Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arco_de_medio_punto Mundochthonius_alpinus Municipal_waste Anos_1180_a.C. Andrés_Velasco Guadalupe_(Colombia) Mu-Kien_Adriana_Sang Aquellas_pequeñas_cosas Arroyo_Catalancito Antonio_Toledo_Corro Atures_(Amazonas_Venezuela) Andres_Jose_Túnez_Arceo Mina_(municipio) Apolino_Taruguez_hombre_de_negocios Huracan_Kenna HMS_Conqueror Huerta_de_Elche Hegemonía_del_proletariado Artemisia_alba_subsp._suavis Artificial_Intelligence_(serie) Miss_Universo_1974 Honghe_Hani_&_Yi Anacypta_punctata Hervé_Jean-Pierre_Villechaize Morcuera_(Soria) Horacio_Echevarrieta Auditorio_Nacional_de_Musica_de_Madrid Aspidimorpha_muehlei Homo_soloensis Anatomía_de_la_melancolía Artemisia_abrotanum Mocejon Anastrangalia Artem_Milevskiy Hànyǔ_pīnyīn Misato_fukuen Arzobispo_de_santiago_de_chile Huttlingen Anastrangalia Hospital_de_Ninos_"Victor_J._Vilela" Mitología_puranica Helarctos_malayanus_malayanus Atelopus_tamaensis Asociacion_Fonética_Internacional Asterix_en_los_juegos_olímpicos_(película) Gunther_Rall Autocritica Gudaris Hidalgo_(Texas) Andre_de_Foix Asociacion_Deportiva_Ceutí_Atletico Guzana Associazione_Internazionale_Giardini_Botanici_Alpini HIP_6511_b Hoctún

html map