Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Olmos_de_Ojeda_(Palencia) Nettuno Orgburo Out_of_This_World_(sencillo_de_The_Cure) Ouija Paidofilia Plonevez_du_Faou Organización_de_Paises_No-Alineados Olszewka_(condado_de_Ciechanow) Point_Marion Museo_de_Fram Persecución_de_homosexuales_en_los_Paises_Bajos_(1730-1731) Paizay_le-Sec Palma_de_Gandia Nogales_(Leon) Pastor_Rouaix Poesia_metafísica Plectranthus_thunbergii Parque_Nacional_Soberanía Platycorynus_buonloicus Músculo_redondo_mayor Pequenos_momentos_(cancion) Posición_Shabak Papa_Urbano_IV Porfido Nitrato_ferrico Polietnico Nora_De_Marco Playa_de_la_Arena_(Santiago_del_Teide) Pola_X_(álbum) Paullinia_alata_var._loretana Noventa_y_tres_(Víctor_Hugo) Narcissus_tazetta_var._suisen Narasimha_Deva Países_mas_visitados_del_mundo Pantano_de_Bembézar Parque_Nacional_Kilimanjaro Parroquia_Andres_Eloy_Blanco Polarización_del_vacío Pociones Parachernes_bougainvillensis Politburo_del_Comite_Central_del_Partido_Comunista_de_la_Unión_Sovietica Pedro_Dorronsoro NBE_AE_88 Pablo_Garcia_Fernández Pleito_estratégico_contra_la_participacion_publica Pegognaga Orrin_Tucker Pierre_Joseph_de_Cloriviere Oficina_No_1 Oficina_Federal_de_Estadística_de_Alemania Planta_de_energía_nuclear_Palisades NMBS_SNCB Odontesthes_smitti Otilio_Montaño

html map