Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aldo_Ranks Condado_de_fernandina Confederación_Hidrografica_del_Mino-Sil Villenave_près-Marsac Contrato_social Verdugo Consejo_Nacional_de_Austria Absolutismo Comité_Olímpico_Colombiano A_veiga_do_seixo Abono_Fútbol Ciudad_Satélite_(México) Coney_Island–Avenida_Stillwell_(Metro_de_Nueva_York) Alberto_Javier_García_Pérez Charmilla Vuelta_al_Pais_Vasco_1975 Aerarium Cofradia_de_pescadores Circunvolución_del_hipocampo Yurúa Conducto_nasolagrimal Cleveland_Naps Acevedo_(torpedero) XXX_milenio_a._C. Vladímir_Fok Cocodrilo_marino Vampyr_(novela_de_Carolina_Andujar) Acueducto_de_Silvio Valdestillas_(Valladolid) Consejo_privado Vida_y_amores_de_una_diablesa Charles_Jones_(baloncestista_1962) Concordia_(Metrobús) Vehículo_autónomo Clarence_Sutherland_Campbell Concierto_de_Brandenburgo Villa_Catella Circulación_eficiente Zainsk Constituziun_federala_da_la_Confederaziun_svizra Vireo_olivaceus Cladomischus Cirugia_de_reasignacion_de_género Victor_Janson ASM_Basket_Le_Puy-en-Velay A_batacazo_limpio Wiñaywayna Compañia_startup West_Hampton_Dunes_(Nueva_York) Vacation_(album) West_Okoboji_(Iowa) Vuelta_a_Polonia_2010 Clifton_(Carolina_del_Sur) Chiyonofuji_Mitsugu Acetil_metil_carbinol

html map