Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardín_acuatico Leslie_Groves Jose_Antonio_Fernández_Romero Laval-de-Cère Johnny_"J" Joan_D._Vinge Julio_Galan_(desambiguacion) Lamprolabus_trapezicollis Jan_Gies Julián_Garcia_Núnez José_Miguel_de_Prada_Poole José_Sasías Joan_Dolç_i_Balaguer Kill_Bill,_Vol_1 Instituto_Tecnologico_y_de_Estudios_Superiores_de_Occidente Jose_Reina_Paez Joaquin_Pereira_Becerra Liaobei La_Paz_(Uruguay) Juan_Benito_Blanco L'Assassin_connaît_la_musique_.. José_Andrés_y_Manso Izquierdista_de_caviar Instituto_Tecnológico_de_Nogales La_Mision_(Salta) John_Barnes Labatia Juan_Varea Journal_of_Ethnopharmacology Karol_Szymanowski Le_vite_de'_piru_eccellenti_architetti_pittori_et_scultori_italiani,_da_Cimabue_insino_a'_tempi_nostri Kiss_Kiss_Bang_Bangalore Juan_Carlos_Navarro_(político) Jackie_Chan_Adventures José_Mira_Mira La_cabeza_chiflada José_Batlle_y_Ordoñez_(Uruguay) Lew_Sapieha Juego_de_Estrellas_de_las_Grandes_Ligas_de_Béisbol Jécar_Neghme José_Maria_Laso Leptinopterus_v-niger Liga_ACB_1997/98 Kyū_Jo_Show!! Juan_Marichal_(beisbolista) Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_2012/13 Linácea La_Trinite_Surzur Legalidad_del_cannabis_en_Uruguay L_N_B.P. J_C._P. Juan_el_Evangelista Instituto_Catalan_de_las_Mujeres Jet_lag_(album) Juego_medio

html map