Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rosa_de_manzanilla Rincon_(Nuevo_Mexico) Río_Eume Municipio_de_Jackson_(condado_de_Mercer,_Pensilvania) Túnel_de_Pajares Un_día_en_las_carreras Gayo_Carrinas_(cónsul_43_a._C.) Indricoterio Tubulo_Distal Iglesia_de_San_Pedro_de_Nueva_York François_Lefranc Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Soterrana Iglesia_de_Santa_María_de_la_Mesa_(Zahara_de_la_Sierra) Gheorghiu-Dej Musa_ben_Nuasyr George_Washington_Cable Rio_Aranguín Unidad_aritmético-logica Ricky_Meléndez Two Rubia_mitis Gesnes_le-Gandelin Municipio_de_Shenango_(condado_de_Lawrence,_Pensilvania) Ultimate_Kylie_(DVD) República_Srpska Gemologia Río_de_Glorieta Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Concepción_(Espinosa_de_Henares) Glaciar_de_Zemu Inceptor Iglesia_de_San_Nicolás_de_Bari_(Porlamar) Municipio_de_Phenix_(condado_de_Henry,_Illinois) Municipio_de_Rockingham_(condado_de_Richmond,_Carolina_del_Norte) Glandula_bulbourethralis Iglesia_de_Jesus_Nazareno_(Santa_Fe_de_Antioquia) Riñón_en_herradura Río_de_los_ojos Trisetarium_deyeuxioides Rota_(desambiguación) Trinca,_sexo_y_rocanrol Russell_Edward_Brand U_S._News_&_World_Report Ruben_Oscar_Glaria Gimnasia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 Rurik Municipio_de_Bokescreek_(condado_de_Logan,_Ohio) Tribunal_Superior_de_Justicia_de_Andalucia República_de_Serbia Rio_Yapacaní Un_momento Um_Úrnot_frá_Bjork Rescue_(cancion_de_KAT_TUN) Ruth_Powers Roger_(Tekken) Universidad_de_Yeshiva

html map