Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colegio_de_Calatrava_(Salamanca) A_Modest_Proposal Circuit_de_Montjuic Zacarias_de_Vizarra Clientelismo Verbascum_linkianum_var._compositum Acklins Agt_Eddie A_ver_si_llego Yugoslavia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1956 ATP_de_Auckland Aconitum_pyrenaicum_subsp._lamarckii Clasificacion_de_UEFA_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1998 Constantino_IX Agente_gasificante Clementina_(fruta) Contraloria_General_de_Cuentas_de_la_Republica_de_Guatemala Circunvalación_de_Alcalá_de_Guadaíra Abd_al_qadir Como_Duele Alberto_V_de_Habsburgo Clitopilopsis_mundula Academia_de_musica_Franz_Liszt A_tribe_beyond_a_nation Al-Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Alberto_Fabra Adaptaciones_literarias Clípeo Chebanse_(Illinois) Alan_Scott_(personaje) Academia_Rushmore Adriana_Salvatore Convallaria_biflora Vouthon Colección_Bate_de_instrumentos_musicales Cleveland,_Ohio Westcreek_(Colorado) Yasenskaya_Pereprava Zemlya Album_de_Sanlucar Alegretto Circuito_del_Caudado Videojuegos_de_deportes Abdellatif_kechiche Ciencia_Química Charmois_(Belfort) WP:FC Ciceron_(politico) A_Fairly_Odd_Movie:_Grow_Up,_Timmy_Turner! Al_Ittihad_SC_Wad_Medani Al_Ramtha_Sports_Club Valentine's_day A_Woman_Under_the_Influence Vaśishtha Abd_al_Rahman_Sanchuelo

html map