Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kafū_Nagai Jardin_Botanico_y_Zoológico_de_Asunción Jikkyou_Powerful_Pro_Yakyuu_8 Leopoldo_Alas_Clarin Isla_Henderson_(Islas_Pitcairn) Javier_Cervera_Gil Le_ciel Kispest_Honvéd_FC Jundiaí_(São_Paulo) Kumi_Sakuma Itylus_testaceus Leiodidae Laguna_Cañapa John_Flanagan Jesús_Sánchez_Maroto_Sánchez-Migallón Johann_Goethe J.C._Chávez_(película) Juan_Bautista_de_Acevedo_Munoz La_infanta_Maria_Teresa_de_España Ixo_Rai Lesbion Leyendo Julio_García_(militar) Lifeboat Lakeview_(Alabama) Isla_de_San_Cristóbal_(San_Cristóbal_y_Nieves) Jorge_Ilegal La_inolvidable José_Maria_Rosa_(interventor) Kanjira Isla_de_Pandataria Lidamor_de_Escocia La_alianza Jose_Concepción_Pinto_y_Castro Larnastyra Lake_Taupo_Cycle_Challenge Juliana_de_stolberg Kraenzlinella Joseph_Aloysius_Lyons Lista_de_personajes_de_El_planeta_de_los_simios Jet_Boy_(película) Juan_María_Mujica Leandro_Delgado_Fernández Lista_de_los_Presidentes_de_Bulgaria La_herencia_del_viento Isabel_Martínez_"La_Tarabilla" Joaquin_Amparo_Balaguer_Ricardo Le_Ðức_Thọ Juegos_Suramericanos_2010 Lineas_9_y_10_(Metro_de_Barcelona) Liga_jonia José_Amat_y_Sempere Leon_de_Katanga Juan_Borja_y_Lizarzaburu Jonathan_Kerner

html map