Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ardea_cocoi Heterapoderus_monchadskii_monchadskii HD_211388 Hernan_Llerena_Valderrama Audianos Archi Hyper-On_Experience Antonov_An-225 Avenida_bartolome_mitre Historieta_de_Ciencia_ficcion Helianthemum_nummularium_subsp_urrielense Archipielago_Salomón Arion_ater Awesome Antitaurinos Gruta_de_Paraíso Aricapampa Harlem_(desambiguación) Modelo_de_Solow Asociación_Española_de_Esperanto Herbert_Werner_Franke Moehringia Himarima Hockey_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Aplonis_brunneicapilla Hojo_jutsu Aproximaciones I_Want_It_All_(cancion_de_Depeche_Mode) Avemaría Anexion_a_Espana Humillacion_de_Canossa Iberia,_Lineas_Aéreas_de_Espana Arte_romanico Anatomía_y_fisiología_de_los_mamíferos:_respiracion_y_circulación_sanguínea Arbol_del_Peru Idioma_mayo Muhlbach Monte_Abu Montes_Catlins Avane’é Herbert_Morrisonl HE_0437_5439 ISS_Pro_Evolution_2 Av_Pellegrini Monasterio_de_Sant_Pere_de_Besalu Modo_mixolidio Aviación_Naval_Soviética Antifilos Municipal_Iquique_S_A_D_P. Ascenso_de_clítico Hermano_Sennen Herbert_A_Hauptman Api_java Ande_y_ríase_usted_con_el_Arca_de_Noé Angel_Sauce

html map