Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boksburg Batalla_de_bogesund Bombacha Belinda_(película) But_2-eno Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1937 Bodegón_(Picasso_1901) Casa_de_Zogu Bosna_(alimento) Cecilio_Lopes Caminayo Buena_Vida_Delivery Brienne-le-Château Bercial Buchlomimus Bolitoglossa_ramosi Bermúdez_(desambiguación) Carril_(desambiguación) Bizon Benedictus_flavicalli Barbara_lombardo Campeonato_mundial_de_patinaje_artistico_de_Calgary_2006 Bruce_Wayne Casorate_Primo Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1960 Año_1171 Batalla_de_aizu Baccalaureat Carreteras_estatales Brahmani Belaya_Tserkov Batalla_de_Izucar_(1812) Calomicrus_annapurnae Camara_inencontrable Borzicactus_humboldtii Bandera_de_Provincia_de_Río_Negro Ben_10_Race_against_Time Carlina_sicula Cecidomyiidae Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_Ritmica_de_1969 Campo_de_fuerza_(ciencia_ficción) CA_Bembibre Banska_stiavnica Bandolera Carlos_Lorca Calceolaria_darwinii Buenos_Liberto BWV_1061 Boj_montes Carreteras_de_España Bersín Bulbo_de_luz Brouviller Capuchino_punteado Bihai_rostrata

html map