Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Historia_de_Ana_Frank Limehouse Killing_Helsinki Juan_Diego_Gonzalez_Vigil La_Bollène_Vésubie La_Forêt_le-Roi Katak Leptinis Lamia La_gran_manzana Jaime_Fillol_Sr L.A._Times Inversion_(geometría) Isla_Vindicación Jorge_Alberto_Cecilio_Pérez_y_Llano Jerry_Fleishman Lambda_Literary_Award José_Ardiles Laureol_bajo Ksar_Sghir Jardin_Zen Kyūkyū_Sentai_GoGo_V Kappa_Piscium LS_240 La_Riera_de_Covadonga Jurisprudencia_militar_islámica Lillianes Jesús_según_el_judaísmo Lista_de_capitulos_de_Segundos_catastroficos Iyemoti_Tokugawa Knighty_Knight_Bugs La-rosa Irreligiosamente Jardín_Botánico_Lewis_Ginter Isla_de_escombreras La_arana_(álbum) Legado_de_una_tragedia Kyushu_Hikoki Khalid_Shahmah Kopalina,_Voivodato_de_Gran_Polonia Jose_Santos_Degollado La_conspiración Joachim_Nicholas_Eggert José_Honores Lantronix KND:_Los_Chicos_del_Barrio:_Operacion_C_E.R.O. Kiryat_Motzkin Karl_Theodor_Robert_Luther Lethrus_borealis José_María_Velasco_Gómez_Obregón Jardin_Botanico_de_Monte_Baldo Irlbachia Interferon_gamma La_baby_sister La_Sauvetat_de_Savères

html map