Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Linea_de_la_Concepcion_(Cadiz) Jesús_de_Nazareth_(1942) Kojav_Yair Janez_Menart Itinerario_jurídico_(del_Opus_Dei) Jose_Gabriel_de_Armijo Liron_comun Ka_(cirilico) Koporye Jose_Maria_de_Cossio_y_Martinez-Fortun Janos_(municipio) Jose_Pidal_Rebollo La_marquesa_de_Yolombó Johann_Bernhard_Bach_(1676-1749) Like_a_Prayer_(canción) Kvapil Inva_Mula Jackeline_Van_Rysselberghe Just_stand_up Lampre-N_G.C. Instituto,_el_musical Liberte_egalité_fraternité Jutsu_(Naruto) José_Ramón_Gayoso_Bonigno Jehan_Perreal José_María_Lorant Juan_de_sevilla Listas_cerradas John_Henry_Lace Levantamiento_Lerdista_de_1878 Jose_Maria_Satué Lilium_maculatum_subsp._dauricum JBIG Liga_Colombiana_de_baloncesto It_Was_The_Best_Of_Times Jerusalén_este Jim_Cartwright Isla_Baker Labastide_sur_Besorgues Lefkímmi José_Maria_Heredia Ley_Organica_de_Proteccion_de_Datos_de_Carácter_Personal_(Espana) Jardín_Botánico_Atocha_La_Liria Izaak_Walton Jan_Figel' Ixtaczoquitlán_Veracruz La_sociedad_de_los_golfistas_muertos Javier_Caceres_Leal Jimm Joan_Puig Linea_78 Jiong James_W_Nye Juan_de_Ávila LIDOM

html map