Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_Parroquial_del_Santísimo_Sacramento_(Almácera) Tàrrega_/_Tarrega Truecolour Triunviros Río_del_Valle_(Salta) Iglesia_de_San_Donaciano Rodrigo_Peñailillo_Briceño Una_imagen_de_Africa_racismo_en_«El_corazon_de_tinieblas»_de_Conrad USS_Wahoo_(SS_238) Rodela Gintare_Volungevičiūtė Garces_(dibujante) Royal_Rumble_2007 Municipio_de_Ramseytown_(condado_de_Yancey,_Carolina_del_Norte) Fuerzas_de_Defensa_Irlandesas Umberto_Drei Friderike_Maria_Zweig Félix_Houphouët-Boigny Municipio_de_Farmington_(condado_de_Fulton,_Illinois) Roger_P._Wodehouse Reserva_natural_Caverna_de_las_Brujas Río_Zapalery Urbanismo_de_Algeciras_(Espana) Rito_Armenio Gaia_(album_de_Mägo_de_Oz) Iglesia_Católica_en_Afganistan Impuesto_al_valor_agregado Rubén_Rojo Ila Incendios_forestales_de_Córdoba_de_2013 Río_Francolí Userkara Renta_4_Banco Rori Giovanni_Mocenigo Sabados_de_trueno Musculo_esfínter_del_iris Municipio_de_Elm_(condado_de_Dickey,_Dakota_del_Norte) Un_segundo_En_El_tiempo_(Edicion_Mexicana) Romeria_de_Ntra._Sra._la_Virgen_de_Belén SMG2 Río_Mao_(Galicia) Imaginanos_juntas Museo_Carmen_Miranda Municipio_de_Eminence_(Illinois) Rojo_blanco Tres_colores:_Azul Trois-Fonds Iga_Ryu Repentigny_(Quebec) Frente_de_estudiantes_libertarios Ikken_hissatsu Reichsfeld Municipio_de_Earl_(condado_de_Lancaster,_Pensilvania) Municipio_de_Sherman_(condado_de_Monona,_Iowa)

html map