Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peperomia_graveolens Oceanário_de_Lisboa Norops_sagrei Ousmane_Sembène Nort-sur-Erdre Nordenskiold_(cráter) Patryn Nebulosa_protosolar Olevano_sul_Tusciano Nevado_Verónica New_Romantics Palacio_de_Deportes_Pequeño_Luzhniki Pere_Bosch_i_Gimpera Politica_de_la_Nación_Argentina Photonectes_munificus Observatorio_de_Internet_para_la_Ensenanza_Universitaria Neurologo Oloron_Sainte-Marie Pedro_Ríos Nonghyup No_Pads,_No_Helmets_.._Just_Balls P.P.L. Mutimir_Vlastimirovic Polideportivo_de_Belen Ortiga_muerta P_A_E Napoli_C5 Ponderosa_Pine_(Nuevo_Mexico) Parasaurolofinido Münchner_Raterepublik P Oficina_de_Publicaciones_de_la_Unión_Europea OpenERP Paulista_Jundiaí Perreuil Parque_Colon_(Santo_Domingo) Plaza_(Vehículos) Otros_tiempos Pedro_Garezon_Thomas Notre_Dame_d'Épine Parque_Provincial_de_los_Dinosaurios Piraguismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Pepsinogeno Onfala Pico_(Promaucae) Paracuellos_de_la_Ribera_(Zaragoza) Pasion_de_Jesús Pontigné Playa_de_Las_Americas Operation_Z_E_R.O. Nino_Lema_Mejuto National_Gallery_London Piedras_de_Sigfrido Nora_Morales_de_Cortiñas N.E.C.

html map