Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clusiophyllum Virginia_Maria_De_Leyva Acrorchis XVI_Juegos_Mediterráneos_2009 Volkswagen_Gol_Sedán Yuhina_de_Borneo Circulo_Español_de_Amigos_de_Europa Collocalia_francica Aconitum_yamatsutae Controversia_de_delimitación_marítima_entre_Chile_y_el_Peru Zakynthos Clivio_Piccione Volatín Club_Atletico_Villa_Teresa Aeropuerto_(Metro_de_Madrid) Villieu_Loyes_Mollon Vilar_de_Canes_(Castellón) Abbas_Benedictus Akrata_(banda) Videojuego_de_construccion_y_gestión Clayfighter Villalví_(motocicleta) X6 Xenophallus Aeridisia Abadzéjskaya Coagulo_sanguíneo Agregado Agonista_adrenergico Ciudad_Jardín_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Wilhelm_Schimper Zorza Companía_Petrolera_del_Táchira Ciclina_A Chartreuse_Notre_Dame_du-val-de-Bénédiction Ventureño Veja_(revista) A_D_Hope Concacaf Aereo_Servicio_Guerrero A_(noruega) William_Withering Yamacraw African_Express_Airways Velo_palatino Cobleskill Chichimila Vivel_del_río_(Teruel) Werner_Lindemann Woodbury_Heights Wilhelm_Backhaus Valdemorales_(Caceres) APOE Aeropuerto_Chachapoyas Xue_Tao

html map