realismos_fotograficos Magnitud_de_un_eclipse Milhão_(Bragança) Premio_Holberg Raión_de_Pechenihy M-48 Milan_Belic Miguel_Ángel_Velasco Punsch Prefectura_de_Kilkís Majzen Premio_Nacional_de_las_Musicas_Actuales Greatest_Hits_(DJ_Jazzy_Jeff_&_The_Fresh_Prince_album) Los_cinco_y_el_tesoro_de_la_isla Quinto_Marcio_Rex_(consul_68_a_C.) María_de_san_Jose Prueba_de_penetracion_dinámica_superpesada Pénula Medalla_de_oro_de_canarias Raul_Garcia_Rivera Miguel_Ángel_Rincón_Pena Red_Dress Región_Metropolitana_del_Bajío

html map