Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Melpómene Los_tres_chiflados_(desambiguación) Pradero_comun Manuel_Guerrero Rancho_Cordova Provincias_Unidas Puerto_de_Latakia Ramón_Mercader_del_Río_Hernández Puerto_de_Manta Rebutia_corroana Maraguez_(Puerto_Rico) Los_placeres_ocultos Magnolia_glauca_var._latifolia Proyeccion_termica_por_plasma Mesembryanthemum_kolbei Pytten Mario_Rigoni_Stern Presidente_InterContinental_Hotel Provincia_de_Alytus Mary_González Gobierno_de_Juan_Fernandez Masacre_de_Ghouta Maria_Santisima_del_Rocio Milan_Obrenović_IV Luis_Gomez_Llorente Los_100_+_pedidos_del_2009 Rabbi._Haim_David_Zukerwar Millalican Puntarron_Chico Metasynaptops_tenuiflagellaris Maros_Šefcovič Prinia_ventriamarilla Green_ethernet Los_Hornos_(La_Plata) Margica_gira_histórica Regimiento_de_Caballeria_Castillejos,_6º_de_Cazadores Radicofani MVV_Maastricht Mantecon Lo_siento_mi_amor Merida_Unión_Deportiva Gordon's_Gin Línea_C_1_(Cercanías_Murcia/Alicante) Luis_Hernandez_Carreon Pterium_elegans Lost_horizon Mar_Glacial_Antártico Macaglia_quebracho_blanco Punjab_(provincia,_Pakistán) Lucas_Matías_Licht Gran_Premio_de_Francia Punta_Carnero_(desambiguacion) Midway_(Minnesota) Martin_Silva Pulau_Ubin

html map