Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

J_J_Jameson Lanzarote Les_Authieux-sur-le-Port-Saint-Ouen Juan_Maldonado_de_Villasante Lista_de_compañías_con_sede_en_San_Diego La_Fontana_de_Oro_(fonda) Jalón Linden Joseph_Robert_Sealy Kenneth_I_de_Escocia Leptodactylodon_polyacanthus Judo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 León_el_Africano_(novela) Lavochkin_La-5 Josefina_Díaz_Faes_y_Martínez_Sela Karakol Jose_María_Martín_Carpena_(pabellon) Isoliensinina Joginder_Shelly Linea_33_(EMT_Madrid) Jungle_Emperor_Leo Les_Cactees Jardín_botánico_natural_de_Miyajima José_A._Mora Kraptor La_noche_del_demonio Julio_Raúl_González La_Condesa_de_Chinchon Liga_de_Fútbol_de_Concepción_del_Uruguay Januká Irene_y_yo,_y_mi_otro_yo Ironside Light_Peak Liffey Julio_Santana Libro_del_consejo_y_de_los_consejeros Kiril_Kombarov LDZD Leonardo_Sebastián_Prediger Liliana_Massaferro Jean_d'Alembert La_tuera José_de_Jesus_Macias_Delgado Ivy_Quainoo Karst_de_Shilin Lagos_(Velez-Malaga) L_J._Burrows Les_Destinees_sentimentales Lenart Leyenda_de_Dan_El Leandro_de_muner Joseba_del_Olmo_García Languedoc_Rosellon_(Francia) Institut_geographique_national La_bruja_de_Portobello

html map