Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Indumil Gil_de_Biedma Rio_Monachil_(desambiguacion) Ruinas_(Italia) Reino_de_Islandia Uvarovita Galoperos Rocket_Ranger Republic_Entertainment_Inc Frittata Municipio_José_Félix_Ribas_(Guárico_Venezuela) Turético Frente_Rechacista Rodeo_laboral Galeata Roberto_Jimenez_Gago Río_Marbella Iggy_Arbuckle Relación_de_Parseval Municipio_de_Belle_Creek_(condado_de_Goodhue,_Minnesota) Técnica_de_regeneración_ósea_guiada Revolution_(película) Gerzensee Revientaollas Indira_Vizcaino_Silva SMLE Gleichenia_nitida Unidá_Nacionalista_Asturiana Industria_secundaria Rivulus_elegans Frikie Gadafi_(desambiguacion) Inigo_López_senor_de_Vizcaya Gazella_rufifrons Fresnillo_de_las_Dueñas_(Burgos) Inoculación_del_estrés Río_Monday Río_Eger Récords_y_curiosidades_de_la_primera_division_del_fútbol_argentino S_F. Uroplata_andicola Iman_de_neodimio Turau Municipio_de_Fall_Creek_(condado_de_Adams,_Illinois) Round_Valley_(Arizona) Municipio_Jiménez_(Lara_Venezuela) Río_vjose Municipio_de_South_Moline_(condado_de_Rock_Island,_Illinois) Fuerza_Aérea_Real SITHOC Glory_hole_(desambiguacion) In_The_Garden_Of_Venus Retablo_de_doña_María_de_Aragón_(El_Greco) Tungsteno Municipio_de_Clay_(condado_de_Knox,_Ohio)

html map