Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_Moa Rucapequén Fuerte_de_Beauregard Rubio_Ñu Rookie_del_ano_de_la_NBA UFC_82 Risitas_el_Cerdito_Travieso Municipio_de_Darlington_(condado_de_Clark,_Dakota_del_Sur) Universidad_de_Heidelberg_-_Heidelberg_Center_para_America_Latina Rossana_Fernández-Maldonado_Nagaro George_Bridgetower Rio_Natsume Gerardo_Sasso Genero_historietístico Municipio_de_Mazsalaca Municipio_de_Truax_(condado_de_Williams,_Dakota_del_Norte) Municipio_Carirubana_(Falcon,_Venezuela) Municipio_de_Mantua_(Nueva_Jersey) Revuelta_de_Kiev Ràdio_Associació_de_Catalunya GLAY_(álbum) Trofeo_Alphonso_Ford Río_Abazinka_(Psheja) Imaginatica Gimnasia_acrobatica Gamonal_(desambiguación) Muscipeta_modesta Gerald_Edelman S_2004_S_3 Três_Palmeiras Giovanni_Michelucci Municipalidad_de_Valmiera Rock_Against_Bush,_Vol._1 Rhinobatos_lentiginosus Iglesia_de_San_Miguel_Arcangel_(Trevías) Universitat_de_Valencia-Estudi_General Upemba_(desambiguación) Municipio_de_Kent_(condado_de_Edmunds,_Dakota_del_Sur) Rodrigo_Leao Incidente_de_Gleiwitz Ilze_Graubiņa Iniciativa_exclusiva_del_Presidente_de_la_Republica_de_Chile Municipio_de_Violet_(condado_de_Fairfield,_Ohio) Un_virus_muy_gordo_(Código_Lyoko) Uniforme_militar Iglesia_metodista_pentecostal_de_Chile Román_Ribera_Cirera Rio_Guaítara Gaspar_de_Grajal Turdus_viscivorus Revista_Expansion República_Soviética_de_Alsacia Galatea_(mitologia) Reliance_(Dakota_del_Sur) Inmigracion_española_en_Canada

html map