Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hordeum_cylindricum Avenida_General_Paz Aurelio_Arteta_Aisa Hesiquio_de_Jerusalén Anima_mundi_(alma) Arabia_Saudita_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Muerte_de_Mozart Asociacion_Espanola_de_Fantasia_Ciencia_Ficcion_y_Terror Hasta_los_huesos Miss_Republica_Dominicana_2008 Missa_brevis_n.º_7_(Mozart) Antonaria_suturella Arvin_(California) INVÍAS Astroblepus_peruanus Misión_de_Santa_Rosalía_de_Mulegé Mulanima Holga Aphthona_mohri Arthroleptis_adelphus Atriplex_arenaria IKlax Guayabera Gruta_de_Jeita Augusto_Mario_Morello Huracán_Betsy Gruñido Hermenegildo_«Menchi»_Sabat Henry_Frank_Turner Asclepias_lutea Headbanging Anne-Claude-Philippe_de_Tubières-Grimoard_de_Pestels_Levieux_de_Lévis Annales_Ryenses Monolepta_tibowensis Asamblea_nacional_de_tailandia Montes_Tararua Ano_130_adC Artillería_Antiaérea Arkhé Ariqueños Antonio_Cordon Anne_DeMarinis Hank_Jones Henry_Pittier Ministro_de_Economia_de_Espana Minimalismo_(musica) Guerra_Fria Mini_hockey Hajime_no_Ippo:_New_Challenger Arc_(album) Anora Miraísmo Morannon Antoni_Fernández_i_Teixidó Misterio_en_el_caribe

html map