Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Carlisle_(Dakota_del_Norte) Gigantorráptor Triumph_(álbum_de_Triumph) Rohan_Kapoor Iglesia_de_Antioquía UFC_on_Fox:_Johnson_vs._Moraga SS_CC_Valparaíso Tulipanes Gasteracantha_beccarii Municipio_de_Gasconade_(condado_de_Wright,_Misuri) U_C.L. Tupolev_Tu-119 Insignia_de_Madera Triple_Corona_(acreditacion_escuelas_de_negocios) Municipio_de_Martinsburg_(condado_de_Pike,_Illinois) Return_to_the_Apocalyptic_City Glencoe_(Wisconsin) S/2003_J_22 Gambler Union_por_el_Mediterraneo Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Adanero) Río_Valdemembra Impatientella Río_Guárico Iglesia_de_San_Bartolome_(Soria) Revuelta_de_Bar_Kojba Gisela_Riera U_law Umbanda Roger_Sanchez Universal_(metafísica) Rio_Itonamas Municipio_de_Colfax_(condado_de_Webster,_Iowa) George_Augustus_Selwyn_(obispo) U_100_(piedra_rúnica) Fysika_mazi_(tour) Musa_cavendishii UFC_Fight_Night_6 Incilius Frigento Rio-Sul_Linhas_Aéreas Resolucion_67/19_de_la_Asamblea_General_de_las_Naciones_Unidas Iglesia_de_la_Asunción_de_Nuestra_Senora_(Robledo_de_Chavela) Museo_Arqueologico_de_Villena Típula Garo Río_Gaidamachka Ruta_Nacional_8_(Argentina) Galería_Obelisco_Norte Fuyang Tyrrell_Racing Romnalda Fuerte_Jesus_María,_Jose_de_Río_Pardo Religion_en_Andalucía Robert_H._Dicke

html map