Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acaciella Yasnaya_Polyana Compostela_(ciudad) Wilfredo_Jiménez Abu'l-Hasan Academia_Nacional_de_las_Ciencias_de_Ucrania Colombiana_de_Televisión Comando_de_Base_Aérea_12/VII Vinnytsya_(region) AS_Béziers A_PFG_2011/12 Condado_de_New_Madrid Comité_Olimpico_Ecuatoriano Willy_van_der_Kuijlen Viuda_negra_(cómic) Viglundar_saga Venas_pulmonares Vilaca Chorlito_de_rabadilla_blanca Colinas_del_Tiempo Cleveland_Circle_and_Reservoir_(Metro_de_Boston) Agusta_Bell_412 Aajeperkara_Thutmose Yolanda_de_carhuamayo Concierto_aniversario Vilaronte_(Foz) Cine_de_Rumberas Villanueva_de_los_Nabos Aeropuerto_de_Pond_Inlet Aeropuerto_de_Logroño Circuito_de_velocidad_de_cartagena Conophytum_ovigerum Col_crespa Alejandra_Azcarate War_(película) Working_on_a_Dream Via_verde_de_la_Sierra_de_Cadiz Vertigo:_Live_from_Milán Vireo_carmioli Wakonda_(Dakota_del_Sur) According_to_leonard_cohen_/_segun_leonard_cohen Aeropuerto_Internacional_de_Val_de_Cans Virgen_de_la_Magdalena Yuxtaposición_(ontología) Claudio_II_el_Gotico Xavier_Camargo Abū_l_Walid_Hisan_ibn_Ahmad_al_Kinani_Al_Waqasī Codigo_de_las_XII_Tablas A_314 Villers_la_Ville_(Alto_Saona) Chiococca_pubescens Vuelo_1736_de_Pan_Am Chris_Robinson_(baloncestista) Vicente_Garcia_Huidobro_Fernández Administración_General_de_los_Ferrocarriles_del_Estado

html map