Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sarnen Terapias_manipulativas Sellos_de_Espana_de_1999 Tempyo_Shoho Tito_Vetusio_Gemino_(consul_462_adC) Te_Amo_(canción) Selector_(editorial) Santamarina_e_Hijos_S_A Serie_9300_de_CP Supreme_Headquarters_Allied_Expeditionary_Force Treaty_of_rome Tormo_Canales Thorigné_en_Charnie Salam_Shakir_Ali Senecio_foliosus San_Benigno_Canavese São_João_do_Peso Simon_Gaviria_Muñoz Saint_Felix_de_Reillac-et-Mortemart Serrafalcus_rigens Solomon_Cutner Santos_Patrones Saturn_Award Sheltered_Instruction_Observation_Protocol Sandro_(cantante) Sartana_(personaje) The_Listener Thymus_verticillatus Sao_Miguel_do_Guapore Segunda_División_de_España Sindicato_Único_de_Trabajadores_de_la_Educacion Sierra_de_la_Cabrera_de_Buñol Saint-Pierre-de-Lages Tasmannia_DC San_Pedro_de_la_Paz Tony_Peña Sindrome_de_Romano_Ward Sinfonía_n_5_(Arnold) Sametico_I Telmatobufo Saint_Barthelemy_Grozon Samarkand_Challenger Taifa_de_Silves Tlacuache_norteno Santanderistas Traianos_Dellas Saguache_(Colorado) The_Boy_with_the_Thorn_in_His_Side Siempre_contigo Saint_Lambert_sur_Dive Sancocho_antioqueño Thornton_(California) Seaworld_San_Diego Severo_Fernandez_Alonso_Caballero Scilla_nervosa

html map