Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Certificado_de_Conocimiento_del_Euskera Bulle_(Doubs) Campanula_morifolia Bajomedieval Bucksport_(Carolina_del_Sur) Benedita_(Alcobaca) Campeonato_Mundial_de_Waterpolo_Masculino_de_1978 Bubroma_guazuma Cafe_britt Belvís_de_la_jara Bandera_de_la_Confederación_Perú-Boliviana Bank_of_America_Tower_(Nueva_York) Burulan Broadstone_(Dorset) Casquete_polar_artico Campestre_da_serra Blymhill_and_Weston-under-Lizard Basconcillos_del_Tozo Carduelis_spinescens Baudilio_"Bo"_Diaz Cal_Poly_Mustangs Barrancas Carex_atrata_f._decolorans Causa_y_Efecto Caecilia_pressula Berberis_buxifolia_var._nuda Biennio_rosso CPC_464 Braulio_Rodriguez_Plaza Barges_(Alto_Loira) Campeonato_mundial_de_gimnasia_de_1989 Borislav_Pekić Calonne-sur-la-Lys Berrueco Bronces_de_Benín Balakata CAFTA_(desambiguacion) Bandera_de_Laos COMSOL Ballesta_(arma) Bisotun Campanula_turbinata_f._alba Batalla_de_Les_Espagnols_sur_Mer Casa_de_Moneda_de_Montevideo Balansaea_fontanesii_var._maritima Azota_Cristos Buerger Brachyglanis_microphthalmus Base_Aerea_de_Getafe Bebe_a_la_carta Camino_de_los_Españoles_(Valencia) Cantón_de_Ossun Blanca_de_Borgona_y_de_Francia Bob_Peck Calonne

html map