Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Warren_(condado_de_Story,_Iowa) Municipio_de_Liberty_(condado_de_Cherokee,_Iowa) Ijuiense Frasco_de_licor Función_Pública Royaumeix Gaspar_de_carvajal Riolobos_(Caceres) Friedrich_August_von_Alberti Municipio_de_Plainfield República_Ligur Universidad_de_Pittsburg Frédérick_Lemaitre Municipio_San_Jose_de_Guanipa_(Anzoategui_Venezuela) Rodrigo_(desambiguacion) Gil_Chaverri Glandula_vestibularis_major US_Cremonese Turén Ilotas Municipio_de_Hague_(condado_de_Clark,_Dakota_del_Sur) Rubén_Darío_Gigena Turcomanos SURA Río_Ölfusá Imre_Csosz Rocio_Dúrcal Urville_(Mancha) Roberto_Vicking_Valdés Georg_Heinrich_von_Langsdorff Fuego_bacteriano Representante_en_misión Fredy_Reyna Robin_and_the_Seven_Hoods Fuente_Carreteros Murol Revolucion_de_Abril_de_1978 STS_51-C Rendang Ga-Ra-Ku-Ta_Mr_Stain_on_Junk_Alley Municipio_de_Moose_River_(condado_de_Marshall,_Minnesota) Reunificación_de_Corea Municipio_de_Sumner_(condado_de_Fillmore,_Minnesota) Tácito,_Cornelio Municipio_de_Pine_Lake_(condado_de_Pine,_Minnesota) República_Socialista_de_Croacia Royal_Thai_Air_Force_FC GJ_15 Unione_Sportiva_Pro_Vercelli_Calcio Rogelio_Luque Tribu_de_los_iksuakús Rock_On Ricardo_Cortés G-77 Roberto_Solozabal

html map