Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jack_Leon_Ruby Leon_Maria_Guerrero_Leogardo Lista_de_episodios_de_Katekyo_Hitman_Reborn! KNode Lenguas_maipureanas Juan_Alonso_Pérez_de_Guzmán_y_de_Ribera Josep_Maria_Reguant Jose_Leon_Suarez Lista_de_capítulos_de_La_Robot_Adolescente Iraí_(Rio_Grande_do_Sul) K_(Eighth_Avenue_Local) La_Guardia_(Andrés_Ibanez) Karl_Schranz Isolde_Kostner Juan_Ruiz_(militar) Julegjed Le_Poire_sur_Vie Juncus_pauperculus Jack_el_destripador_en_la_ficcion Leucatea La_lengua_no_miente Ligas_católicas Liga_de_Trabajadores_por_el_Socialismo Justo_González_Beramendi Izzo José_David_Moreno José_Bergamin Lake_Mathews_(California) Libro_de_la_Sabiduria_de_Siracides Jennifer_Aniston Jaime_Trueba Investigador_de_la_historieta Isla_Grande_(Sergipe) J_J_Roemer Kefalograviera Licuacion Kapaa,_HI_µSA Liberacion_nacional Jim_Baechtold Jörd Linea_1_(Metro_de_Madrid) Lago_del_Sûre_Superior Javier_Godo Julio_manuel_domingo Lemontov LMBL Lista_de_ciudades_de_Columbia_Británica La_Gaceta_del_Norte Jaja_Mihardja Ivy_Lee Katie_Ohe Leo_Marini Invoking_the_Unclean Juju_(software) José_Domingo_Bezanilla

html map