Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zombia_antillarum Coalicion_Nacional Clasificacion_sismica Albert_Rafols Chungcheong_del_Sur Charsadda Claville_Motteville Afonso_Álves_Martins_Juniors Christian_Norberg_Schulz Chirivella Agrupacion_deportiva_ceuti_atletico Clara_Voghan Condado_de_Pärnu Ciudad_Deportiva_José_Ramón_Cisneros_Palacios Compilation_of_Final_Fantasy_VII Chelito Adolfo_De_Córdova_Vélez Aeropuerto_de_Newark_N._Jersey Cola_de_pezuña Abu_Bakr_as-Siddiq Xavier_Malisse Vignes_(Pirineos_Atlanticos) Concordancia_de_São_Gemil Concejo_Como_Vamos Chrysanthemum_minimum Acorde_quebrado Chicolino_(revista_de_Símbolo) XHEM-FM1 Abelard_reuchlin Concha_Goyanes Condado_de_Tishomingo Claude_Victor-Perrin Cinnamomum_oliveri Châtel-Guyon A_c_milan Academica_de_Coimbra Zittersheim Vuelo_6895_de_Iran_Aseman_Airlines Constanza_de_Hungría Veracruz_(municipio) Colombia_TLC Aga_Khan_Foundation Cochamó Clone_Wars_(cómic) Yahuar Ciega_sordomuda Acelga_de_salobral Club_Deportes_Tolima William_Zouche Xocavənd_(raión) West_Long_Branch Aeropuerto_de_Zagreb_Pleso A_Northern_Soul Vitaly_Potapenko Accion_nacionalista

html map